Pirmdiena, 11. decembris Valdis, Voldemārs, Valdemārs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Māksliniece Paula Vītola: “Gribēju kļūt par izgudrotāju”

Ar mākslinieci Paulu Vītolu, kuras īstā kaislība ir vairāk balstīta tehnoloģiju un mākslas mijiedarbībā, satikāmies topošajā Jaunliepājas kultūras centrā “Fosfors”, kuru viņa kopā ar citiem domubiedriem vēlas attīstīt, lai tas kļūtu par vienmēr pieejamu radošo darbnīcu ne tikai viņiem, bet arī citiem māksliniekiem.

Māksliniece Paula Vītola: “Gribēju kļūt par izgudrotāju”
Foto: Egons Zīverts
Foto: Egons Zīverts
25.09.2023 00:02

liepajniekiem.lv

Viņa ir pieredzējusi pasākumu un mākslas izstāžu organizatore, bet šobrīd priecājas, ka beidzot būs sava vietiņa, kur pastāvīgi varēs atrādīt savus eksperimentālos darbus.

Cik sen jau šeit darbojaties?

– Sākām šeit ievākties kaut kad ap janvāri. Es pati sāku vairāk darboties šovasar. Pa vasaru jau paspējām pāris pasākumus noorganizēt, bet, tā kā viss vēl nav gatavs, tie bija vairāk mums pašiem – draugu lokā.

Galvenais darbs pagaidām ir pašas ēkas iekārtošana un remontēšana, kur lielāks nopelns ir kolēģiem. Es vairāk strādāju tieši ar saturu un tā veidošanu.

Plānojāt pasākumus?

– Jā. Bet mans īstais gandarījums ir par to, ka nu man beidzot ir vieta, kur varu brīvi darboties. Nezinu, vai Liepājā ir mākslinieku darbnīcas, bet man ir diezgan specifiskas vajadzības, jo šī ir mediju mākslas joma, kur vairāk ir eksperimentēšana ar tehnoloģijām. Un tādām lietām ir vajadzīgi pastāvīgi uz vietas esoši instrumenti. Ar tiem bieži vien ir izdevīgāk dalīties arī ar citiem māksliniekiem, jo tas ir dārgs prieks.

Tad nu es beidzot pamazām sāku veidot savu vietiņu. Sākumā gribēju trešajā stāvā, bet līdz tā labiekārtošanai vēl paies ilgs laiks. Tāpēc pirmajā stāvā būs galvenā darbnīca, kur mēs varēsim strādāt.

Jo māksliniekam vajag, lai ir vieta, kur viņš var darboties uzreiz, kamēr vēl ir iedvesma.

Šī būs vieta, kur varam gan strādāt, gan arī realizēt savas idejas un mākslas darbus uzreiz izstādīt.

Kāpēc tāds nosaukums – ”Fosfors”?

– Vēsture ir diezgan sena nosaukumam. Bet tā noteikti ir vārdu spēle, jo mums taču Liepājā ir “Lielais dzintars”. Nosaukums radās kā pretstats tam. Ņēmām arī vērā, ka mūsu krastos var atrast dzintarus, bet var arī atrast fosforu, kurš ir tāds mistisks.

Tāpat kā dzintars, arī fosfors ir unikāla Liepājas lieta. Un tagad būs tā, ka vienā kanāla pusē ir koncertzāle ”Lielais dzintars”, bet otrā – mūsu alternatīvais kultūras centrs ”Fosfors”.

Kad šo vietu atvērsiet?

– Vēl grūti teikt. Mēs vēl kārtojam visus dokumentus, un tas nemaz nav tik ātrs process. Gribam arī te visu uztaisīt nedaudz pievilcīgāku.

Foto: Egons Zīverts

Savā radošajā darbībā jau kopš 2015. gada pētāt fotoakustisko efektu. Kas tas īsti ir?

– Tā ir nozīmīga daļa no manas radošās darbības. Daudziem, iespējams, liekas, ka tā ”foto” daļa saistās ar fotogrāfiju, bet īstenībā tas nāk no vārda ”fotons”, kas nozīmē ”gaisma”.

Fotoakustiskais efekts ir tad, kad tu gaismu pārvērt par skaņu.

Man tas liekas interesanti, jo patiesībā tas ir kaut kas ārkārtīgi vienkāršs.

Izklausās sarežģītāk, nekā tas ir!

Kāpēc ieinteresēja tieši šis jautājums?

– Šis efekts tika atklāts jau sen – man patīk šis stāsts! Viens no telefonu izgudrotājiem izveidoja arī ”gaismas telefonu”, kas bija pirmā bezvadu komunikācijas ierīce. Viņš izmantoja sauli, lai pārnestu skaņu no vienas vietas uz otru, bet sauli neviens nevar kontrolēt, līdz ar to tas bija nepraktisks izgudrojums.

Tajā laikā pat vēl nebija elektriskā gaisma, tāpēc visi uz ierīci skatījās ļoti skeptiski. Bet man kā māksliniecei ideja strādāt ar sauli, lai ražotu skaņu, likās ļoti interesanta.

Redzēju, ka vasarā Liepājas muzeja izstādē rādījāt arī fotoakustiska sintezatora prototipu. Pati izgatavojāt?

– Šo konkrēto prototipu es neveidoju viena. Viena pati es izgatavoju tikai prototipa prototipu. Un tad, lai šo instrumentu varētu labāk izprast, es sadarbojos ar kolēģi, kurš māk ļoti labi strādāt ar digitālajām tehnoloģijām un prototipēšanu, jo es gribēju tādu gandrīz ”zinātniskas kvalitātes” instrumentu, lai es varētu veikt vēl citus eksperimentus.

Šo prototipu es jau varu spēlēt kā reālu instrumentu, lai no gaismas radītu eksperimentālu mūziku. Ļoti priecājos par šo rīku, jo uz tā bāzes es varu turpināt izpētes procesu.

Tur parādās vēl arī citi elementi – ne tikai fotoakustiskais efekts, bet arī stroboskopiskais efekts.

Kas tas ir?

– Tas ir, kad rodas ilūzija par palēninātu kustību. To var novērot zootropos un visādās mehānisko animāciju ierīcēs, kur kaut kas ļoti ātri kustas, bet, kad tu skaties pa to caurumiņu, var redzēt perfektu animāciju. Jo tas caurumiņš mūsu uztveri sadala, un mēs to bildi redzam kadros.

Tāpat arī, kad kaut kas ļoti ātri griežas, mēs to priekšmetu kādā brīdī vairs neredzam, jo mūsu redze evolūcijas gaitā ir pielāgojusies statiskajiem objektiem. Un kopā ar šo efektu var veidot ne tikai skaņas, bet arī vizualizācijas.

Tas kļūst par tādu kā uztveres eksperimentu, ar kuru var pārbaudīt, kā mūsu uztvere darbojas. Liekas tādas vienkāršas lietas, bet tur var pētīt tik dažādus fenomenus.

Kā sapratāt, ka šāda tehnoloģiju māksla ir jūsu aicinājums?

– To saprast bija grūts ceļš. Pēc vidusskolas es uzreiz diezgan strauji nonācu šajā tehnoloģiju mākslas vidē. Un jauns cilvēks, pēc tam kad viņš sāk kaut ko darīt, vēl ilgi domā par to, vai tas tiešām ir vajadzīgs, vai tas ir pietiekami interesanti.

Jau no pašas bērnības mani ļoti fascinēja daba, fizika, kā vispār strādā pasaule – visādas tādas lietas.

Un es, kā jau bērns, gribēju kļūt par izgudrotāju, bet tādas profesijas jau īsti nav.

Mana mamma man ar šo atklājumu diezgan ātri sagrāva šo ambīciju. Jo tās lietas jau tik vienkārši neizgudro. Ir ilgs pētīšanas process, un tad varbūt līdz kaut kam nonāk.

Dzīvojot Ventspilī un mazpilsētās, man tā saskare ar mākslu bija ļoti maza. Līdz ar to mana izpratne bija, ka māksla ir zīmēšana, gleznošana, muzicēšana.

Vienmēr domāju, ka es tak neesmu nekāda māksliniece un nekad arī tāda nebūšu, jo nemāku neko no tā darīt. Tad es nemaz nezināju, ka visas tās lietas, kas mani fascinēja, arī kaut kādā veidā var būt māksla.

To sapratu, tikai pateicoties studijām un satiekot dažādus cilvēkus, kas arī nodarbojas ar līdzīgām lietām.

Jūs esat no Ventspils. Kāpēc izvēlējāties studēt tieši Liepājā?

– Man šeit piedāvāja budžeta vietu. Toreiz likās forša pilsēta, un domāju, kāpēc gan ne?

Bet palikāt šeit arī pēc studiju beigšanas!

– Nemaz necentos šeit palikt. Bija brīži, kad vairāk darbojos Rīgā un Ventspilī. Cerēju, ka varbūt sanāks aizbraukt uz kādām citām valstīm, bet tas neizdevās.

Bet tagad beidzot veidojas šis kultūras centrs un Liepāja būs arī Eiropas kultūras galvaspilsēta – šeit būs ko darīt.

Turklāt pašlaik arī vēl iegūstu doktora grādu Liepājas Universitātē.

Nesen uzsākāt doktorantūru?

– Nē, jau pirms kāda laika. Nu jau īstenībā vajadzētu lēnām pabeigt! Bet tas ir tāds nedaudz mokošs process. Dažreiz liekas, kāpēc es vispār to daru. Bet tajā pašā laikā es zinu, ka bez šīm studijām es nebūtu izveidojusi to savu sintezatora prototipu. Un, visticamāk, es arī nebūtu tik nopietni pieķērusies tām savām interesēm.

Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc paliku Liepājā, jo doktorantūru jau nemaz tik ātri un viegli nevar pabeigt.

Vai pieaug interese par mākslas un tehnoloģiju mijiedarbību?

– Es cenšos nedomāt par to, kas interesē citus. Ir grūti ieinteresēt cilvēkus dažādās mākslas lietās, jo īpaši, ja tas viņus uzreiz nepiesaista vai viņš nesaņem kaut kādu tūlītējo efektu.

Tehnoloģiju māksla, manuprāt, ir palikusi sabiedrībai interesantāka, jo tagad tā ir vieglāk pieejama.

Tagad ir mākslīgais intelekts un virtuālās realitātes… Bet, manuprāt, tas virziens, kur tehnoloģiju un mākslas mijiedarbība vairāk attīsta tieši kritisko domāšanu, neattīstās pietiekami strauji. Man pat šķiet, ka jautājums paliek mazāk aktuāls.

Visas šīs tehnoloģijas ir kļuvušas par mūsu ikdienu, un mēs uz tām vairs nelūkojamies kritiski.

Nav arī diskusija, vai tas ir labi, kā mēs ar tām tehnoloģijām dzīvojam un vai mēs šīs ierīces izmantojam visām lietām, kur tās potenciāli var būt noderīgas, vai arī mēs tās izmantojam tikai izklaidei.

Manuprāt, mākslas uzdevums būtu veicināt šo diskusiju, ne tikai piedāvāt interesantas pieredzes tehnoloģiju pasaulē.

Pasniedzat lekcijas arī Liepājas Universitātē. Vai ar studentiem runājat par šo kritisko pieeju tehnoloģiju mākslai?

– Jā! Es noteikti vairāk runāju par pašu mediju teoriju un par to, kas tad ir tā kritiskā pieeja. Stāstu arī, kā mediji vispār ir ietekmējuši mūsu kultūru dažādos laika posmos – no brīža, kad iemācījāmies strādāt ar elektrību, un līdz pat mūsdienām.

Noteikti pievēršamies arī jautājumam, kādas mums laika gaitā ir izveidojušās attiecības ar tehnoloģijām.

Jau vairākus gadus iesaistāties arī festivāla ”Skaņu dienas” organizēšanā. Ar ko šis pasākums ir tik īpašs?

– Tas ir pirmais tik vērienīgais pasākums, ko, vēl jauna būdama, organizēju. Tā laika pasniedzēji man ”pameta” ideju.

Teica, ka viņiem ir kolēģis no Kanādas, kurš uz Liepāju gribētu atvest arī savus studentus – jaunos māksliniekus. Un tad arī izdomājām, ka varētu rīkot festivālu, kurš kaut kādā ziņā būtu viņiem par godu.

Bet arī vēl pirms tam ”Skaņu dienas” tika rīkotas kā eksāmens studentiem, jo tad bija tradīcija, ka visi eksāmenu mākslas darbi tiek prezentēti publiski. Bet, pateicoties Kanādas studentiem, sapratām, ka gribam to izveidot kā vairāk starptautisku pasākumu. Tad tas viss arī kļuva nopietnāks.

Jūlijā māksliniece Paula Vītola Liepājas muzejā vadīja audiovizuālu priekšnesumu, kur radīja skaņu no gaismas. Šo fenomenu viņa pēta un realizē jau astoņus gadus. Kristapa Anškena foto no P. Vītolas personīgā arhīva

Protams, kovida dēļ bija nelieli pārtraukumi, bet mēs cenšamies to tradīciju turpināt. Šogad arī rīkojām festivālu tādā diezgan lielā kapacitātē – uzaicinājām vairākus ārzemju māksliniekus un sastādījām diezgan garu programmu.

Tā ir iespēja satikties gan jaunajiem māksliniekiem, gan profesionāļiem, gan citiem interesentiem un vienu nedēļu kopā strādāt un mācīties vienam no otra, un, iespējams, radīt jaunas idejas – tāpēc šie pasākumi ir tik svarīgi. Jo

mākslā ir ļoti nozīmīga viedokļu, informācijas un pieredzes apmaiņa,

lai tā kļūtu vēl interesantāka gan pašiem māksliniekiem, gan skatītājiem.

Kas vēl jūs iedvesmo?

– Man ir svarīgi, lai apkārt ir radoša vide, jo ko tad es viena pati iesāktu. Mākslu radot vienam izolācijā, daudz kas var iztrūkt.

Man sociālais aspekts ir ļoti svarīgs, jo tas manī raisa jaunas idejas. Tāpēc arī turpinu strādāt gan universitātē, gan rīkot dažādus pasākumus.

Nešķiet, ka dažkārt uzņematies par daudz?

– Šī semestra sākums likās ļoti grūts, kad sapratu, cik daudz visa kā ir! Par laimi, strādājot izglītības jomā, vismaz bija brīva vasara.

Visu laiku censties izveidot vai parādīt ko jaunu un interesantu ir ļoti nogurdinoši. Tāpēc arī mana šī brīža misija ir ”Fosforā” nodrošināt iespēju regulāri radoši darboties. Tad es arī varētu vairāk fokusēties uz savām lietām.

Vadāt lego konstruēšanas un tehnoloģiju prototipēšanas nodarbības arī Liepājas Bērnu un jaunatnes centrā.

– Jā, šis darbs ar bērniem man ir interesants izaicinājums. Cenšos viņiem pavērt skatienu uz tehnoloģijām kā uz kaut ko, kas nav tikai digitāls ekrāns. Gribu, lai viņi apgūst, kā ar šīm tehnoloģijām var vēl darboties.

Prototipēšanas pulciņā mēs radošā veidā darbojamies ar tehnoloģijām un eksperimentējam. Un lego pulciņš man pašai ir saistošs, jo tā ir mana bērnības interese. Un tagad, kad ieraugu, kādi ir tie jaunie komplekti, es saprotu, ka ar tiem var tik daudz ko izdarīt.

Lego ir labs mācību materiāls, jo bērniem nav jāiemācās viss no nulles – kā skrūvēt, līmēt. Viņi to pamatlietu var uzbūvēt no klučiem, un tad ir iespējams papildināt ar vēl dažādām lietām.

Gribu veicināt jauniešu nebaidīšanos darīt un radīt lietas pašiem.

Jo mūsdienās kā patērētāju sabiedrība esam pieraduši no visa saņemt kādu produktu. Bet es gribu, lai problēmām risinājumus mēs domātu paši, nevis iegādātos jau gatavus.

Tāda veida patstāvība ir noderīga, jo mēs nezinām, kāda pasaule būs pēc 20 gadiem. Nezinām, vai varēsim vēl paļauties uz to, ka visam būs gatavas atbildes.

Bērni nāk uz šādiem pulciņiem?

– Šogad ir pieteikušies daudzi, bet apmeklējums ir atkarīgs no tā, vai šīs lietas viņus pašus ieinteresē.

Vai ir vēl citi projekti un idejas, ar kurām strādājat pašlaik?

– Jā! Vasaru pavadīju, daudz darbojoties un attīstot jaunas idejas. Tāpēc ir plāni, bet negribu pagaidām vēl visu atklāt! Kad viss būs gatavs, varēsiet nākt skatīties.

Varu pačukstēt, ka šobrīd mani ieinteresēja analogās ierīces. Jo vecie televizori vairs nav aktuāli un bez korektiem dekoderiem tur neko nevar redzēt, bet varbūt mēs varētu kaut ko tur pārraidīt.

Jau vasarā paeksperimentēju, kā es no gataviem materiāliem varu uztaisīt analogās TV stacijas raidītāju. Plānoju šo projektu attīstīt tālāk.

Vizītkarte

Paula Vītola

 • Pabeigusi Ventspils Valsts 1. ģimnāziju.
 • Liepājas Universitātē ieguvusi bakalaura un maģistra humanitāro zinātņu grādus mākslā, studē doktorantūrā.
 • Strādā Liepājas Universitātē un biedrībā ”ASTE” (Art, Science, Technology, Education).
 • Pēc iespējas vairāk laika cenšas pavadīt dabā vai ar ģimeni un draugiem.
 • Labprāt apmeklē arī citu mākslinieku rīkotos pasākumus un izstādes, lai iepazītos ar viņu idejām.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz