Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Linda Brūdere: Ierosinātu atļauto promiļu skaitu samazināt līdz nullei

Linda Brūdere: Ierosinātu atļauto promiļu skaitu samazināt līdz nullei
Foto: no Liepājas Reģionālās slimnīcas arhīva
23.12.2019 12:07

"Kurzemes Vārds"

Likums paredz, ka autovadītājs drīkst sēsties pie stūres, ja alkohola koncentrācija asinīs nepārsniedz 0,5 promiles. Taču, ja transportlīdzekļa vadītāja stāžs ir mazāks par diviem gadiem, tad šis rādītājs nedrīkst pārsniegt 0,2 promiles. Veselības ministrija atļauto alkohola koncentrāciju līdz šādam līmenim rosina samazināt visiem šoferiem.

Pieļaujamā norma noteikti ir samazināma. Es ierosinātu atļauto promiļu skaitu samazināt līdz nullei. Patiesībā uz organismu ietekme no alkohola var būt atšķirīga neatkarīgi no lietotāja vecuma. Vienu šīs 0,5 promiles var neietekmēt nekā, kādam citam var būt ļoti jūtami koordinācijas traucējumi.

Alkohols ir kā depresants, kas nomāc nervu sistēmu. Tādējādi mums mainās domāšana, reakcija, uzvedība. Tas, kā uz katru no mums alkohols iedarbojas, ir ļoti individuāli. Tas ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Lielā mērā to ietekmē aknu fermenti. Ir daudz mehānismu, kas ietekmē alkohola pārstrādi. Jo cilvēks retāk iedzer, jo reibums būs izteiktāks.

Nākamās dienas “efekts” arī ir atkarīgs no tā, kā organisms pārstrādā alkoholu. Pēc teorijas ir izrēķināts, ka 0,15 promiles izzūd no organisma vidēji stundas laikā. Bet uz šiem aprēķiniem noteikti nevar balstīties. Kad narkoloģijas nodaļā pacientiem liekam pūst trubiņā, veicot šo testu vairākkārtīgi, atkārtojot ik pa vairākām stundām, secinām, ka promiļu rādījums krītas katram citādi.

Kas ir 0,2 promiles? Vienam tas ir nieks, otrs, iespējams, dzēris nedēļu. Izgulējies, atpūties, promiles uzrādās tikai atļautajās normās, bet patiesība ir tāda, ka šis cilvēks no ilgas dzeršanas ir lielā nervu uzbudinājumā abstinences dēļ. Tāpēc esmu pret jebkādām pieļaujamām promilēm.

Linda Brūdere, Liepājas Reģionālās slimnīcas narkoloģe

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli