Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rigonda Kalna: Nākas dažreiz saskarties, ka cilvēks ar onkoloģisku diagnozi piezvana un nesaprot, kur viņam vērsties pēc palīdzības

Lai izglītotu sabiedrību un pievērstu uzmanību agrīnai vēža diagnosticēšanai, Liepājas pašvaldība vienojusies ar sabiedrības veselības platformas skrinings.lv uzturētājiem, ka tagad, aizpildot riska testu, var norādīt savu atrašanās vietu. Tas savukārt dod iespēju precīzāk analizēt aktuālākos saslimšanas riska faktorus lokālā mērogā.

Rigonda Kalna: Nākas dažreiz saskarties, ka cilvēks ar onkoloģisku diagnozi piezvana un nesaprot, kur viņam vērsties pēc palīdzības
Foto: no personīgā arhīva
28.04.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Esmu novērojusi, ka sievietes kļūst arvien aktīvākas un apzinīgākas, pamazām viņas vēža skrīninga programmā iesaistās vairāk. Parādās pozitīva tendence – cilvēki apzinās, ka pašiem par savu veselību ir jārūpējas, interese pamazām, bet tomēr pieaug.

Liepājā zināms apjukums bija, kad tika likvidēta “Piejūras slimnīcas” Onkoloģiskā klīnika. Toreiz daļa sieviešu tiešām uzreiz nesaprata, kurp tagad doties.

Vēl tagad man nākas dažreiz saskarties, ka cilvēks ar onkoloģisku diagnozi piezvana un nesaprot, kur viņam īsti vērsties pēc palīdzības.

Programma nodrošina agrīnu vēža diagnostiku, kas nozīmē, ka pirmajā un otrajā vēža stadijā ir iespējams atklāt pavisam mazus veidojumus. Tas ir ļoti būtiski, lai tālākajā ārstēšanā rezultātu varētu sasniegt maksimāli labu. Mūsdienu medicīnā krūts vēzis ir ļoti labi ārstējama slimība, ja tiek atklāta laikus.

Svarīgi zināt, ka krūts vēža skrīnings ir valsts apmaksāts pakalpojums. Daudzas sievietes neatnāk uz šo izmeklējumu, domādamas, ka tas ir dārgs pakalpojums.

Sievietes vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados saņem uzaicinājuma vēstuli uz skrīningu. Vēstulē ir informācija, kur vērsties. Mums Liepājas Reģionālajā slimnīcā ir pat izveidota krūts veselības kabineta vienība, kur var interesēties par skrīningu.

Zinu, ka dažreiz vēstules līdz adresātam neaiziet. Pirmkārt, tas var gadīties, ja deklarētā dzīvesvieta nesakrīt ar faktisko. Vēl var nesaņemt vēstuli, ja sievietei ir jau uzstādīta diagnoze – krūts vēzis. Arī tad, ja sievietei jau ir ārsta nozīmējums uz mamogrāfiju, viņa šo vēstuli nesaņem.

Bet vēstule, protams, ir tikai atgādinājums pārbaudīties. Būtiski ir, ka sievietes uzmanīgi izturas pret savu veselību, gribu paslavēt visas, kas apzinīgi reaģē, un pamazām situācija tiešām uzlabojas.

Rigonda Kalna, onkoloģisko pacientu koordinatore Liepājas Reģionālajā slimnīcā

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz