Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Anita Liepa: Cilvēks kā strauss iebāž galvu smiltīs un domā – ja nezinās par savu bīstamo diagnozi, tad tā pazudīs

Covid-19 nāves gadījumu skaits Latvijā uz 1 miljonu iedzīvotāju 14 dienās patlaban ir par 32 procentiem augstāks nekā vidēji Eiropā, ziņo Veselības ministrija. Viena no versijām šādai situācijai ir arī tas, ka cilvēki mūsu valstī nepievērš pietiekamu uzmanību savam veselības stāvoklim.

Anita Liepa: Cilvēks kā strauss iebāž galvu smiltīs un domā – ja nezinās par savu bīstamo diagnozi, tad tā pazudīs
Foto: no personīgā arhīva
08.02.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Ja runājam par bažām, ka cilvēki novēloti nonāk slimnīcā ar Covid-19, tad godīgi varu teikt, ka attālināti ārstēt pacientu, kam konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu un kas sākotnēji atrodas mājās, ir liels risks, tāpēc ar viņiem nemitīgi kontaktējos un turu roku uz pulsa.

Saslimušajiem ir gan prakses telefona numurs, gan mans personīgais, un, ja ir nepieciešams, mēs sazināmies regulāri. Lūdzu savus pacientus ziņot par visām izmaiņām veselības stāvoklī, lai kopīgi varam izdomāt, kā labāk rīkoties tālāk.

Reizēm tiešām situācija mainās pa minūtēm. Tā ir nedaudz tāda staigāšana pa naža asmeni. Ir gadījumi, kad mainu terapiju, un ir reizes, kad mudinu nekavējoties saukt ātro palīdzību.

Bet kopumā varu apgalvot, ka

mediķim noteikti ir vieglāk ar pacientiem, kurus viņš pazīst no bērna kājas, – es arī par daudziem visu zinu kopš viņu dzimšanas.

Vismaz puse manu pacientu ir veselīga dzīvesveida piekritēji un regulāri veic nepieciešamās pārbaudes. Un šādu pacientu skaits ir pieaudzis, jo informācija par veselīgu dzīvesveidu šodien ir plaši pieejama.

Protams, ir arī cilvēki, kuri savai veselībai nepievērš pietiekami lielu vērību. Man bija kāda paciente, kurai atklājām vēzi pēdējā stadijā, jo viņa 40 gadus nebija apmeklējusi ginekologu.

Tikai likusi klāt kāpostu lapas un cerējusi, ka viss būs labi… Tādi gadījumi diemžēl ir joprojām.

Ir arī pacienti, kuri, atnākot vizītē, stāsta par savu veselības stāvokli, piemēram, ka sāp kakls, un tikai pašās sarunas beigās it kā starp citu pasaka: “Ā, man vēl arī vēzis ir!”

Esmu novērojusi, ka pārsvarā tieši vecāka gadagājuma cilvēki atmet ar roku ieteiktajām pārbaudēm. Es to saucu par “strausa sindromu”, kad cilvēks kā strauss iebāž galvu smiltīs un domā – ja nezinās par savu bīstamo diagnozi, tad tā kaut kur pazudīs.

Anita Liepa, ģimenes ārste

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz