Piektdiena, 8. decembris Gunārs, Vladimirs, Gunis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pastalas – valkātas gan Armēnijas kalnos, gan Kurzemes laukos

Liepājas muzejā projekta “Dienvidkurzemes tautastērpa valkāšanas tradīcijas mūsdienās” īstenošanas gaitā seno apavu meistare Guna Zommere ierādīja, kā darināmas pastalas ar tieši Kurzemei raksturīgo rozīšveida purngalu. Pastalas lielākoties cilvēkiem šķietot viena veida, tomēr tā nav. Purngalu varianti esot daudz un dažādi, arī Latvijā.

Pastalas – valkātas gan Armēnijas kalnos, gan Kurzemes laukos
Pastalas ir dažāda veida, atšķirīgas dažādos laikos un vietās. Seno apavu meistarei Gunai Zommerei (no kreisās) ir suitu izcelsme, tādēļ arī muzejā notikušajā meistarklasē viņa ierādīja Kurzemei raksturīgās pastalas ar "rozītes" purngalu. "Man likās interesanti to pamēģināt un vest atkal tās tautās. Jo pierasts ir pie tradicionālā purngaliņa, tā saucamā klasiskā," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
Pastalas ir dažāda veida, atšķirīgas dažādos laikos un vietās. Seno apavu meistarei Gunai Zommerei (no kreisās) ir suitu izcelsme, tādēļ arī muzejā notikušajā meistarklasē viņa ierādīja Kurzemei raksturīgās pastalas ar "rozītes" purngalu. "Man likās interesanti to pamēģināt un vest atkal tās tautās. Jo pierasts ir pie tradicionālā purngaliņa, tā saucamā klasiskā," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
21.09.2023 00:00

liepajniekiem.lv

Valkāts visā pasaulē

Pastalas ar rozīšu purngaliņu ir diezgan tipiskas un tradicionālas tieši Kurzemei, pirms ķerties pie to veidošanas stāstīja G. Zommere, bet tas nenozīmējot, ka bijušas tikai Liepājā vai tās tuvējā apkārtnē.

Arī Ventspilī ir tādas “rozītes”. “Es pat teiktu, ka ir kaut kādas līdzības arī ar Vidzemi, jo Alūksnes muzejā ir sens eksemplārs ar līdzīgu purngaliņu, savilkšanas princips ir tomēr mazliet savādāks.”

G. Zommere uzsvēra, ka pastalas nav tikai Latvijas teritorijai raksturīgi apavi. Tās darinājuši un valkājuši visā pasaulē.

“Pastalas ir senākais viena ādas gabala apavs, un pašas senākās līdz šim atrastas Armēnijā, Areni alā, kur ala ir kalpojusi par aitu kūtiņu.

Un šajā kultūrslānī apavi arī atrasti un datēti ar 5500 gadu vecumu. Ādas materiālu izmantoja, jo skaidrs, ka dzīvnieks saimniecībā bija, viņu nokāva, ādu izstrādāja, izģērēja vai pat no jēlādas izgatavoja apavus, un pārējo, ko varēja, apēda, kaulus pārstrādāja dažādos sadzīves priekšmetos.

Pat, piemēram, izmantoja jēra vai cūkas pūsli – jēlu izmazgāja, piepūta, tajā iebēra zirņus vai ko citu, izžāvēja, un pēcāk, piesienot tam klāt kociņu, tas bija bērnam grabulītis. Vai arī lielāku pūsli piepūta, izžāvēja, apšuva jau ar izģērētas ādas apvalciņu, un tā bija bumba. No dzīvnieka, kad viņu nokāva, izmantoja pilnīgi visu.”

Meistarklasē pastalas darināja no liellopa ādas. “Šoreiz krāsa ir mazliet neierastāka, bet tas nenozīmē, ka tādas nevar būt,” par līdzpaņemto rulli, ko uz galda izritināja, sacīja meistare.

“Šī ir govs āda, dabīgi miecēta. Ko tas nozīmē? Izstrādes process no jēlādas līdz gatavam materiālam ir daudz ilgāks, jo tiek pielietoti dabīgie līdzekļi un materiāli, lai no ādas dabūtu ārā visas olbaltumvielas un taukus, lai materiāls kļūtu par tādu, kā mēs to tagad te redzam.

Jo tiek izgatavotas arī tā saucamās hromādas, kas notiek ķīmiski, ātri sarecinot olbaltumus, taukus. Ādu ātri izstrādā, tās ir gatavas un līdz ar to – lētākas. Te arī atbilde uz jautājumu, kāpēc viena āda maksā vairāk, otra mazāk.”

Palēnām top pastalas. To izgatavošana nelietpratējam prasa četras, piecas, sešas stundas. Ātrums, kādā strādā, ir dažāds, tāpat prasmes darboties ar instrumentiem ir atšķirīgas, cits ir veiklāks, cits apķērīgāks, citam vajag ilgāk padomāt un papētīt, paskaidrot vairākas reizes. Foto: Egons Zīverts

G. Zommere sacīja, ka Latvijā ar ādas materiāla iegādi ir lielas problēmas, jo mums nav nekādu ādu ražotņu. Ir Lietuvā, bet tur neizgatavo dabīgas mieces ādas.

Līdz ar to meistarklasē izmantotā atceļojusi no Itālijas, kur joprojām noturētas tradīcijas.

Pēc nelielā ievada un stāsta par pastalām meistare katram interesentam piegrieza ādas gabalu, no kura tas turpinājumā veidoja sev pastalas. Līdz beigām tika visi, un noslēgumā prieks un lepnums par paveikto bija liels.

Nemainīga līdz mūsdienām

“Man visvairāk patīk, ka cilvēki aiziet priecīgi, mirdzošām acīm,” portālam liepajniekiem.lv atzina G. Zommere, kura ne pirmo reizi vadīja pastalu darināšanas meistarklasi.

“Ieguvuši gan informāciju, gan ieskatu prasmēs, un dažkārt tiek lauzti vai mainās priekšstati par to, kā lietas top. Atnāk ar viedokli, ka tas taču ir ļoti vienkārši, kāpēc tam veikalā būtu jāmaksā tik daudz, paši varam to izdarīt, bet aiziet prom jau ar citām domām.

Man patīk šī skološana, ierādīšana, atklājot, ka katrs amats nav tik vienkārši apgūstams, paskatoties jūtūbā vai video rullītī.”

Pastalas G. Zommeres ieskatā ir vienkāršākais ādas apavs, ko pamēģināt uztaisīt. “Jo nav jāšuj, tas ir tiešām viena ādas gabala apavs, piegriežot divas vienādas trapecveida formas, četras garās siksnas, katrai pastalai divas. Ir arī gadījumi, kad izmantota viena, ļoti gara, vai arī tie ir striķi vai virvītes ādas siksniņu vietā un četras mazākas aukliņas – ar vienu savelk purngaliņu, ar otru – papēdi.”

Un pastalu var izmantot bez liestes, kas ir koka pēdiņa, cilvēka pēdas atveidojums.

Pastalas ir viena no senākajām cilvēku apavu formām, kas saglabājusies nemainīga līdz mūsdienām. “Ļoti daudzas lietas no etnogrāfijas vai vēstures viedokļa ir sabojātas, bijušas visādas stilizācijas, interpretācijas, bet pastalas ir laikiem cauri gājušas bez kādām modifikācijām. Tas ir tik forši! Jo citām lietām nav noturēta tā tradīcija,” priecājas G. Zommere.

Bērnu pastaliņas no Liepājas muzeja krājuma, 1920.–1930. gads, Rucavas pag. Brušvitu ciems. Pastalu uzbūvi vislabāk izpētīt tieši šādā veidā – no saglabātajām senajām pastalām. Foto: Egons Zīverts

“Man šoreiz likās interesanti pamēģināt tieši pastalas ar rozīšu purngalu,” viņa saka. “Jo pierasts ir pie tradicionālā purngaliņa, tā saucamā klasiskā, un ko parasti izvēlas dejotāji. Viņi saka, ka savilktais mezgliņš, kas veido rozīti, dejojot iekšpusē spiežot un neesot ērts. Bet staigāšanai noteikti der, arī sendienās tikušas ikdienā nēsātas.”

G. Zommere ar vēsturisko apavu atdarinājumu izgatavošanu nodarbojas kopš 2012. gada, par pamatinformāciju izmantojot atbilstoši laika periodam pieejamo gleznu, gravīru un zīmējumu reprodukcijas, Latvijas un ārvalstu muzeju krājumos glabāto arheoloģisko materiālu, specializētās literatūras izdevumus.

Ar mākslinieces vēsturisko apavu atdarinājumiem, piemēram, staigā gidi Cēsu pils muzejā, Alūksnes muzejā ir 16. gadsimta jātnieku zābaku atdarinājums, Traķu pils muzejā Lietuvā – 13.–18. gs. franču kavalērista zābaki.

“Pastalām es pievērsos salīdzinoši nesen,” viņa saka. “Jo tās ir vienkāršas. Man patīk izaicinājumi. Katru pasūtījumu, projektu tā uztveru. Es neizgatavoju viena modeļa apavus visos izmēros un vienā daudzumā. Man tas būtu par garlaicīgu.

Turklāt tādā veidā es netrenētu savus profesionālos “muskuļus”.

Pētīšana, eksperimentēšana ir 90 procenti no visa procesa, līdz apavs ir pavisam gatavs un atdodu to cilvēkam.”

Uzziņai

Latvijā pirmie atradumi pastalām, apaviem, kas izgatavoti no viena ādas gabala bez šuvēm ar izvērtu siksnu vai auklu augšmalā, saglabājušies no 12. gadsimta.

Gadsimtiem ilgi laukos ar kurpju valkāšanu neaizrāvās. Tās vilka kājās vien tad, kad devās uz baznīcu vai pilsētu. Pastalas un vīzes, arī koka tupeles bija latviešu laucinieku ikdienas apavi 20. gadsimta 20. un pat vēl 30. gados, un šos vienkāršos ādas apavus pastalu meistari parasti dažādos veidos gatavoja mājas apstākļos.

Avots: Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu informācijas centrs

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz