Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Vija Udarska: Ir bijušas vecāku sūdzības par ēdienu kvalitāti, bet ne par tīrību

Vija Udarska: Ir bijušas vecāku sūdzības par ēdienu kvalitāti, bet ne par tīrību
Foto: Egons Zīverts
19.09.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Sākts kriminālprocess par saslimšanu Siguldas bērnudārzos, kur 32 cilvēkiem atklāti zarnu infekcijas simptomi – domājams, tas saistīts ar ēdināšanu.

Liepājas pašvaldības bērnudārzos un vispārizglītojošās skolās strādā trīs ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji, trijos bērnudārzos darbojas Izglītības pārvaldes virtuve ar mūsu darbiniekiem. Mūsu bērnu ēdinātāji jau strādā gadiem ilgi, savu jomu pārzina.

Pēc notikumiem Siguldā esmu runājusi ar visiem ēdinātājiem, un viņi ir teikuši, ka pakalpojuma kvalitātei un higiēnai pievērš pastiprinātu uzmanību. Bet ko tas nozīmē?

Tīrība, kārtība un kvalitāte ir šāda uzņēmuma ikdiena. Nav īpaša papildu uzmanība vajadzīga, nav pēkšņi jāmetas kaut ko spodrināt, ja visu uztur tīru diendienā.

Vai pēc pastiprinātās paškontroles atklājušies trūkumi kādas skolas virtuvē? Tādas informācijas mums nav. Neviens to arī negribētu mums atklāt.

Katrā ēdināšanas uzņēmumā ir izstrādāta iekšējā paškontroles sistēma, par to atbild konkrēts cilvēks. Šī paškontroles sistēma katrā firmā ir citādāka, jo vieni ēdienu gatavo tieši skolās, citiem ēdinātājiem ir bāzes virtuves, no kurām ēdienu ved uz izglītības iestādēm.

Pirms bērnu ēdināšanas visur kvalitāti vēl kontrolē skolu un bērnudārzu medicīnas māsas, viņas dažkārt mums arī ziņo par kādu radušos problēmu.

Liepājā ir bijušas vecāku sūdzības par ēdienu kvalitāti, bet ne par tīrību. Problēmas uzreiz risinām, sūdzības tūlīt pārbaudām. Tādas situācijas, ka varētu kādā vietā būt nereģistrēta ēdināšana, kā atklājies Siguldā, gan mums nav.

Dažreiz sūdzības ir pamatotas, dažreiz ne. Ne vienmēr vainojams ēdinātājs.

Infekciju uz skolu bērns var atnest arī no mājām, un saslimst citi. Citkārt problēmu rada produktu piegādātājs, kurš solījis zemu cenu, bet nespēj nodrošināt kvalitāti vai arī solīto produktu vietā piegādā ko citu, ne to, kas līgumā paredzēts. Tad nākas līgumu pārtraukt, lai arī tas nav vienkārši.

Arī pati dodos uz skolām un bērnudārziem. Mūsu pārraudzībā ir tikai pašvaldības izglītības iestādes, privātās ne, tās par kvalitāti atbild pašas.

Tajās tikai pārbaudu, vai tiek nodrošinātas valsts noteiktās uztura normas, pēc kurām veido ēdienkartes bērniem par to naudu, kuru valsts un pašvaldība piešķir brīvpusdienām, pārbaudu, ko bērni ēd.

Tagad visiem ēdinātājiem ir papildu rūpes, jo katram audzēknim, kam tas nepieciešams, jānodrošina speciāla diēta, piemēram, piena nepanesības gadījumā vai bezglutēna diēta, cits nepanes banānus un tamlīdzīgi.

Skolu un bērnudārzu virtuves regulāri vienu vai divas reizes gadā pārbauda Pārtikas un veterinārais dienests, un, manuprāt, šīs pārbaudes ir stingras. Ja atrod, ko pārmest, tad uzdod noteiktā laikā pārkāpumu novērst un uz šo iestādi dodas biežāk, un tādas iestādes Liepājā arī ir.

Kopumā mana īsā atbilde uz jautājumu, vai varam uzticēties Liepājas bērnu ēdinātājiem, ir – jā, varam!

Vija Udarska, Liepājas Izglītības pārvaldes uztura speciāliste

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)