Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Laila Zālīte: Neatkarīgi no tā, kāds kukainis iekodis, kamēr vērojama alerģiska reakcija, ieteicams atturēties no sauļošanās

Ja vien vasaras plānos neietilpst pavadīt laiku izolēti četrās sienās, sastapšanās ar kādu knisli, ir teju neizbēgama. Līdz ar to nākas rēķināties ar niezi, pietūkumu vai citiem nepatīkamiem simptomiem. Ko darīt, ja iekodis kukainis?

Laila Zālīte: Neatkarīgi no tā, kāds kukainis iekodis, kamēr vērojama alerģiska reakcija, ieteicams atturēties no sauļošanās
Foto: Publicitātes
28.06.2023 06:00

"Kurzemes Vārds"

Ja piesūkusies ērce, tas vēl nav iemesls steigties uz slimnīcu vai pie ārsta. Pirmais uzdevums ir kukaini uzmanīgi noņemt.

Kamēr ērce vēl ir piesūkusies ādai, nekādā gadījumā tai virsū nedrīkst liet spirtu, ēteriskās eļļas vai smērēt sviestu, jo šo vielu ietekmē ērce sāks smakt un atvems vēl lielāku daudzumu šķidruma, kas satur borēlijas.

Pēc ērces noņemšanas koduma vietu var apstrādāt ar kādu dezinfekcijas līdzekli, piemēram, 70% spirtu vai joda tinktūru.

Pēc tam turpmākās divas nedēļas jāseko līdzi savam veselības stāvoklim, jāvēro, vai uz ādas neparādās tipiskais apsārtums (eritēma), kas var liecināt par Laimas slimību.

Pēc ērces noņemšanas ieteicams vairāk piedomāt pie dzīvesveida, lai nenovājinātu imunitāti.

Jāizguļas, jāvairās no stresa un pārāk intensīvām fiziskām slodzēm, jālieto C vitamīns, augļi, ogas, jāuzņem pietiekami daudz šķidruma.

Ja iekodusi lapsene vai bite, pirmais, kam jāpievērš uzmanība, vai neparādās smaga alerģiska reakcija, kas izpaužas ar apgrūtinātu elpošanu, sirdsklauvēm, tūsku. Šādos gadījumos ieteicams nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības.

Pat tad, ja izteiktas alerģiskas reakcijas nav, neliels pietūkums pēc lapsenes vai bites dzēliena var saglabāties no trīs dienām līdz pat nedēļai. Par to nebūtu jāuztraucas, bet pēc padoma pie ārsta jāvēršas, ja vēl pēc nedēļas tūska nemazinās vai koduma vietā parādās sastrutojums, kas var liecināt par infekciju.

Svarīgi izņemt kukaiņa dzeloni tā, lai netiktu saspiests indes maiss. Ja dzeloni neizdodas izņemt ar pinceti, tad sadzelto vietu var mērcēt sālsūdenī.

Nekādā gadījumā koduma vietai nevajag likt spiedošus pārsējus, degvīna kompreses vai censties indi izspiest.

Tas tikai palielina infekcijas risku. Labāk izmantot vēsas kompreses, kas palīdz mazināt tūsku.

Kad no dzeloņa izdevies atbrīvoties, sadzelto vietu vajag apstrādāt ar dezinficējošu, spirtu saturošu šķīdumu vai vāju etiķūdens šķīdumu. Tūskas mazināšanai noderēs vēsas kompreses, var izmantot saldētas ogas, ko ieliek maisiņā, bet maisiņam apkārt dvieli.

Nekādā gadījumā nevajadzētu ķerties klāt Ērikonkuļa metodei kā filmā ”Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, liekot klāt bites sadzeltajai vietai vēsu melnzemi – tas tikai palielinās infekcijas risku. Labāk izmantot krēmus vai gēlus, kas atvēsina un iedarbojas nomierinoši.

Sadzeltā roka vai kāja jāpaceļ augstāk, jāuzliek tai vēsa komprese, lai šajā zonā tiek sašaurināti asinsvadi. Tas kavēs indes izplatīšanos organismā un apturēs tūskas veidošanos. Koduma vietai var uzklāt kādu antihistamīna gēlu vai iedzert antihistamīna preparātu tableti, lai mazinātu niezi un citas iespējamas alerģiskas izpausmes.

Cilvēkiem, kuriem bites vai lapsenes dzēliens jau reiz izraisījis smagu alerģisku reakciju, jānodrošinās ar ārsta izrakstītām adrenalīna injekcijām, ko tur pa rokai gadījumiem, ja atkal nākas sastapties ar dzeļošo kaitnieku, lai laikus varētu izvairīties no smagas, dzīvībai bīstamas reakcijas.

Par laimi, odu dzēlieni nevar izraisīt smagas alerģiskas reakcijas vai anafilaktisko šoku.

Šajā gadījumā vairāk jāuztraucas par ādas infekcijām, kas var rasties niezes dēļ pārmērīgi kasot sakosto vietu.

Niezes mazināšanai noderēs kāda atvēsinoša vai nomierinoša ziede, arī kāds no līdzekļiem, kuru sastāvā ir skuju ekstrakts vai cinks. Ja nekas no tā nepalīdz, var lietot antihistamīna preparātus, kas novērš alerģisku reakciju.

Odu sakosto vietu var arī nomierināt ar vēsu kompresi, jo aukstums mazina niezi. Šo vietu ieteicams dezinficēt.

Neatkarīgi no tā, kāds kukainis iekodis, kamēr vērojama alerģiska reakcija ar niezi un tūsku ap koduma vietu, ieteicams atturēties no sauļošanās vai karsēšanās vannā. Tas alerģisko reakciju var pastiprināt.

Laila Zālīte, “Apotheka” sertificēta farmaceite

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz