Otrdiena, 18. februāris Kintija, Kora

Santa Šmiukše: Labuma no reformas nav nevienam

Santa Šmiukše: Labuma no reformas nav nevienam
Foto: Egons Zīverts
05.03.2019 12:07

"Kurzemes Vārds"

Gada ienākumu deklarāciju kontekstā viens no jautājumiem, kas nonācis sabiedrības intereses epicentrā, saistīts ar nodokļu piemaksu vai pārmaksu. Daudzi iedzīvotāji, iesniedzot deklarāciju, uzzinājuši, ka cerētās atmaksas vietā viņiem izveidojies nodokļu parāds. Valsts ieņēmumu dienests lēš, ka nodokļa parādnieka statusā varētu būt līdz pat 60 000 darba ņēmēju.

Mūsu klientiem lieli nodokļu parādi nevarētu veidoties, jo mēs laikus viņus brīdinājām un rosinājām vērsties VID, lūdzot nepiemērot diferencēto neapliekamo minimumu. Daudzos uzņēmumos grāmatvedes paredzēja, ka var veidoties situācija, kad darba ņēmējiem nāksies piemaksāt nodokli. Taču pieļauju, ka uzņēmumos un iestādēs, kur strādā ļoti liels darbinieku skaits, katram līdzi izsekot nevar.

Daudzi esošo nodokļu sistēmu neizprot. “Slavenā” nodokļu reforma faktiski ir vērsta uz to, ka visa atbildība par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samaksu tiek uzlikta uz pašu darba ņēmēju pleciem. Taču pārsvarā valstī cilvēki nav tik izglītoti nodokļu jomā, daudziem arī elektroniskā deklarēšanas sistēma nav saprotama. Turklāt ne visi prot rīkoties ar datoru. Tāpēc liela daļa iedzīvotāju nebija un joprojām nav gatavi šīm izmaiņām nodokļu sistēmā. Daudzi arī nemaz nezinās, ka viņš ir parādā valstij, līdz saņems vēstuli no VID.

Nodokļu reforma, manuprāt, ir izgāzusies pilnībā. Tā ir galīgi nevajadzīga, aplama, un tā ir sagandējusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa sistēmu.

Nezinu, kādi konsultanti un padomu dēvēji bija iepriekšējai finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai. Labuma no šādas reformas nav nevienam. Sliktāk ir gan pašai valstij, gan vienkāršam darba ņēmējam. Slikti bija arī grāmatvežiem, kuriem darba apjoms būtiski palielinājās, nemitīgi sekojot līdzi izmaiņām saistībā ar kaut kādiem diferencētiem nodokļiem, kuri beigu beigās no valsts puses prognozēti aplami. Un, cik līdzekļu izlietots, lai visas grāmatvedības programmas pārkārtotu! Tā visa bija finanšu līdzekļu izšķērdēšana.

Esmu pārliecināta, ka šo diferencēto nodokļa sistēmu drīzumā atcels, jo šādi nevar turpināties. Vienīgi žēl, ka kārtējo reizi neviens par to atbildību neuzņemsies, jo tie, kuri visu šo murgu pieņēma, vairs nav valdībā.

Santa Šmiukše, SIA “Birojs Jums” valdes priekšsēdētāja

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli