Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sarmīte Štāle: Tas, ka saucam lietas īstajos vārdos, maina sabiedrības attieksmi

Sarmīte Štāle: Tas, ka saucam lietas īstajos vārdos, maina sabiedrības attieksmi
Foto: No personīgā arhīva
30.08.2018 09:32

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Labklājības ministrijas informatīvajā ziņojumā varam lasīt, ka Latvijā tolerance pret vardarbību ģimenē ir augstāka nekā vidēji Eiropas Savienībā. Procentuāli, aptuveni 80% no visiem fiksētajiem vardarbības gadījumiem pret bērniem un 40% no vardarbības gadījumiem pret sievietēm notiek ģimenēs.

Aptuveni, katrs trešais iedzīvotājs uzskata, ka vardarbība ģimenē ir privāta lieta un tā jārisina ģimenes lokā, bet ne vienmēr tas izdodas, jo vardarbība ir kā apburtais loks no kura izrauties ir grūti. Vardarbība nav sastopama tikai ģimenē, tā ir gan uz ielas, gan darbā, gan izglītības iestādēs, gan biznesā.

Uzskatu, ka par vardarbību, tās veidiem un iespējamo palīdzību informācija ir pieejama, bet ir sabiedrības daļa, kura nespēj vai nevēlas nošķirt, atzīt vardarbību, bet cenšas to pozicionēt kā domstarpības, konfliktus, audzināšanu, ierobežošanu u.t.t.

Arī strādājot ar vardarbībā cietušajiem, arvien biežāk dzirdu, ka par notiekošo ģimenē ziņojuši kaimiņi. Varbūt tas, ka runājam par to un saucam lietas īstajos vārdos, maina arī sabiedrības attieksmi.

Ir labi, ka ir pieejama un tiek aktualizēta šāda veida informācija, kas ir saistīta ar vardarbību, kas skaidro, kā to atšķirt, kādas var būt sekas un kur saņemt palīdzību, jo varbūt tas var kādam palīdzēt izprast, ka arī viņš ir vardarbības upuris un rada iespēju par to runāt.

Šodien arvien vairāk tiek aktualizēti jautājumi, kādas ir ir iespējas jauniešiem izrauties no vardarbības loka, kā mācīt jauniešiem tolerantu attieksmi jau no bērnības, lai vardarbība nenotiktu nākotnē, lai neatkārtotos ģimenes, vecāku vai kāda cita paraugs.

Tāpat ir atrodami arī pētījumi, kuros atspoguļota sabiedrības attieksme pret vardarbību. Šie pētījumi parāda to, ka sabiedrības attieksme pēdējos pāris gados ir mainījusies, cilvēkiem uzskatot, ka viņi nedrīkst palikt vienaldzīgi par to, kas mums notiek apkārt. 

Pētījumi arī parāda, ka gadu laikā pieaug cilvēku skaits, kuri uzskata, ka nedrīkst būt iecietīgi pret vardarbību, jo arvien lielāka daļa sabiedrības apzinās, cik būtiski ir nestāvēt malā, iesaistīties, lai otram palīdzētu, jo esot empātiskiem, sabiedrība redz un dzird vairāk.

Sarmīte Štāle, psiholoģe

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz