Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aivars Hermanis: “Tribute” grupu koncerti ir iespēja atcerēties jaunību

Liepājā aizvien biežāk tiek rīkoti dažādi veltījuma jeb slavenu grupu un mūziķu atdarinātāju šovi. Janvārī uzstājās “The Beatbox”, kas izpildīja “The Beatles” repertuāra dziesmas, pirms tam muzicēja “Coldplay” atdarinātāju grupa, nākamnedēļ gaidāms roka leģendu “Aerosmith” un “Bon Jovi” atdarinātāju šovs, arī vasarā solīti līdzīgi koncerti. Kāpēc atdarinātāju koncerti ir tik populāri?

Aivars Hermanis: “Tribute” grupu koncerti ir iespēja atcerēties jaunību
Foto: LETA
07.03.2024 06:00

liepajniekiem.lv

Veltījuma (tribute) šovi kā izklaides industrijas daļa sākotnēji attīstījās ASV un Anglijā. Pārsvarā šāda veida grupas arī muzicē angļu valodā.

Populārām viena nosaukuma oriģinālgrupām mēdz būt vairākas dažādu līmeņu atdarinātāju grupas. Var teikt, ka šādos šovos tiek saglabātas atmiņas par oriģinālajiem dziesmu izpildītājiem.

Mūziķi noveco vai nomirst, bet viņu mūzika turpina dzīvot.

Populārajā mūzikā nozīmīga daļa no kopprodukta ir tieši tēls – kā mūziķi saģērbušies, kā izskatās, kā uzvedas uz skatuves. Tas viss ir “produkts”, ko var pārdot.

Slavenu mūziķi reanimēt nevar, bet viņa radīto mūziku un tēlu, kas īpaši svarīgs popmūzikā un rokmūzikā, var. Personībai, pretēji oriģinālizpildītājiem, šādos šovos nav lielas nozīmes.

Svarīgi, lai izpildītāji prastu profesionāli spēlēt un būtu labi aktieri.

Šādu šovu kvalitāte mēdz būt dažāda. Ir vairāki ļoti kvalitatīvi atdarinātāji, piemēram, vienā no slaveno “The Beatles” atdarinātāju grupām basģitārists ir piemeklēts kreilis, kurš tāpat kā oriģinālais bītls Pols Makartnijs basģitāru spēlē uz otro pusi.

Veltījuma grupu šovi parasti nenotiek stadionos, bet lielos klubos vai koncertzālēs, arī festivālos. Pirms vairākām desmitgadēm, kad pasaulē populārus mūziķus atvest uz Latviju uzstāties bija ļoti dārgi, alternatīva bija piesaistīt mazāk zināmus mūziķus un atdarinātāju grupas.

Gan mākslinieku honorāri, gan tehniskās prasības no grupas producentiem un menedžmenta šādām grupām bija daudz piezemētākas. Tā bija iespējams sarīkot koncertus par tādu biļetes cenu, ko vietējie iedzīvotāji varēja atļauties.

“ABBA” un “The Beatles” atdarinātāji bija pamatlīnija šai mūzikas industrijas nišai, bet bija arī citi pasaulē populāri mākslinieki, ko sāka atdarināt.

Pie mums bieži bija arī pārpratumi, jo cilvēki, ejot uz šādu koncertu, nesaprata, ka tie nav oriģinālizpildītāji.

Patenta tiesības Eiropā parasti šajā nišā attiecas vienīgi uz grupas nosaukumu un burtu dizainu. Parasti nosaukumu nedrīkst atdarināt viens pret vienu. Piemēram, grupas “ABBA” atdarinātāji saucas “ABBA GOLD” vai “ABBA THE SHOW”, bet parasti visiem ir skaidrs, kas skanēs.

Ir grupas, kas oriģinālizpildītājus atdarina vien augstvērtīgās mūzikas dēļ, nemanipulējot ar oriģinālo grupas nosaukumu vai tēlu – tā saucamās kavergrupas.

Mūzika veltījuma šovos izklausās labi, un tā ir iespēja atcerēties jaunību vai arī jauniem cilvēkiem iepazīt mūziku, ko klausījās viņu vecāki un vecvecāki. Es teiktu,

lai ietu uz atdarinātāju šovu, galvenais atslēgas vārds nav “tribute”, bet gan grupas profesionālais līmenis, kādā viņi spēlē.

Pirms biļetes iegādes būtu lietderīgi apskatīt internetā pieejamos videoklipus, kur atdarinātājgrupa uzstājas dzīvajā, un izvērtēt, vai ir vērts šādu šovu apmeklēt.

Jāsaka gan, ka augsta līmeņa mūziķu veltījuma grupas un atdarinātāju šovi Latvijā notiek salīdzinoši reti, visticamāk, publikas zemās pirktspējas dēļ.

Tā kā koncertu rīkotāji vēlas nopelnīt, nevis zaudēt naudu, ir zināms risks vest ko dārgu, ko nevarēs pārdot.

Aivars Hermanis, mūziķis, producents un lektors

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz