Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Gints Kaminskis: Ja nav finansējuma, vai bez naudas pašvaldības var kaut ko izdarīt?

Saeimas pieņemtais jaunais “Pašvaldību likums” paplašinājis to tiesības un uzdevis jaunas funkcijas, taču, gaidot jauno Ministru kabinetu un nākamā gada budžeta aprises, Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) saskata daudz neskaidrību likuma īstenošanai dzīvē. Ko pašvaldības sagaida no jaunās Saeimas un valdības?

Gints Kaminskis: Ja nav finansējuma, vai bez naudas pašvaldības var kaut ko izdarīt?
Foto: Evija Trifanova/ LETA
16.12.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Esam tikušies ar deputātiem, kas no pašvaldību deputāta vai domes priekšsēdētāja, vietnieka krēsla ienākuši Saeimā. Nepieciešama ir ne jau pašvaldību aizstāvība, bet gan runāt par to, kas vajadzīgs iedzīvotājiem uz vietām.

Jaunais pašvaldību likums uzdod tām papildu pienākumus, bet jārunā par to, vai ir nodrošināts attiecīgs finansējums. Citādi – no kurienes tad paņemt šos līdzekļus? Ja nav finansējuma, vai bez naudas kaut ko var izdarīt?

“Pašvaldību likums” nosaka jaunas funkcijas. Jaunatnes politikas valsts programmas ieviešanai papildus nepieciešami apmēram pieci miljoni eiro. Klimata pārmaiņu ierobežošanai nav aprēķinu, cik līdzekļu tas papildus prasīs no pašvaldībām. Izveidot pašvaldības policiju ir papildu pienākums, tāpat atskurbšanas pasākumi, kurus nav iespējams nodrošināt par 15 eiro uz vienu cilvēku diennaktī.

Nākamā gada sākums nebūs viegls.

Nāk klāt izdevumi par siltumu, elektrību, ielu apgaismojumu, pārtiku, skolēnu pārvadājumiem, pakalpojumu sadārdzinājums. Katrs šo pakalpojumu nodrošinājums prasa papildu līdzekļus. Kaut vai mājokļa pabalsts, kas vairākas reizes palielinājies, salīdzinot ar gadu iepriekš.

Lēmums par minimālo algu ir pieņemts, nākamgad tā būs 620 eiro. Viss kārtībā, minimālā alga ir jāceļ. Taču pašvaldībām, lai tikai nodrošinātu minimālo algu, nepieciešami vairāk kā 34 miljoni eiro. Pašvaldībās strādā daudz šādu algu saņēmēju, bet, ceļot minimālo apmaksu, viņu algas jau pietuvojas tiem, kuri pieņem lēmumus. Algas jāceļ arī šiem cilvēkiem.

Pašvaldībās vidējais atalgojums joprojām ir mazāks par vidējo valstī.

No iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļas nesaņemšanas visvairāk cietīs tās pašvaldības, kurās ir daudz minimālās algas saņēmēju. Kā šajās teritorijās nodrošināt pakalpojumu apmaksu, ir būtisks jautājums.

Bieži medijos izskan valsts amatpersonu apgalvojumi, ka pašvaldības esot pārfinansētas, tām esot milzīgi atlikumi kontos – ļoti daudz naudas. Taču zināms, ka nevienu centu nedrīkst atstāt nesaplānotu budžetā, tai skaitā rezerves fondā.

Izskanējis, ka pašvaldību pusē nākamgad varētu būt 300 miljonu eiro pieaugums, kas izklausās milzīgs, vienlaikus tikai energoresursu sadārdzinājums prasa ap 120 miljoniem. Sociālajā jomā vajag ap 20 miljoniem, lai nodrošinātu to, kas tagad nepieciešams, tai skaitā pieaug GMI izmaksas. Nav datu par to, cik izmaksās sagatavošanās Dziesmu un deju svētkiem, ņemot vērā izdevumus par transportu.

Gints Kaminskis, LPS priekšsēdis

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz