Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Inga Ekuze: “Skolām ir jāorganizē mācības, ievērojot drošību pēc epidemiologu noteiktiem standartiem”

Inga Ekuze: “Skolām ir jāorganizē mācības, ievērojot drošību pēc epidemiologu noteiktiem standartiem”
Inga Ekuze. (Foto: Publicitātes)
12.08.2020 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Izglītības un zinātnes ministrija noteikusi, ka pašvaldībām jāizstrādā vadlīnijas un ieteikumi mācību procesa organizēšanai. Liepājas domes vadība kopā ar Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas un Izglītības pārvaldes darbiniekiem, kā arī epidemiologiem un ģimenes ārstu pārstāvjiem apsprieda galvenos uzdevumus vadlīniju sagatavošanai.

Ko pārrunājāt un lēmāt pirmajā tikšanās reizē?

– Pārrunājām katras skolas iespējas nodrošināt pilnvērtīgu mācību procesu. Šonedēļ vēl notiek skolu administrāciju anketēšana, lai saprastu, kādi drošības pasākumi paredzēti katrā skolā, kādi materiāli un tehniskie risinājumi vēl nepieciešami, piemēram, sejas aizsargmaskas, termometri ķermeņa temperatūras mērīšanai, dezinfekcijas līdzekļi utt. Kad būsim saņēmuši no izglītības iestādēm visu informāciju, domāsim, kā to visu nodrošināt.

Ja vien valstī un pasaulē nekas nemainīsies, mūsu pilsētas skolās mācības notiks pēc Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātajiem A un B plāniem. Protams, ja kādā klasē kādam audzēknim konstatēs Covid-19, tad šī klase pārslēgsies uz plānu C, kas paredz simtprocentīgi attālinātas mācības. Šādus izolēšanas noteikumus ir izstrādājis Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kādi drošības noteikumi būs jāievēro?

– Skolām ir jāorganizē mācības, ievērojot drošību pēc epidemiologu noteiktiem standartiem. Noteikti būs jāievēro klašu princips, kas ir līdzīgs mājsaimniecību principam, respektīvi, viena klase tiek uzskatīta par vienu mājsaimniecību. Svarīgi ir nodrošināt, lai šīs klases jeb tā saucamās mājsaimniecības tiktu nodalītas. Skolas ikdienā netrūkst riska momentu, kuros bērni no dažādām klasēm var saskarties. Tās ir koplietošanas telpas, piemēram, ēdnīcas, garderobes, bibliotēkas, un tie, protams, ir starpbrīži, kad bērni atrodas gaiteņos. Šī nodalīšana būs zināms pārbaudījums skolu administrācijām. Izglītības pārvalde ir aptaujājusi skolu direktorus, lai noskaidrotu katras skolas risinājumu šajā nošķirtības jautājumā. Varianti ir dažādi. Tās ir pagaidu versijas, jo zināt, kā situācija izvērtīsies vēlāk, neviens no mums nevar.

Varat ieskicēt skolu nostāju plānu izvēlē?

– Liepājas Liedaga vidusskola plāno skolēniem no 1. līdz 6. klasei, kā arī divpadsmitajiem mācības organizēt tikai klātienē, pārējām klasēm piemēros daļēji attālinātu mācību procesu. Draudzīgā aicinājuma 5. vidusskola, Raiņa 6. vidusskola un J. Čakstes 10. vidusskola paredz mācības uzsākt pēc ministrijas izstrādātā A varianta. Tas nozīmē, ka 20 procenti mācību notiks attālināti, bet 80 procenti klātienē. Dzīvē tas izskatītos tā, ka, piemēram, četras dienas bērni mācās skolā, bet vienu dienu – mājās. Katrā skolā šis sadalījums būs citāds, balstīts uz iestādes iespējām nodrošināt epidemiologu izstrādātos noteikumus un ņemot vērā pedagogu resursus. Tā varēs labāk izolēt klašu grupas. Ja, piemēram, viena klašu grupa attālināti mācās pirmdienā, otra – trešdienā, vēl kāda – piektdienā, tad pa dienu izglītības iestādē ir mazāk audzēkņu. Vēl skolas plāno izvietot klašu grupas pa stāviem, piemēram, pirmajā stāvā visas septītās klases, otrajā stāvā – astotās utt. Nošķirtību starpbrīžos varētu nodrošināt ar diferencētiem stundu laikiem, pielāgojot katrai klašu grupai atšķirīgu stundu sākumu. Līdzīgi varētu rīkoties ar ēdināšanu.

Sarežģītāk būs skolās, kur turpināsies būvniecība. Tādas mūsu pilsētā šajā mācību gadā būs trīs – 7. un 8. vidusskola, kā arī O. Kalpaka 15. vidusskola, kur norisināsies visnopietnākie remontdarbi.

Ja runājam par 7. vidusskolu, tad šeit skolēni turpinās mācības savā iestādē, tāpēc skolas administrācijai būs īpaši jāpiedomā pie mācību darba pareizas organizācijas. Pašlaik, izanalizējot skolas iespējas, izskatās, ka mācības šeit notiks attālināti vismaz 40 procentu apmērā.

8. vidusskola mācības plāno gan savā korpusā, gan ēkā K. Ukstiņa ielā. Šī bijušā tehnikuma ēka mūsu pilsētā kalpo par tādu kā bāzes vietu, kur izvietojam audzēkņus no tām skolām, kurās notiek būvdarbi. Skolas direktore Anita Kuncīte sliecas vairāk par labu variantam B, kas paredz klātienē nodrošināt 60 procentus stundu un nodarbību, bet attālināti – 40 procentus mācību. Ņemot vērā, ka šajā skolā viena klase mācās neklātienē, problēmas ar audzēkņu atrašanos skolas ēkā atkrīt.

Savukārt O. Kalpaka 15. vidusskolas skolēni mācīsies gan pašu skolā, gan 3. pamatskolas un Bērnu un jaunatnes centra telpās. Direktors Gints Ročāns pagaidām ir pārliecināts, ka spēs nodrošināt mācības pēc plāna A, kas paredz 80 procentus klātienē, bet 20 procentus – attālināti. Liepājas Valsts 1  ģimnāzijā ir plāns izvietot skolēnus pēc klašu grupām pa stāviem, tā regulējot bērnu plūsmu starpbrīžos, un 7.– 11. klašu skolēniem mācības organizēt pēc Izglītības un zinātnes ministrijas izstrādātā A plāna.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz