Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dimitrijs Trofimovs: Cilvēkiem ir jāatgādina, ka naudas sods jāsamaksā, citādi lieta nonāks pie tiesu izpildītājiem

Izvērtējot pērn ieviesto administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēmu (APAS), Valsts kontrole atklājusi virkni trūkumu – daļa sodu savlaicīgi netiek iekasēti, sistēmā jāveic daudz manuālu darbību un pastāv arī ļaunprātīgu darbību riski.

Dimitrijs Trofimovs: Cilvēkiem ir jāatgādina, ka naudas sods jāsamaksā, citādi lieta nonāks pie tiesu izpildītājiem
Foto: no personīgā arhīva
19.05.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

APAS izveides mērķis bija nodrošināt administratīvās atbildības reformas ieviešanu, kas notika pērn 1.jūlijā. Kopš tā brīža process lielākoties notiek informācijas sistēmā, nav vairs protokolu papīra formātā, kādi bija agrāk, piemēram, pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus.

Atsevišķās vietās gan palikusi vecā protokolu noformēšana, piemēram, šur tur Ventspils pusē un pie austrumu robežas gluži vienkārši nav interneta pārklājuma, tādējādi likumsargiem protokolus joprojām nākas rakstīt ar roku.

Runājot par Valsts kontroles konstatētajām nepilnībām APAS, uzreiz gribas atzīmēt, ka jaunais likums paredz brīvprātīgu soda nomaksu mēneša laikā. Ja tas netiek izdarīts, tad lietas nonāk pie tiesu izpildītājiem.

Iepriekš tā jau bija sava veida tradīcija, ka autovadītāji sodus nomaksāja reizi gadā, tad, kad bija jāveic tehniskā apskate. Šajā brīdī mēs varam runāt par to, ko Valsts kontrole ir konstatējusi un uz ko norādījusi: sistēma darbojas, bet tikai daļēji, jo pērn no soda naudām savlaicīgi netika iekasēti septiņi miljoni eiro. Kādēļ?

Soda maksājumus nereti veic nevis pārkāpējs, bet kāds cits viņa vietā. Tā ir izplatīta parādība, tādēļ bieži vien maksājums ir kļūdains – netiek norādīts pareizs maksājuma uzdevums, tātad, par ko tiek maksāts, lēmuma numurs utt.

Datu neprecizitātes un identifikācijas problēma ir viena no sadaļām, kuras dēļ Valsts kontrole konstatējusi nesavlaicīgu naudas iekasēšanu.

Mēs piekrītam Valsts kontroles ieteikumiem, tāpēc esam apstiprinājuši tālākos soļus. Jāturpina pilnveidot APAS tā, lai tiktu automatizētas darbības, kas nodrošina labāku iekšējo kontroli lēmumu pieņēmējam, Valsts kasei un pašam cilvēkam.

Tuvojoties termiņa beigām, cilvēkiem ir jāatgādina, ka naudas sods jāsamaksā, citādi lieta nonāks pie tiesu izpildītājiem. Viens ir sistēmas automatizēšana, bet otrs – iekšējo procesu pilnveidošana, maksimāli samazinot manuālās darbības, kas procesu kavē.

Iedzīvotājiem vēlreiz gribu atgādināt, ka, izmantojot interneta vietnes www.csdd.lv un www.latvija.lv, svarīgi norādīt precīzu informāciju.

Tie nav izņēmuma gadījumi, kad cilvēki kļūdās ar dažiem burtiem, nenorāda pareizu e-pastu un paziņojums nesasniedz adresātu. Šādas kļūdas pēc var nākties risināt soda nomaksu ar tiesu izpildītāju.

Vai APAS sevi ir attaisnojusi? Lai kādi vēl priekšā būtu izaicinājumi sistēmas pilnveidošanā un darbinieku apmācībā, tomēr esam ieguvēji, sistēma sniedz digitālas ērtības un ir videi draudzīgs risinājums, jo tikai pieci procenti no kopējo lietvedību skaita palikuši papīra formātā.

Dimitrijs Trofimovs, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz