Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze Arāja: Galvenais noteikums – slimo mājās!

Saslimstība ar Covid-19 palielinās, tomēr obligātā sejas masku lietošana ir atcelta, tāpat kā mājas karantīna kontaktpersonām, kontaktpersonu apzināšana un ziņošana, kā arī nav vairs īpašu priekšrocību darba nespējas lapu jautājumos, ja esi saslimis ar Covid-19.

Ilze Arāja: Galvenais noteikums – slimo mājās!
Foto: Publicitātes
01.12.2023 05:15

"Kurzemes Vārds"

Intervija ar SPKC pārstāvi Ilzi Arāju.

Šobrīd nav skaidrs, ko drīkst, ko ne?

– Jāpiekrīt, ka daudziem aizmirsies, kā rīkoties situācijā, kad kolēģis paziņo par pozitīvu Covid-19 paštesta rezultātu, bet vakar vēl bijis darbā.

Vai tikpat labi – ko darīt, ja kāds ģimenē slimo ar šo vīrusu, vai kas darāms, ja pašam parādās saslimšanas simptomi un Covid-19 tests ir pozitīvs.

Jāatceras, ka Latvijā katras epidēmiskās sezonas laikā plaši izplatās ne tikai SARS-CoV-2 vīruss, bet arī citi akūtu augšējo elpceļu infekciju izraisītāji – gripas vīrusi, respiratori sincitiālais vīruss u.c. –, kuru profilakse darbavietās ir ne mazāk svarīga.

Epidemioloģiskās drošības likuma 18. pantā ir noteikts personu pienākums nepakļaut citu cilvēku inficēšanās riskam,

un šo SPKC ieteikumu mērķis ir palīdzēt darba devējiem un nodarbinātajiem īstenot šo pienākumu un mazināt infekcijas izplatīšanās risku darbavietās un līdz ar to sabiedrībā kopumā.

Esmu slims! Kā rīkoties?

– Paliec mājās, neapmeklē publiskas vietas un sazinies ar savu ģimenes ārstu!

Ja esi darbā un nejūties labi – uzliec sejas masku, informē darba devēju un tad dodies mājās, lai pēc iespējas mazinātu risku inficēt kolēģus.

Paštesti var palīdzēt konstatēt, vai esi saslimis ar Covid-19 vai kādu citu elpceļu vīrusu vai baktēriju. Veicot testu, ir svarīgi rūpīgi ievērot lietošanas instrukciju.

Protams, ja esi slims ar jebkuru vīrusu, mājās jāpaliek visu laiku, kamēr ir akūti saslimšanas simptomi (drudzis, sāpošs kakls, klepus, iesnas),

kad šie simptomi izzūd, mājās papildus jāpaliek vēl trīs dienas.

Ja akūti augšējo elpceļu saslimšanas simptomi turpinās ilgāk par septiņām dienām, tad papildu dienas nepiemēro.

Ja Covid-19 paštests ir pozitīvs, bet neparādās akūti augšējo elpceļu simptomi, mājas izolācija ir trīs dienas, sākot no nākamās dienas pēc testa veikšanas. 

Ko darīt, ja esi kontaktpersona?

– Lai nepieļautu infekcijas turpmāku izplatīšanos, kontaktpersonām vajadzētu palikt mājās un strādāt attālināti septiņas dienas pēc pēdējā kontakta ar Covid-19 slimnieku.

Tas nozīmē, ja kolēģis paziņo par saslimšanu ar Covid-19, bet vēl vakar esat tikušies ilgāk par 15 minūtēm un tuvāk par diviem metriem, sarokojušies, braukuši vienā transportlīdzeklī utt., tad jums ir risks saslimt ar Covid-19 infekciju. 

Ja nav iespējas darbu veikt attālināti?

– Tādos gadījumos publiskās vietās vajadzētu lietot respiratoru (ne zemākas klases par FFP2). Tas ļaus ievērojami mazināt citu cilvēku inficēšanās risku, ja jūs saslimstiet.

Svarīgi atcerēties, ka cilvēks kļūst infekciozs, divas dienas pirms viņam parādās slimības simptomi, turklāt dažiem cilvēkiem infekcija norit bez simptomiem.

Ir jānovēro sava veselība, jāveic Covid-19 paštests 4. un 7. dienā pēc pēdējā kontakta ar inficētu personu, ja tomēr parādās Covid-19 saslimšanai raksturīgie simptomi, jāsazinās ar ārstu.

Ja ikdienā jāstrādā ar cilvēkiem, kuriem ir paaugstināti riski, katru reizi pirms darba pienākumu veikšanas jāveic paštests, savukārt darbavietā, kontaktējoties ar citiem cilvēkiem, jālieto FFP2 respirators.

Kādi ir profilakses pasākumi darba devējiem?

– Rūpīgi uzmanīt, lai darbinieki ar saslimšanas simptomiem paliktu mājās un veseļotos.

Ikdienā ir svarīgi nodrošināt: labu telpu ventilāciju; priekšmetu un virsmu dezinfekciju; līdzekļus roku dezinfekcijai; izvērtēt iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, ja darbiniekam ir viegli akūtu augšējo elpceļu infekciju simptomi, kas netraucē darba pienākumu pildīšanu, vai darbinieks ir Covid-19 slimnieka kontaktpersona; apsvērt sejas masku lietošanu situācijās, kad fiziskā distancēšanās nav iespējama, ja kolektīvā ir konstatēts Covid-19 vai citas akūtas augšējo elpceļu infekcijas gadījums; sekot arī savam veselības stāvoklim un nedoties uz darbu ar elpošanas ceļu infekcijas slimības pazīmēm (klepus, sāpes kaklā, paaugstinātā ķermeņa temperatūra), kā arī ievērot personīgo higiēnu.

Ne mazāk svarīgi apsvērt iespēju vakcinēties pret sezonālo gripu un Covid-19 infekciju.

Tas ir ieteicams visiem darbiniekiem, bet stingri rekomendējams personām, kuras pieder veselības riska grupai: vecumā virs 65 gadiem, cilvēkiem ar hroniskām slimībām un grūtniecēm.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz