Svētdiena, 23. februāris Haralds, Almants

Ilze Kārkliņa: UNESCO Pasaules mantojuma statuss palielinātu tūristu skaitu

Ilze Kārkliņa: UNESCO Pasaules mantojuma statuss palielinātu tūristu skaitu
Foto: publicitātes
17.01.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Ilze Kārkliņa, Grobiņas tūrisma kluba “Oga” projektu vadītāja:

– Manuprāt, no tā, ka Grobiņas arheoloģiskais ansamblis tiktu iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, iegūtu visa valsts. Tā būtu milzu atpazīstamība, kas viennozīmīgi rezultētos ar cilvēku pieplūdumu. Tas pavērtu plašākas iespējas ne tikai dažādiem sadarbības, bet arī investīciju un tālākas attīstības projektiem. Ļoti liels ieguvums ir arī pieteikuma tapšanas laikā apzinātais zinātniskais un arheoloģiskais materiāls, kas sniedz ļoti plašas zināšanas par to, kas Grobiņā glabājas, un ļauj uzzināt, kam īsti blakus mēs dzīvojam. Tā ir savu vērtību apzināšanās. Tās ir tādas netaustāmas lietas, kas pilnveido mūs un sabiedrību mums apkārt, kā arī vienkārši ļauj mums būt zinošākiem. Tomēr vislielāko lomu, protams, spēlē atpazīstamības bonuss.

Vai iedzīvotājiem Grobiņas arheoloģiskā ansambļa iekļaušana šajā sarakstā kaut ko būtiski mainīs, nedomāju. Gadu gaitā, izstrādājot pieteikumu, izstrādāta arī diezgan smalka pārvaldības sistēma. Izveidots un apstiprināts īpašs Grobiņas arheoloģiskā ansambļa attīstības un pārvaldības plāns. Tajā definētas gan dažādas prasības un atzīmēti ierobežojumi, gan nosaukti monitoringa principi un vadlīnijas. Ar to es gribu teikt, ka praksē tas viss jau sen notiek, vienkārši iedzīvotāji to īpaši neizjūt. Tas, ar ko grobiņniekam būtu jārēķinās, – šeit varētu palielināties tūristu, arheologu un zinātnieku pieplūdums. Zemju īpašniekiem, vai tiem, kas dzīvo arheoloģiskā ansambļa tuvumā, ir jāapzinās, ka, piemēram, rokot dīķi vai kaut ko būvējot, būs nepieciešamas atļaujas. Lai gan tas jau arī šobrīd ir spēkā un nebūs nekāds jauninājums. Iespējams, dažus ierobežojumus nāksies ievērot striktāk.

Domājams, ka no šāda statusa iegūs visi. Galu galā, ja pilsētā būtu manāms tūristu pieplūdums, palielinātos arī ienākošie finanšu līdzekļi un uzlabotos kopējais dzīves līmenis.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli