Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Par suņa dienām un sadedzināmām raganām

Par suņa dienām un sadedzināmām raganām
24.01.2007 12:36

0

Atslēgvārdi

Laukā plosās stipri vēji, mēness mēģina izspraukties tumšajās debesīs, cilvēka četrkājainie draugi steidz atrast neaizvērtas māju durvis. Bet tu ar smaržojošu tējas tasi rokā, ietinusies siltā pledā, to visu neredzi. Jo esi grāmatu pasaulē. Un kad vēl rast labāku laiku lasīšanai, ja ne tumšajos ziemas vakaros. Bet, ja vēl neesi uzgājis grāmatu, ar kuru īsināt vakarus, varbūt vērts ieklausīties citu ieteikumos. Šoreiz un arī turpmāk “Kultūras Pulss” piedāvās sabiedrībā zināmu cilvēku vērtējumu par pēdējā laikā izdotajām grāmatām, kuras iesaka izlasīt arī citiem.  

Pavisam cita intriga

Sarmīte Pujēna, laikraksta “Latvijas Avīze” žurnāliste:

– Man ļoti patīk lasīt. Tieši grāmatas. Nav ne vainas arī, piemēram, “Rīgas Laikam”, bet grāmata ir grāmata. Manuprāt, tā ir īpaša bauda turēt rokā labu grāmatu. Pirms gadiem divdesmit, trīsdesmit mani noteikti varētu saukt par grāmatu tārpu. Pēdējās desmitgadēs dzīves ritms kļuvis tik trauksmains, ka grāmatu lasīšanai paliek pārāk maz laika. Tomēr pavisam bez grāmatām iztikt nav iespējams. Pa reizei nopērku kādu jaunu grāmatu, gadās, ka grāmatu kāds uzdāvina vai arī iedod izlasīt. Arī pavisam nesen klajā nākušo mūsdienu beļģu rakstnieces Karolīnas Lamaršas grāmatu, kurā iekļauts viņas pirmais romāns “Nakts pēcpusdienā” un stāstu vai varbūt noveļu krājums “Suņa diena”, ko man iedeva izlasīt kolēģe.

Patlaban esmu tikusi apmēram līdz pusei. Precīzāk, esmu izlasījusi Karolīnas otro prozas grāmatu (pieļauju, ka varu saukt viņu vārdā, jo esam gandrīz vienaudzes), ko viņa sarakstīja 1996.gadā (41 gada vecumā), kad arī saņēma balvu par šo darbu. Kā apgalvo grāmatas ievada autors – visnotaļ prestižu Beļģijas franču rakstnieku balvu. Faktiski tieši tāpēc arī riskēju lasīt šo grāmatu, ka gribējās uzzināt, kādi tad ir balvu cienīgie mūslaiku Eiropas rakstītāju darbi, par kuru dažādi lietpratēji izteikušies visnotaļ cildinoši, nu, piemēram, “cilvēks var justies laimīgs, lasot “Suņa dienu””. Šo noveļu lasīšanai veltīju visu svētdienas rītu (tas beidzās ap diviem dienā), bet neatceros, ka tieši “Suņa dienas” dēļ būtu jutusies īpaši laimīga. Drīzāk pats lasīšanas process ir sava veida nirvāna.

Karolīnas grāmata lasās bez aizķeršanās. Jo vairāk lappušu izlasīju, jo intriģējošāka tā kļuva. Tomēr tā nav tā pati intriga, kas saista “Da Vinči koda” vai “Jēzus video” lasītājus. Šās grāmatas intriga ir tāda emocionāli intelektuāla, ne tik daudz ziņkārību stimulējoša. Katrā ziņā zinu, ka izlasīšu arī Karolīnas pirmo prozas darbu – romānu “Nakts pēcpusdienā”, ko viņa sarakstījusi gadu pirms “Suņa dienas”. Un tad gan laikam ķeršos pie Gunas Svences “Ievada politiskajā psiholoģijā”. Jūtu pienākumu izlasīt šo lasāmvielu, kas speciāli pirkta un dāvināta man.

Un tā apklusināja trokšņus…

Armands Kaušelis, Liepājas teātra aktieris:

– Mēģinājumu procesā teātrī bieži gadās garas pauzes, kuras ar kaut ko jāaizpilda. Citi šajā laikā mācās tekstu, citi klausās mūziku vai lasa grāmatas. Ar grāmatām man parasti ir tā, ka tās īstās atnāk pie manis īstajā brīdī. Kolēģe Maija Romaško kā reiz bija pabeigusi lasīt Sīlijas Rīsas grāmatu “Raganas bērns” un iedeva to tālāk man. Vai grāmata aizies vai ne, man parasti atkarīgs no pirmajām trim, četrām lapaspusēm. Šo darbu izlasīju ļoti ātri, jo tam ir raita valoda un tas aizķēra tīri emocionāli. Kaut arī apkārt valdīja liela kņada, grāmata tik ļoti ievilka, ka trokšņi netraucēja.

Grāmata “Raganas bērns” ir rakstīta kā 17.gadsimtā dzīvojošas meitenes dienasgrāmata, piezīmes, iespaidi, ceļojot no Anglijas uz Ameriku, kur daudzi tolaik cerēja atrast laimi. Darbs sākas ar meitenes Mārijā vecmāmiņas nāvi, kura sava vieduma dēļ tika uzskatīta par raganu un viņu sadedzināja uz sārta. Tā kā grāmatas varone dzīvoja mežā kopā ar vecmāmiņu, arī viņa prata ar zālītēm ārstēt cilvēkus. Taču, lai saudzētu savu dzīvību, Anglijā to nedrīkstēja darīt. Grāmata lika par daudz ko padomāt, piemēram, ka cilvēki, pārceļoties uz dzīvi pilsētās, arvien vairāk zaudē saikni ar dabu, ar to, ko Dievs radījis.  Manuprāt, tas nav īsti pareizi.

Darbs manī raisīja dažādas izjūtas, brīžam skumjas, brīžam priecīgas. Uzdzina arī dusmu lēkmes, piemēram, par to, ka, meitene ar savām spējām centās palīdzēt, darīt labu cilvēkiem, bet tie pēc laika pagrieza labdarei muguru, to atstūma.

Grāmata raksturota kā bestsellers jauniešiem, bet, pēc manām domām, tā piemērota ikviena vecuma lasītājam.

Lielu nozīmi piešķiru grāmatas vizuālajam izskatam. Man tāpat kā daudziem, kas mīl grāmatas, patīk tās paņemt rokās, aptaustīt, pāršķirt lapas. Tas rada īpašas sajūtas. Iepazīstoties ar grāmatas saturu, interesanti salīdzināt, cik tam atbilstošs ir vāka noformējums.

Inita Gūtmane,

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz