Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aktuāls jautājums: Vai tiešsaistē sabiedriskā apspriešana ir kvalitatīva?

Līdz 20. decembrim turpinās Liepājas un Dienvidkurzemes pašvaldību attīstības stratēģijas un plāna sabiedriskā apspriešana. Epidemioloģiskās drošības dēļ sanāksmes notiek attālināti, iedzīvotāji var tiešsaistē pašvaldību feisbuka kontos vērot tematiskās prezentācijas, turpat rakstīt jautājumus un saņemt atbildes.

03.12.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Mārtiņš Ābols, Liepājas Attīstības pārvaldes vadītājs:

Foto: Egons Zīverts

Neba aiz laba prāta netiekamies ar iedzīvotājiem klātienē. Protams, ar attālināto diskusiju nevaram uzrunāt ikvienu cilvēku, bet godīgi jāatzīst – arī klātienes sarunā katru nepaņemsim aiz rokas, lai viņš atnāk.

Tā sabiedrības daļa, kura ir aktīva, seko līdzi norisēm, vēlas izteikties, dot savu pienesumu, to izmanto arī šādā saskarsmes režīmā.

Jā, visiem nav pieejamas tehnoloģijas, it sevišķi vecākās paaudzes cilvēkiem. To jau labi parādīja 2020. gada sākums, kad sākās šo dokumentu izstrāde un kad mūsu izveidotajā atvērtajā birojā Latviešu biedrības namā varēja ienākt ikviens, un tieši vecākās paaudzes cilvēki nāca un gribēja parunāties.

Varam secināt, ka cilvēkiem ir būtiski sarunāties un svarīgi, ka viņus uzklausa un sadzird.

Tāds ir arī moto šai publiskajai apspriešanai – stāstīt maksimāli vienkārši, sadalot astoņās tēmās, ar domu, ka jebkurš var piedalīties visās, bet var izvēlēties arī to, kura visvairāk interesē, var noteiktajā dienā pieslēgties tiešraidei vai arī vēlāk noskatīties tiešraides ierakstu.

Ja šādas iespējas nav, visi iespējamie informācijas kanāli ir atvērti: var iesniegt gan ar roku rakstītus, gan sūtīt e-pastā jautājumus un priekšlikumus. Visos apmeklētāju pieņemšanas centros dokumenti ir izprintēti pilnībā un pieejami ikvienam.

Paaudze, kura lieto tehnoloģijas, var izmantot vietni pieteikumi.liepaja.lv un tajā pat pašrocīgi dokumentu melnrakstu labot, sniegt savu versiju, ja uzskata to par vajadzīgu. Ikviens iedzīvotājs to var darīt!

Aktīvā sabiedrības daļa ir nemainīgi liela – es teiktu, Liepājā tie ir kādi 500 iedzīvotāji, ņemot vērā piedalīšanos tematiskajās darba grupās pirms pandēmijas, gan komentē tiešraides un tamlīdzīgi.

Redzam, ka mūsu tematiskajām tiešraidēm sociālajos tīklos ir pieslēgušies ap 100 dalībnieku, skatījumu skaits ir 1300 līdz 1800 – bet tos komentē pēc būtības. Mūsu mērķis joprojām ir padarīt visu šo procesu maksimāli vienkāršu, lai cilvēks labi dzird un labi redz.

Četras tematiskās tiešraides jau ir notikušas, bet vēl četras otrdienu un ceturtdienu vakaros ir priekšā nākamajās nedēļās. Katru reizi sākam ar vispārējo stāstu par attīstības dokumentiem, bet pēc tam pārejam uz konkrēto tā vakara tēmu, pēc tam – uz jautājumiem un atbildēm.

Ja neizdodas piedalīties kādas vakara tēmas apspriešanā, tas nenozīmē, ka par to nevar iesniegt jautājumus vai priekšlikumus vēlāk – līdz 20. decembrim var!

Esmu pat patīkami pārsteigts, ka jau līdz šim izteiktie ierosinājumi, replikas un jautājumi ir racionāli, saprātīgi un tiešām – par tēmu! Jebkurš ierosinājums tiek fiksēts, tos apkopos iedzīvotāju līdzdalības plānā gala redakcijas dokumentā, kur būs arī redzams komentārs – ņemts vērā – vai arī skaidrojums, kāpēc netiek ņemts vērā.

Gints Ločmelis, Dienvidkurzemes novada domes Attīstības un uzņēmējdarbības daļas vadītājs:

Foto: no personīgā arhīva

Katrā sanāksmē iedzīvotāju iesaiste ir citāda. Skaitliski visapmeklētākā bija pirmā, kas bija veltīta dzīves videi un dabai. Katrā ziņā interese ir, un iespējas piedalīties, manuprāt, ir nodrošinātas pašreizējiem apstākļiem maksimāli labi.

Apspriešanā cilvēki var iesaistīties dažādās digitālajās platformās – gan zūmā, gan tiešraidē vietnē Facebook. Katrā bijušā novada domes ēkā iedzīvotājiem ir pieejami izdrukāti materiāli un iesniegumu formas, iesaistītas arī pagastu pārvaldes un bibliotēkas.

Iespējas ir, un aktivitāte ir pietiekama. Varbūt kādā no diskusiju tēmām varētu gribēt vairāk dalībnieku, taču, summējot visas platformas, skaits ir pietiekams.

Nav tā, ka ļoti daudzi iesaistās sarunā, taču cilvēki atsūta jautājumus, daļu jau iepriekš saņemam e-pastā. Arī pēc diskusijas cilvēki var rakstīt savas domas un jautājumus komentāru sadaļā.

Mums ir prieks, ka cilvēki uzdod jautājumus par reālo dzīvi, tie nav idejiski un stratēģiski, bet skar konkrētas praktiskas lietas, kaut vai ceļa salabošanu līdz mājām.

Ļoti piestrādājam pie tā, lai sasniegtu cilvēkus visos agrākajos novados. Apspriešanas ir izziņotas Dienvidkurzemes informatīvajā izdevumā. Divas dienas pirms katras sanāksmes izziņojam pašvaldības Facebook kontos, sūtām uzaicinājumus piedalīties speciālistiem, kuri nav saistīti ar pašvaldību, aicinām dažādas interešu grupas. Ir cilvēku grupa, kas nelieto interneta platformas, taču mums ir pagastu pārvaldnieki, kuri aktīvi komunicē ar iedzīvotājiem.

Ļoti daudz ierosinājumu, ko konkrētā apkaimē vajadzētu izdarīt un uzlabot, esam saņēmuši ar pārvaldnieku starpniecību.

Visus saņemtos priekšlikumus izvērtēs darba grupa. Vai tos iestrādās stratēģiskajos dokumentos, tas jau būs politiskais redzējums, vai ierosinājums atbilst šī brīža vīzijai.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz