Pirmdiena, 6. maijs Didzis, Gaidis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pieteikums ar daudzpunkti

Pieteikums ar daudzpunkti
20.01.2010 09:36

Publiski pieejams un visiem interesentiem atvērts bija Liepājas Universitātes bakalaura studiju programmas “Jauno mediju māksla” 1. kursa studentu pirmā semestra radošais veikums, kas apvienots izstādē “Dokuments”.

Uzdevums – “Dokuments”

Izstāde parādīja, ko jaunieši apguvuši vienā semestrī. “Esam ļoti centušies un novēlam jums patīkamu skatīšanos,” sastājušies vienā rindā, atklāšanā aicināja jaunie mākslinieki. Darbus skatījās ne tikai viņi paši, bija atnākuši arī citu kursu un studiju programmu pārstāvji, ar vērtējošu aci uz jauno veikumu lūkojās studiju programmas “Jauno mediju māksla” pasniedzējas, mākslinieces Dzintra Vīriņa un Nora Vilmane, jo viņām šoreiz bija uzdevums novērtēt, cik precīzi jaunieši sapratuši uzdoto un kā ir spējuši to izpildīt.

Dzintra Vīriņa pastāstīja, ka “vizuālās mākslas modulī” māca trīs pasniedzējas. Šobrīd Aija Druvaskalne-Urdze ir slima, tāpēc studentiem zīmēšanu, kompozīciju un gleznošanu māca viņa un Nora Vilmane.

“Šī ir konceptuāla izstāde, darbus jaunieši ir sagatavojuši pilnīgi patstāvīgi un tajos parāda, ko viņi apguvuši. Studenti pirmajā kursā ir ļoti dažādi, izskatās, ka, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, labāk sagatavoti, viņiem ir stabilākas priekšzināšanas,” sacīja Dzintra Vīriņa. “Jo citi, piemēram, ir no Liepājas Mākslas vidusskolas, kuriem ir laba iepriekšēja sagatavotība.”

Liene Lāce, kura mācās trešajā kursā, sacīja, ka ir ļoti interesanti apskatīties, ko dara jaunākie kolēģi. “Izskatās, ka viņi ir citādāki, nekā mēs bijām tajā laikā, spēcīgāki kompozīcijā. Domāju, ka tas ir labs sākums. Mani visvairāk uzrunāja Daces Briedes un Elvja Frika darbi,” vērtēja L. Lāce.

Savukārt Katrīna Knese-Šmite, kura pati studē kultūras vadību, atzina, ka šajā izstādē var redzēt, ka realizētas ļoti interesantas, radošas idejas, un sacīja, ka viņa uz šiem darbiem raugās arī no tāda viedokļa, ko varbūt varēs izmantot vēlāk savā darbā, ko, pasākumus rīkojot, pieaicināt, lai veidotu reklāmu, plakātus. Jo te ir redzamas savdabīgas idejas, kas apvienotas ar sava veida redzējumu un pieeju. 

Īsto vietu atradušie

Izstādes “Dokuments” dalībnieks Mikus Austers atzina, ka tā ir pirmā reize, kad viņš savu radošo veikumu parādījis izstādē. Viņš savam darbam devis nosaukumu “Pie met nazi”, tas veidots kā dzimšanas dienas kūka, kuru tūlīt sagriezīs. Autors par savu darbu un par savu studiju izvēli sacīja:

“Dalot rausi, tu iegūsti gabaliņus, un tos nekad nevar nogriezt vienādi. Tā ir mana dzīves filozofija, ka dzīve ir tikpat nevienāda un dažāda, kā kūkas gabaliņi – daudzsološi izskatā, saldi, bet ne vienmēr izrādās tādi, kā mēs tos esam gaidījuši. Nesen es secināju, ka vēlos saistīt savu dzīvi ar mākslu, tāpēc izvēlējos šo studiju programmu. Esmu beidzis valsts 1. ģimnāziju, vēlos savas dzīves laikā izpausties dažādos veidos, un tuva ir tāda mākslas izpausme kā audio un vizuālās mākslas, īsfilmas, animācija. Un izskatās, ka esmu atradis īsto vietu.”

Dace Lea Briede piedāvāja skatītājiem interesantu darbu – vēsturi atainojošu attēlu fons, uz kura ar īstām reņģēm bija izveidots auseklītis. Viņa sacīja: “Es uz Liepāju atnācu studēt no Ogres. Uzskatu, ka šī ir vienīgā studiju programma, kurā tik reāli var savienot praksi ar teoriju, un tas ir ļoti perspektīvi. Tam, ko es te apgūstu, manuprāt, ir ļoti plašs praktisks pielietojums, piemēram, veicot maketēšanu datorā. Citiem cilvēkiem, kas interesējas par manu studiju programmu un kas īsti nesaprot, ko mēs mācāmies,  esmu stāstījusi, ka, pabeidzot šīs studijas, mēs  būsim tik sagatavoti, ka varēsim veidot Ērika Stendzenieka “Runājošos akmeņus”. Programma ir ļoti plaša, tā sniedz ieskatu daudzās lietās. Izstādē piedāvāju tādu kā mūžības aizskarto tēmu. Es te mēģinu runāt par latviešu identitāti, kuri stiepj sev līdzi savus metaforistiskos līķus un aizvainojumus gadu no gada. Un beidzot ir pienācis mirklis, kad mēs šos līķus aprokam. Es vēlos uzrunāt cilvēkus, celt mūsu latvisko pašapziņu.”

Kristaps Biters stāvēja pie smalki izstrādātas grafikas, kurā attēlotas noguruša, daudz cietuša cilvēka acis un vagonu rindas:

“Mani es šejieni atveda sakritība, mana doma bija apgūt mākslu. Esmu liepājnieks, esmu beidzis Mākslas vidusskolu. Uzskatu, ka studijas šajā programmā ir interesantas, un domāju, ka man pietiks laika apgūt arī glezniecību, grafiku. Tā kā mācību darba tēma mums bija dota “Dokuments”, tad es arī savā grafiskajā darbā paņēmu dokumentālus faktus ar datumiem, saistītus ar izvešanu, un atainoju tos.”

Vēl daudz jāmācās

Liepājas Universitātes Mākslas un dizaina katedras lektore Nora Vilmane studentu veikumu vērtēja ar profesionāļa aci. Viņa sacīja, ka šis ir trešais gads, kopš studentus uzņem studiju programmā “Jauno mediju māksla”, un katrs kurss ir atšķirīgs savā piedāvājumā un uzdevumu realizācijas veidā.

“Šoreiz uzdevums bija konkrēts – “Dokuments”, un jaunieši varēja parādīt, cik dziļi viņi izprot šo tēmu, ko vēlas pateikt un kā tas izdodas. Viņiem savā darbā bija jāparāda, kā apguvuši zīmēšanu, gleznošanu, kompozīciju un kā to visu izmantot mediju variantā,” vērtējumu iesāka Nora Vilmane. Pasniedzēja atzinīgi novērtēja Daces Lea Briedes darbu un tā pasniegšanas veidu:

“Tas ir precīzs šī laika raksturojums. Dziļa ir tā izpausme. Kad darba fonā atskanēja nolasīts Ojāra Vācieša dzejolis, kas bija ļoti veiksmīgi izvēlēts un tēmai atbilstošs, tad skatītājiem elpa aizrāvās.”

“Lakonisks un interesants ir Agnetas Bulderes darbs “Pase”,” turpināja N. Vilmane. “Vārds – Unikāla, uzvārds – Personība, un kad cilvēks ieskatās vietā, kur jābūt pases bildei, viņš spogulī redz sevi. Kristaps Biters izvēlējies ļoti smagu, mūsu tautai svētu tēmu – izvešanu. Un gados tik jaunam cilvēkam, kas nav piedzīvojis tā laika traģiku, iznākusi vairāk nekā tēmas ilustrācija, pietrūkst dziļuma, ir labs grafisks, pamatīgs darbs. Mikus Austers piedāvāja risināt identitātes problēmu, līdz galam gan nebija saprotams, ko jaunietis vēlējās pateikt.”

Pasniedzēja vēl piepilda, ka ļoti liela nozīme atzīmes saņemšanā bijusi tam, kādus lasījumus par mākslas tēmām bija sagatavojuši studenti. Viņa sacīja:

“Jaunieši ir ceļa sākumā, un ir svarīgi, ka viņi ir uzņēmības pilni un vēlas pilnveidoties, iet dziļumā.

Uzziņai

– Liepājas Universitātes bakalaura studiju programma “Jauno mediju māksla” izveidota 2007. gadā.
– Vienīgā šāda veida studiju programma Latvijā, kas līdztekus tehnoloģijām mācību procesā aktualizē arī jauno mediju filozofijas pamatprincipus.
– Mācības šajā programmā tiek īstenotas 3 gados, izmantojot moduļu sistēmu. Studenti apgūst tādus priekšmetus kā vizuālās mākslas valoda un teorija, skaņu māksla, vizuālā komunikācija, 3D interaktīvo mediju valoda un citus.
– Katra moduļa galarezultāts ir publiski pieejams projekts – izstāde, publiskais lasījums u.c.
– Studiju procesā notiek sadarbība ar mediju centru “RIXC”, kā arī ārzemju vieslektoriem.
Nākotnē paredzēts izveidot “Jauno mediju mākslas” maģistrantūras un doktorantūras programmas.

Daina Meistere,

Agnetas Bulderes piedāvātais dokuments ļauj katram sajusties kā unikālai personībai.

Kristaps Biters un viņa darbs.

Dace Lea Briede un viņas darbs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz