Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Oskars Šneiders: Šobrīd mēs varam dzīvot gandrīz vai tādos apstākļos, kādi bija Covid-19 pandēmijas sākumā

1. aprīlī pēdējo reizi mīkstināja Covid-19 ierobežojumus, kā svarīgākos un galvenos atstājot sejas masku valkāšanu sabiedriskajā transportā, veselības un sociālās aprūpes iestādēs. Vai ir plānots ieviest vēl lielāku brīvību, un kādas prognozes un rīcības scenāriji paredzēti rudenim, kad, iespējams, atkal gaidāms vīrusa uzliesmojums?

Oskars Šneiders: Šobrīd mēs varam dzīvot gandrīz vai tādos apstākļos, kādi bija Covid-19 pandēmijas sākumā
Foto: no personīgā arhīva
29.04.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Kovida saslimstības līkne Latvijā turpina samazināties, slimnīcās ar kovidu kā pamata vai blakus diagnozi pacientu skaits ir samazinājies.

Šīs nedēļas valdības darbakārtībā nekas nav iekļauts par šo jautājumu, līdz ar to izmaiņas nav plānotas. Bet, skatoties pēc epidemioloģiskās situācijas un uzlabojoties tai, var pārskatīt esošos saglabātos ierobežojumus, kādi mums pašreiz ir. Piemēram, galvenais un svarīgākais ierobežojums ir sejas masku valkāšana sabiedriskajā transportā, ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes centros, kur inficēšanās risks ar kovidu ir liels. Situācijai vēl uzlabojoties, arī šie ierobežojumi tuvākajā nākotnē varētu tikt pārskatīti.

Pēc aprīļa sākumā atceltajiem ierobežojumiem, atstājot sejas masku nepieciešamību vien dažās sabiedriskās vietās, saslimstības palielinājums nav vērojams, bet vienlaikus jānorāda, ka tas saistīts ar to, ka liela daļa sabiedrības ir nesen pārslimojusi Covid-19. Liela daļa ir ieguvusi imunitāti, pārslimojot janvārī, februārī un martā, kad saslimstības rādītāji bija augsti.

Taču šiem cilvēkiem imunitāte ir izveidojusies uz laiku, un pārslimošana nedod ilgstošu garantiju būt pavisam imūnam pret atkārtotu saslimšanu ar kovidu.

Saistībā ar Covid-19 sertifikātiem šobrīd regulējums paredz, ka tam ir jābūt izglītības jomas speciālistiem, kuri strādā ar bērniem, un medicīnas nozarē strādājošajiem, kā arī citās nodarbinātības jomās (sertifikāta nepieciešamību nosaka darba devējs – aut.).

Jāņem vērā, ka ar ierobežojumiem un sertifikātu nepieciešamību, un citiem ar kovidu saistītiem jautājumiem vēl nav skaidru prognožu, kāds varētu būt šis rudens – kāda būs situācija ar kovida izplatību – vai Covid-19 situācija būs tāda, kāda tā pie mums ir šobrīd, vai tā pasliktināsies, vai būs jauns vīrusa variants, vai saglabāsies esošais dominējošais omikrona variants un vai slimības gaita būs viegla vai smaga.

Tādēļ Veselības ministrija tagad strādā pie četriem iespējamiem scenārijiem, sākot no vieglas situācijas un beidzot ar to, ka kovida izplatība ir plaša un nekontrolējama, vīruss veicina būtisku slimnīcu noslodzi un rada smagu slimības gaitu.

Izejot no šiem scenārijiem un prognozēm, klāt nāks vēl papildu jautājumi, kā jārīkojas katrā situācijā un konkrētā scenārija gadījumā –

par vakcināciju, testēšanās vajadzību, iespējām un biežumu, sertifikātu nepieciešamību, karantīnas ievērošanu.

Šobrīd Covid-19 sertifikāts ieceļotājiem Latvijā ne no Eiropas Savienības, ne citām valstīm nav nepieciešams. Taču, dodoties no Latvijas uz citām Eiropas Savienības valstīm, – katrai valstij var būt spēkā savi ieceļošanas noteikumi, balstoties uz konkrētās valsts epidemioloģisko situāciju. Tādēļ pirms ceļošanas nepieciešams pārliecināties un noskaidrot noteikumus, tostarp sertifikāta vai testēšanās nepieciešamību.

Šobrīd mēs varam dzīvot gandrīz vai tādos apstākļos, kādi bija Covid-19 pandēmijas sākumā pirms diviem gadiem. Covid-19 saslimšanas gadījumi, kaut minimāli, bet tomēr vēl tiek atklāti. Tādēļ vienlaikus atkārtoti jāatgādina, lai gan situācija uzlabojas, protams, tajos gadījumos, kad cilvēks jūtas slims, sajūt simptomus, ir svarīgi neiet sabiedrībā, veikt testu un, ja apstiprinās kovida infekcija, neiet sabiedrībā, bet ievērot izolāciju.

Tāpat kā pirms diviem gadiem, kad Latvijā sākās kovids, ikkatram ikdienā ieteicams atcerēties un saglabāt galvenos piesardzības profilaktiskos pasākumus – tā ir roku mazgāšana, distances ievērošana, saslimstot palikt mājās.

Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz