Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Iluta Lāce: Vardarbība nav ģimenes iekšēja lieta, bet noziegums, par ko jāsaņem sods

Līdz šim Valsts policija nebija tiesīga pieņemt lēmumu par nošķiršanu bez aizsargājamās personas rakstveida pieteikuma, taču ir stājušies spēkā grozījumi likumā “Par policiju”, kas policistiem šādas pilnvaras dod. Lēmumu par nošķiršanas veikšanu policisti pieņems, pamatojoties uz vardarbības draudu riska izvērtējumu notikuma vietā.

Iluta Lāce: Vardarbība nav ģimenes iekšēja lieta, bet noziegums, par ko jāsaņem sods
Foto: no personīgā arhīva
23.02.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Ne vienmēr visas sievietes, kas vēršas pie mums, ir vērsušās arī policijā. Vai arī to darījušas vairākkārt – policija ir atbraukusi uz izsaukumu un aizbraukusi, jo viņas nav piekritušas nošķiršanai. Kāpēc? Ir skaidrs: ja tu atrodies tādā situācijā, kad tevi ietekmē, spīdzina, pazemo un ja tev nav arī ticības, ka kārtības sargi palīdzēs, tad šajā brīdī tu nedod savu piekrišanu šīs vardarbīgās personas nošķiršanai.

Pērn Valsts policijā reģistrēti vairāk nekā 10 000 ģimenes konfliktu, kuros bijusi nepieciešama likumsargu iesaiste. No šī skaita vairāk nekā 4000 gadījumu konstatēti vardarbības draudu riski un būtu bijis jāveic nošķiršana, bet cietušais tam nav piekritis.

Cietušais piekritis vien aptuveni 500 gadījumos, kas nozīmē: ļoti daudz – vairāki tūkstoši personu – ir palikušas bez aizsardzības.

Un tieši šis regulējums šajā brīdī palīdzēs policijai. Tas būs tāds kā instruments, lai ierastos un rīkotos, un novērstu situācijas, kad vairākkārt jābrauc pie vienas ģimenes un jārisina viņu akūtā situācija, kad ir patiešām draudi dzīvībai un veselībai.

Rezultātā varētu būt ievērojami vairāk ierosinātu lietu, aizsargātu cietušo personu, sabiedrībā vairotos izpratne, ka vardarbība nav ģimenes iekšēja lieta, bet noziegums, par ko ir jāsaņem sods, līdzīgi kā par citiem likuma pārkāpumiem.

Pieņemtie grozījumi likumā ir milzīgs solis uz priekšu, ļoti ceram uz to, ka policija to ņems vērā, jo šobrīd viņiem ir anketas, lai intervētu cietušos, lai saprastu, kas konkrētajā situācijā ir noticis. Viņiem ir rīks, ka var sniegt tālāku informāciju par palīdzības iespējām cietušajām personām.

Pagājušajā gadā ”Centrā MARTA” par 40 procentiem pieauga to sieviešu skaits, kas meklēja palīdzību. Tātad – arvien vairāk cilvēku meklē palīdzību. Un šīs situācijas bija saistītas ar patiesi nežēlīgu vardarbību – gan fizisku, gan seksuālu, gan kontrolējošu.

Cilvēki uzdrīkstas stāstīt par to, kas ar viņiem ir noticis. Uzdrīkstas stāstīt publiski, un tas, man šķiet, ir labs pavērsies. Tas nozīmē, ka mūsu sabiedrība arī daudz vairāk ir gatava saukt pie atbildības tos, kas patiešām ir atbildīgi par šo vardarbību, un sniegt atbalstu un tik ļoti vairs nevainot cietušo personu.

Tas tik tiešām ir pozitīvi, un tā ir mūsu sabiedrības veselības pazīme, – ka mēs sākam saskatīt, kas ir kas, nevis vainot cietušo, ko mēs esam visu laiku ļoti braši darījuši, – ka mēs tiešām liekam akcentu uz to personu, kas par šo vardarbību ir atbildīgs.

Ko gribu pateikt sievietēm: tad, kad ir akūtā vardarbības situācija, ir būtiski saukt policiju, bet tad ir arī ļoti svarīgi, ka tajā brīdī, kad policija atbrauc un šī vardarbīgā persona tiek aizvesta no dzīvesvietas prom, ir iespēja rakstīt pagaidu aizsardzības pieteikumu tiesai. Šajā pieteikumā ir ļoti skaidri jāapraksta, kas ir noticis, lai tiesa varētu 24 stundu laikā pieņemt lēmumu, ka patiešām šī vardarbīgā persona vairs nedrīkst tuvoties jūsu mājām, darbavietai, sazināties un kaut kādā veidā ietekmēt otra cilvēka dzīves kvalitāti. Šis ir arī brīdis, kad, neesot kopā ar varmāku, cietušās personas iegūs laiku saprast, ko ar notikušo darīt, un pieņemt lēmumu rīkoties savas dzīves sakārtošanai, uzlabošanai.

Kā zināms, vardarbībai ir dažādas formas. Mēs ļoti gribētu, lai tas attiektos arī uz personām, kas ir cietušas no emocionālas vardarbības. Tieši tāpēc ir ļoti būtiski, ka policija sarunā ar cietušo personu konstatē, vai esi bijis iebiedēts, vai esi baidīts. Piemēram, ka tev ir braukts virsū ar automašīnu, bet tu neesi sabraukts, vai tev ir draudēts, bet draudi vēl nav piepildīti. Vai, piemēram, izkarinot striķus, kas liecina, ka kādu dienu tu varētu tikt pakārts. Ir daudz dažādu veidu, kā cilvēks tiek iebiedēts, pazemots, ietekmēts.

Piekrītu, ja tu esi veselīgās attiecībās, ir grūti to saprast. Tieši tāpēc aicinu līdzcilvēkus būt izprotošiem, sniegt informāciju par palīdzības iespējām. Ja ir aizdomas, aicinu cilvēkus ziņot, zvanīt ”Skalbes” cietušo tālrunim vai iedrošinu vērsties pie mums, ”Centra MARTA” Liepājas filiālē.

Iluta Lāce, biedrības ”Centrs MARTA” vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz