Piektdiena, 18. septembris Liesma, Elita, Alita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atis Egliņš-Eglītis: Otrpus okeānam ir iespējas

Atis Egliņš-Eglītis: Otrpus okeānam ir iespējas
11.07.2009 07:00

Atslēgvārdi

Amerika. Amerikas Savienotās Valstis. ASV. Trīs bramanīgi burti, kas daudzos izraisa trīsas un tirpas. Pateicoties Liepājas sadraudzības pilsētas ciešajiem kontaktiem ar Belvjū un Liepājas pašvaldības atbalstam, man bija iespēja skatīt paša acīm tik daudz apbrīnoto un sapņos neizsapņoto zemi.

APGRIEZIENI

Pirmajās dienās, kad man tika prasīts, ko es domāju par Ameriku, tad noformulēju to tā – ”maksimālistu nācija”. Viņiem ir mērķis būt lielākiem. Un, ja ir mērķis, tad viņi uz to neatlaidīgi iet. Lielākās būves, plašākie ceļi, labākā pārvaldība un lielākās mašīnas, milzīgi sporta stadioni un… arī citos gadījumos lielākais svars. Kaut gan amerikāņu resnums manās acīs izskatījās pārspīlēts. Pilnīgi normāli cilvēki. Ārkārtīgi laipni un atsaucīgi.

Belvjū ir Sietlas aglomerācijā. Pēc Sietlas nodegšanas 19. gadā viņi izdomā nevis visu novākt un celt jaunu pilsētu, bet nodegušai pilsētai pārbūvēt pāri jaunu pilsētu. Milzīgs projekts, kurš veikts 30 gados un zeme esot izvesta vairāk kā Panamas kanālam. Mans saprāts bija pārāk provinciāls, lai to saprastu.

Augstkolu budžeti šķiet līdzīgi Latvijas lielāko pašvaldību pieejamiem līdzekļiem. Pat lielāki. Viņi saka – mēs sagatavojam pasaules pilsoņus. Tie ir amerikāņi.

PAŠVALDĪBA

Belvjū pilsēta atrodas izaugsmē. Viņi paši atzīst, ka pilsētas ainavu nepazīst. Joprojām tiek būvēti jauni debesskrāpji. Pāri ielai no pašvaldības ēkas tiek pabeigti četri torņi. Divi no tiem – ”Microsoft”, kas ir kā magnēts, lai tur attīstītos arī citas kompānijas, kas saistītas ar informācijas tehnoloģijām.

Pilsētas domi viņi pārbūvēja pirms diviem gadiem. Doma bija – tā būs būve nākotnei. Ir pagājuši pāris gadi, kad viņi atzīst – pilsēta ir attīstījusies tik ātri, ka ir nepieciešamība pēc jaunas ēkas. Uz manu jautājumu, kad viņi pieļauj attīstībai teikt STOP, jo zemes ir tik, cik tās ir, šie nespēj atbildēt. Bet visticamāk, ka attīstība var arī neapstāties, jo, piemēram, zemās un vecās ēkas var nojaukt un vietā būvēt jaunus un augstākus torņus. Tas tiek jau darīts jau tagad, tajā pašā laikā milzu uzmanību pievēršot vides saglabāšanas jautājumiem, uzturot milzīgus parkus. Tie ir amerikāņi.

DŽEKSONS

Džeksona nāve pienāca negaidot. Tā ”apsēdināja” amerikāņus. Daudzi pat pēc pirmajām ziņām, pameta darbus un devās mājās skatīties TV. Vairāk kā nedēļas garumā nebija aktuālākas tēmas par šo. Lielākais ziņu kanāls CNN rādīja tikai un vienīgi Džeksona ziņas. Kad ierados, tad man tika skaidrots par Ziemeļkorejas, Irānas un Irākas problēmām, un Obamas iecerēto veselības aprūpes sistēmas reformu. Pēc ziņām par popmūzikas karaļa nāvi, tas viss tika aizmirsts. Pasaule tika aizmirsta. Par Eiropu vispār nerunāsim. Džeksona diski tika izpārdoti rekorda ātrumā. Paši viņi ik pa laikam izmeta joku, ka Džeksona nāve brīžiem šķiet svarīgāka par 11. septembri. Tie ir amerikāņi.

UTT…

Krīzi viņi jūt. Jaunie dzīvojamo māju debesskrāpji stāv pustukši, bet par krīzi viņi runā tā – starp citu. Viņiem svarīgākas problēmas – Džeksons nomira. Manus stāstus par situāciju Latvijā viņi uztver kā kaut ko nesaprotamu. Kā es nesapratu Sietlas pārbūvēšanu, tā viņi – ziņas par situāciju Latvijā.

Viņi ir atvērti. Viņu skatījums uz dzīvi man liek aizdomāties par Latvijas nāciju. Jā, skatījos arī Sietlas geju praidu. Lielākās organizācijas uzskata par pienākumu tur piedalīties, tajā skaitā arī mums pazīstamais ”Microsoft” un ”Amazon.com”. Praidu atklāj pilsētas mērs. Tajā piedalās arī pilsētas domes deputāti, skolu administrācijas, augstskolas, bibliotēkas, regbija komandas, Senāta kandidāti utt. Nekādas perversības.

Brīžiem šķiet, ka viņi skatās visu laiku debesīs, kamēr mēs, latvieši, esam galvas noliekuši kartupeļu vagā. Viena no Latvijas jaunajām rakstniecēm ir salīdzinājusi Latvijas tautu ar purvu tautu. Bet tajā pašā laikā viņa atzīmē, ka mēs varam būt lepni ar to, ka esam purvā dzimuši, purvā auguši un purvā paliksim. Bet domāju, ka tik zvaigžņotas debesis, kā purvā nav iespējams vērot nekur citur. Un, kādēļ mums nepacelt acis zvaigžņotās debesīs? Mēs esam Latvijas tauta.

Atis Egliņš-Eglītis,
Liepājas Universitātes
Projektu daļas vadītājs

PS. Šeit ir tikai aprakstīts daļa no redzētā un sajustā. Mazāk pievērsos darba tēmām – lai negarlaikotu. Viņi mīl darbu un strādā smagi – un, šķiet, ļoti apzinīgi katrs pilda savu uzdevumu – pat vairāk. Bet sapņu zemē ir iespējams arī sapņus nepiedzīvot.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz