Sestdiena, 24. oktobris Renāte, Modrīte, Mudrīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kristīne Jākabsone: Kā pasargāt bērnus un pašiem nekļūt par upuriem?

Kristīne Jākabsone: Kā pasargāt bērnus un pašiem nekļūt par upuriem?
20.06.2007 19:47

0

Šonedēļ Latvijas sabiedrību satraucis pamatots sašutums par pasludinātajiem neadekvātajiem tiesas spriedumiem: vecākiem par meitas pēršanu – cietumsods, tēvam par meitas seksuālu izmantošanu – nosacīts sods.

Vecākiem par meitas nopēršanu piespriests reāls cietumsods. Vēlos atgādināt gadījumu no manas personiskās pieredzes, par ko savulaik rakstīja arī laikraksts “Kurzemes Vārds”. 2005.gada maijā mans tolaik astoņgadīgais dēls nokļuva Liepājas slimnīcas Bērnu nodaļā, kur guva vieglus miesas bojājumus uzbrukumā, ko kādas citas pacientes māte un viņas piedzīvotājs sarīkoja veselai palātai zēnu. Par turpmākajiem notikumiem varu pavēstīt sekojošo. Policija atteicās ierosināt krimināllietu, jo nebija nozieguma sastāva. Bērnu nodaļas vadītāja G.Heidemane atteicās turpmāk neielaist uzbrucējus nodaļā, jo tādējādi tiktu pārkāptas viņu cilvēktiesības. Uzbrucēji joprojām ir nesodīti. Slimnīca joprojām nav pat atvainojusies kaut vai par to, ka incidents varēja notikt tāpēc, ka māsiņa neatradās savā postenī (kā vēlāk noskaidrojās). Neesmu pamanījusi, ka slimnīca būtu darījusi zināmu, kādi mēri ir pieņemti, lai līdzīgi gadījumi nevarētu atkārtoties.

Latvijā pret vecākiem ir radīts vesels represīvais aparāts. Vecākus var sodīt, ja viņi bērnu noper. Vecākus var sodīt, ja viņi ir spiesti iet uz darbu un bērnus atstāt bez pieskatīšanas. Vecākus var sodīt pat tad, ja bērns gūst traumas.

Es neesmu par sitieniem kā audzināšanas metodēm. Es neesmu par mazu bērnu ieslēgšanu un pamešanu bez uzraudzības. Un es neesmu par to, ka vecāki varētu nelikties zinis, ko dara viņu bērni, kā dēļ bērni varētu gūt smagas vai pat dzīvībai bīstamas traumas.

Bet es, Latvijas Republikas pilsone, nodokļu maksātāja un māte, vēlos saņemt atbildi uz loģisku jautājumu: pēc kā vadās nodarījumu izvērtētāji? Ja iecirtīšu pliķi savam bērnam, man ir reālas izredzes nokļūt cietumā. Bet esmu bezspēcīga pret svešiem cilvēkiem, kuri var vērst pret manu bērnu jebkādu agresiju. Varu piebilst, ka pieminētajā gadījumā mūsu ģimenei bija draugi, kas jau pašā sākumā teica: no policijas nekādas jēgas nebūs, ja vajag, jūs tikai pasakiet, – nokārtosim.

Nē, mūsu ģimene atteicās minēto gadījumu nokārtot. Civilizēti cilvēki tā problēmas nerisina. Bet vārdi par varas nevēlēšanos kaut ko darīt gadījumā, kad bija noticis reāls nodarījums pret bērnu, diemžēl izrādījās pravietiski. Un tagad mani reizēm urda tāds kā nožēlas velniņš: varbūt vajadzēja nokārtot. Un jau nākamajā mirklī kļūst baisi: es esmu pilsone valstī, kas deklarē, ka tā ir Eiropā, kas vēlas līdzināties civilizēto zemju dzīves standartiem, kas sūta savus cilvēkus dibināt kārtību citās zemēs. Bet man nav citu cerību uz taisnīgumu, kā vien linča tiesa?

Ko darīt vecākiem Latvijā? Kā pasargāt savus bērnus un arī pašiem nekļūt par upuriem? Bērnu tiesību aizsardzība nesākas ar demonstratīvām paraugprāvām. Bērnu tiesību aizsardzība sākas ar to, ka valsts nodrošina sakārtotu vidi, lai vecāki varētu īstenot paši savas un arī bērnu tiesības. Un tikai pēc tam valsts drīkst radīt bāzi represīviem pasākumiem pret tiem, kas tomēr nevēlas pildīt savus pienākumus.

Diemžēl bērnu tiesību aizsardzība Latvijā notiek tikai primitīvākajā līmenī – ir nonācis tik tālu, ka atjautīgākie bērni jau ir pamanījušies biedēt ne tikai vecākus, bet arī skolotājus: “Tikai pamēģini! Es zinu, kur sūdzēties!”. Un tā arī notiks – tūlīt būs klāt inspektori, ”Glābiet bērnus!” un citi. Bet reālos gadījumos nav neviena – ne tālu, ne tuvu. Arī mūsu ģimene vērsās organizācijā “Glābiet bērnus!”, diemžēl Ebelas kundzes īpašu interesi neizpelnījās. Tāpat pēc vairākām pēdējā laikā notikušām bērnu pašnāvībām izrādījies, ka bija gan pazīmes, kas vēstīja par katastrofu. Diemžēl nevienam ne prātā nenāca satraukties par bērnu tiesībām tur, kur tas reāli bija nepieciešams.

Latvijā neapskaužamā situācijā ir gan vecāki, gan bērni. Trūkst bērnudārzu, vecāki nespēj samaksāt par auklīšu pakalpojumiem, un auklītes jau arī nevar dabūt – visas auklē angļu vai īru bērnus. Ir valstis, kur piešķir nodokļu atvieglojumus uzņēmumiem, kas palīdz risināt savu darbinieku bērnu pieskatīšanas problēmas, piemēram, finansējot bērnudārzus vai dažādus pēcskolas centrus. Kur nu mums par to sapņot! Gandrīz divdesmit gadu pēc neatkarības atjaunošanas sievietei jābaidās zaudēt darba vietu, aizejot dekrēta atvaļinājumā, un darba devējs var nesodīti piemērot dažādas represijas, ja kāds iedomāsies izmantot slimības lapu, kas izsniegta slima bērna kopšanai.

Pie kā vērsties mums, Latvijas vecākiem, lai sakārtotu tiesisko bāzi sevis un savu bērnu aizsargāšanai? Un kā man skatīties acīs savam desmitgadīgajam dēlam, kurš jau tagad ir ieguvis pieredzi, ka viņam var nesodīti uzbrukt? Vai man ir ko teikt saviem bērniem par tiesisku valsti un pilsonisku sabiedrību? Diemžēl ne.

Kristīne Jākabsone,
triju bērnu māmiņa

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz