Pirmdiena, 30. marts Nanija, Ilgmārs, Igmārs

Ita Cērmane: Uzmanīgāki, kājām pārvietojoties, ir tie, kuriem ir vadītāja apliecība

Ita Cērmane: Uzmanīgāki, kājām pārvietojoties, ir tie, kuriem ir vadītāja apliecība
Foto: Jānis Vecbrālis
15.03.2019 13:22

Ita Cērmane, žurnāliste

Trešdien no rīta notikušais satiksmes negadījums Jūras ielā, kad ugunsdzēsēju auto, steidzoties ar ieslēgtām bākugunīm un skaņas sirēnām, sadūrās ar sirmgalvi, kura šķērsoja brauktuvi, manī kārtējo reizi uzjundīja pārdomas par satiksmes drošību, par to, cik vieglprātīgi reizēm cilvēki pret to izturas.

Ielas šķērsošana ne pa gājēju pāreju. Piemēram, Lielajā ielā, iepretim viesnīcai ”Līva”. Tipina večuki ar kūjiņām un jaunās māmiņas ar spicenēm, vēl pie rokas bērnu velkot… Laišanās satiksmē Siena ielā, lai uz drošības rēķina ietaupītu sev pārdesmit soļus līdz gājēju pārejai. Vārda vistiešākajā nozīmē izlēkšana uz gājēju pārejas, nepārliecinoties, vai vadītājs gājēju pamanījis un spēs auto apturēt…

Šādas situācijas varētu saukt vēl un vēl. Atliek vien pabrīnīties par šo cilvēku pārgalvību. Jo tas, kurš būs cietējs, ir vairāk nekā skaidrs. Auto nevar apstādināt uz līdzenas vietas! Turklāt jo spēkrats lielāks, jo bremzēšanas ceļš garāks.

Jau sen esmu pārliecinājusies, ka daudz uzmanīgāki, kājām pārvietojoties, ir tie, kuriem ir kādas nebūt kategorijas vadītāja apliecība.

Jo viņi IR apguvuši satiksmes noteikumus un zina, kādas var būt sekas neapdomībai.

Tāpat to, cik dārgi var nākties samaksāt par savu tiesību nolikšanu pāri apdomībai.

Runājot par operatīvo transportu, man kā gājējai, velobraucējai un autovadītājai ir skaidrs, ka jebkurā situācijā, izdzirdot sirēnas un pamanot bākugunis, jāatbrīvo ceļš operatīvajiem.

Prieks, ka pēdējo gadu laikā situācija uzlabojas. Ja pirms gadiem pieciem un vairāk operatīvā transporta vadītāji bieži sūdzējās, ka viņiem netiek dots ceļš, tad pēdējā laikā šādi gadījumi ir aizvien retāk.

Taču diemžēl ir. Kāds opis, braucot pa Brīvības ielu, pēkšņi izdomā pārkārtoties kreisajā joslā, neņemot vērā, ka pa to, sirēnām kaucot un bākugunīm mirgojot, uz izsaukumu traucas ugunsdzēsēju glābēju auto. Glābēju auto vadītājam strauji jābremzē, lai daudzās tonnas neuztriektos opja mazauto. Un tādējādi tiek zaudētas liesmu dzēšanai tik dārgās sekundes.

Vai cits gadījums. Jauna puiša vadītajā ”BMW” mūzika uzgriezta tik skaļi, ka viņš nenoreaģē un neatbrīvo joslu Ātrās palīdzības auto. Un arī šis operatīvais transports, spiests sabremzēt, zaudē dārgās sekundes. Tās, no kurām, iespējams, atkarīga kāda dzīvība.

Vienmēr – eju kājām vai braucu ar auto, padzirdot operatīvā transporta sirēnas ausos un veros visapkārt, lai laikus nokoptos un atbrīvotu ceļu tiem, kuri steidz palīgā. Saglābt īpašumu. Izglābt dzīvību.

Jo, kaut pagājuši vairāki desmiti gadu, joprojām acu priekšā man ir televīzijā redzētais. Neatceros ne filmas nosaukumu, ne valsti, kurā tā uzņemta, taču ļoooooti labi atceros fragmentu. Jauns vīrietis, dodoties mājup no darba ”paspēlējās” ar Ātrās palīdzības auto, neļaujot šaurā brauktuvē sevi apsteigt. Operatīvais auto to varēja izdarīt tikai krustojumā.

Kad vīrietis beidzot piebrauca pie savas mājas, to pašu mediķu auto viņš ieraudzīja otrreiz – pie savām namdurvīm. Viņa pāris mēnešus vecais mazulis bija aizrijies un sieva bija izsaukusi mediķus. Diemžēl tie bija ieradušies par vēlu… Pietrūka sekundes… kuras mediķi bija kavējušies aiz vīrieša auto…

Mēs neviens nekad nevaram zināt, kad un kāda nelaime var piemeklēt mūs pašus, kad skaitīsim sekundes līdz operatīvo atbraukšanai. Un šīs sekundes šķitīs garas kā mūžība…

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli