Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarmīte Bambāne: Nepilngadīgo agresijas iemeslu var noteikt tikai pēc konkrēta gadījuma izpētes

Ik pa laikam atklātībā nonāk gadījumi, kad pusaudži vai bērni savu agresiju izpauž neadekvāti, nodarot pāri kā cilvēkiem, tā dzīvajai radībai vai lietām. Kam būtu jāpievērš uzmanība vecākiem, skolotājiem un sabiedrībai laikā, kad bērns un pusaudzis aug un veidojas viņa personība?

Sarmīte Bambāne: Nepilngadīgo agresijas iemeslu var noteikt tikai pēc konkrēta gadījuma izpētes
Ilustratīvs (Foto: Egons Zīverts)
15.09.2022 06:00

"Kurzemes Vārds"

Sniegt precīzas atbildes, kāpēc nepilngadīgais paudis agresiju vai uzvedies agresīvi, var tikai pēc katra konkrētā gadījuma individuālas izpētes. Jo zinošāki būs vecāki un skolotāji, jo vieglāk varēs jau laikus atpazīt brīdinājuma signālus, kurus ar savu uzvedību raida pats bērns.

Apmēram 11–13 gadu vecumā pusaudžos rodas vēlme pēc lielākas brīvības no vecāku kontroles un aizbildniecības, kā arī neatkarības no skolas kārtības un disciplīnas.

Pusaudžu vecumposmā ir svarīgi piederēt kādai grupai, veidojas neformālas pusaudžu kompānijas. Tajās jaunieši turpina pilnveidot attiecību veidošanas prasmes, risināt konfliktsituācijas. Veidojas attiecību hierarhija, kad spēcīgākās personības īsteno tieksmi būt līderim, lai valdītu savā klasē, pagalmā vai lauku ciematā.

Jēdziens pusaudzis jau sevī ietver galveno šī vecuma posma īpatnību – viņš vairs nav bērns, bet vēl nav arī pieaugušais, un vecāki reizēm ir neizpratnē: kā lai izturas pret savu bērnu?

Vecākiem vajadzētu vērot, sekot bērnu sūtītajiem (bieži pavisam nemanāmajiem) signāliem, ka kaut kas nav īsti labi. Piemēram, pusaudzis neiet uz pēdējām stundām pāris reizes nedēļā, izlaiž savus sporta treniņus, viņu arvien grūtāk sazvanīt, nestāsta, kas notiek, izolējas utt.

Par bērna pusaudžu vecuma uzvedības un emocionālajiem traucējumiem liecina ilgstoša izaicinoša, opozicionāra uzvedība un manieres, atkārtota vispārpieņemto normu un likumu pārkāpšana, cietsirdība, agresivitāte, impulsivitāte.

Pusaudži ir pastiprināti jūtīgi, tāpēc, saskaroties ar problēmām, nesaņemot atbalstu un nemākot tās risināt, viņiem pietrūkst nepieciešamās komunikācijas prasmes. Var parādīties destruktīva uzvedība: alkoholisms, narkotikas, pašnāvnieciskas tendences, izolēšanās, huligānisms u.c.

Šajā vecumā ir ļoti svarīgi, lai pusaudžiem būtu pieejams pieaugušais, ar kuru varētu runāt par savām problēmām, izjūtām, saņemt uzmundrinājumu un atbalstu, kurš iemācītu rast prieku, apmierinājumu bez atkarībām, bez antisociālas uzvedības.

Vecāki var sev uzdot vairākus jautājumus. Piemēram, vai es savam pusaudzim, bērnam esmu uzlicis adekvātus un konsekventus noteikumus? Problēmas rada gan pārāk stingri ierobežojumi, gan arī pilnīgs to trūkums. Vai tas, ko vecāki vēlas, ir arī bērna vēlmes, vai arī tikai pieaugušo sapņi un cerības? Vai bērns tiek mīlēts par to, ka viņš ir, vai par to, ka viņš kaut ko dara? Vai pusaudzis tiek redzēts un sadzirdēts, vai arī vecāki no viņa tikai atpērkas ar mantām, jo baidās vai nespēj viņu pieņemt?

Svarīgi ir apstākļi ģimenē, jo tie būtiski ietekmē bērna uzvedību. Piemēram, ģimenē valda neatrisinātas problēmas un nesaskaņas starp vecākiem, vecvecākiem u.c. Ja pusaudzis piekopj sev un/vai apkārtējiem bīstamu dzīvesveidu, nedz piedošana, nedz sapratne nenozīmē to, ka tas jāpieņem bez iebildumiem.

Dzeršana, kautiņi, rupjības pret vecākiem un citiem cilvēkiem – tās ir lietas, kuras nav pieņemamas, un pieaugušajiem skaidri jāpauž, ka tas netiks akceptēts.

Vērts paturēt prātā, ka cilvēka mūžs ir apmēram 80 gadi. Katra bērna bērnība ilgst tikai līdz 11–12 gadu vecumam, bet pusaudža vecums turpinās 3–4 gadus. Jaunība un pieaugušā dzīve ir viss pārējais cilvēka mūžs.

To apzinoties, būtu vērts saprast, ka varbūt sava bērna dzīvē ir vērts ieguldīt vairāk uzmanības, nekā mēs bieži vien to darām.

Sarmīte Bambāne, ģimenes psihoterapeite

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz