Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ilze Arāja: Pēc difterijas pārslimošanas neveidojas pilnvērtīga imunitāte

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) saņēmis informāciju par apstiprinātu difterijas gadījumu pagājušajā nedēļā un uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu. Nepietiekama vakcinācijas aptvere Latvijā rada difterijas uzliesmojuma izcelšanās un infekcijas izplatīšanās risku. Kā pasargāties no bīstamās difterijas?

Ilze Arāja: Pēc difterijas pārslimošanas neveidojas pilnvērtīga imunitāte
Foto: no personīgā arhīva
03.03.2023 06:01

"Kurzemes Vārds"

Laikā no 2009. līdz 2019. gadam Latvijā reģistrēti 119 difterijas gadījumi, deviņi no tiem beigušies letāli. 

Vakcinācijai ir izšķiroša nozīme difterijas profilaksē, taču no 2020. gada tā samazinājusies.

2021. gadā vakcinācijas aptvere pret difteriju un stingumkrampjiem bijusi augstāka tikai zīdaiņiem 2 mēnešu vecumā 95,9% (1. pote) un bērniem 12–15 mēnešu vecumā 97,3%, taču, pieaugot personas vecumam, vakcinācijas aptvere samazinās. Pieaugušajiem tā ir tikai 52,8% (2022. gadā 51,7%).

Vakcinācija pret difteriju ir valsts apmaksāta. To var saņemt pie sava ģimenes ārsta.

Vakcinētas personas organismā ir antivielas, kuras inficēšanās gadījumā neitralizē difterijas izraisītāja izstrādāto toksīnu, un infekcija nenodara kaitējumu cilvēkam.

Tomēr ar laiku antivielu daudzums samazinās, tāpēc ir nepieciešamas regulāras balstvakcinācijas.

Bērniem Latvijā vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā. Pieaugušajiem ik pēc 10 gadiem ir nepieciešams veikt balstvakcināciju.

Pēc difterijas pārslimošanas neveidojas pilnvērtīga imunitāte, tāpēc arī cilvēkiem, kuri kādreiz ir slimojuši ar difteriju, regulāri jāveic balstvakcinācija.

Gadās, ka ar difteriju saslimst arī vakcinētie, taču šajā gadījumā slimība noris vieglā formā, slimnieki izveseļojas dažās dienās un viņiem nav difterijas toksīna izraisīto komplikāciju.

Ar difteriju var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai baktēriju nēsātājs. Tādā veidā var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā, kafejnīcā, klubā, kinoteātrī, u.c. sabiedriskās vietās. Infekcijai ir arī ādas forma, kad cilvēks inficējas caur brūci.

Slimības inkubācijas periods ir no 2 līdz 5 dienām, bet dažos gadījumos – pat līdz 10 dienām.

Dažkārt slimības sākumā var novērot nedaudz paaugstinātu ķermeņa temperatūru, nespēku, svīšanu. Šie simptomi pakāpeniski progresē, un attīstās difterijai raksturīgās pazīmes: vispārējs vārgums, temperatūras paaugstināšanās, kakla sāpes, apsārtums, tūska, rīšanas grūtības, uz mandelēm parādās netīri pelēks aplikums, kas var izplatīties pa visu rīkli.

Difterijas toksīns ar asins plūsmu izplatās pa visu organismu, radot sirds muskuļu iekaisumu jeb miokardītu, bojājot nervu šķiedras, kā arī radot nieru, aknu un virsnieru audu bojāeju jeb nekrozi.

Konstatējot jebkuras difterijai raksturīgās pazīmes, saslimušais nekavējoties jāievieto slimnīcā, jāizolē un jāuzsāk specifiskā ārstēšana. Ja novērojat difterijas pazīmes, nekavējoties sazinieties ar savu ģimenes ārstu!

Ilze Arāja, SPKC Komunikācijas daļas vadītāja

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz