Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Antidepresants visos gadalaikos. Baļļu piedāvājums kļūst aizvien daudzveidīgāks, taču, izvēloties sev piemērotu, jāņem vērā dažādas nianses

Baudīt karsto vai vēso peldi zem klajas debess kublā jeb baļļā mūsdienās ir ļoti iecienīts atpūtas veids. Uzņēmēji, kuri baļļas iznomā, teic, ka šis pakalpojums īpaši pieprasīts pandēmijas laikā. Šodien apkurināmo baļļu piedāvājums ir gana daudzveidīgs, taču, pirms steigt mucu iegādāties, vērts pievērst uzmanību ne tikai izmaksām.

Antidepresants visos gadalaikos. Baļļu piedāvājums kļūst aizvien daudzveidīgāks, taču, izvēloties sev piemērotu, jāņem vērā dažādas nianses
Foto: kirami.fi
15.05.2021 06:00

Ilze Ozoliņa

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Klasika vai “izstrādājums”

Latvijā pieejamas dažādu veidu apsildāmās baļļas – klasiskās, kas darinātas tikai no koka, mucas arpolipropilēna vai stikla šķiedras oderi, ar hidromasāžu, LED gaismām, iekšējo vai ārējo krāsni.

Kas jāņem vērā, iegādājoties kublu? “Sākotnēji iesakām izpētīt, kādas ir atsauksmes par ražotāju. Ja tās ir pozitīvas, tad skaidrs, ka ir lielākas iespējas tikt pie kvalitatīva kubla. Tāpat ir vērts pievērst uzmanību, vai ražotājs ir specializējies tieši baļļu izgatavošanā, vai arī piedāvā citus, ar šo lietu nesaistītus produktus un pakalpojumus. Ja tas ražo logus, kāpnes, būvē terases un reizi pa reizei kublus, tad, visticamāk, tas, kurš dara visu, līdz galam neizdara neko,” teic SIA “Eko Solis” īpašnieks Artūrs Pauļukevičs.

Klasiskās koka baļļas šodien esot mazāk pieprasītas, jo to uzturēšana un kopšana ir krietni piņķerīgāka. Koka kubls pirms lietošanas jābriedina, jo tas mēdz tecēt, regulāri jārūpējas par baļļas iekšējo apdari, lai tā nesāktu pelēt vai neiemestos puve, utt. Līdz ar to daudz populārāki ir kubli ar stiklplasta tvertni, kas vieglāk kopjama.

Tā gan vairs nav tradicionālā, pēc senās metodes darinātā masīvā baļļa, bet gan “baļļas izstrādājums”, kas apdarināts ar dekoratīviem dēlīšiem, smej A. Pauļukevičs.

Viņš paša darinātos koka kublus uzlabojis ar inovatīvu metodi – hidroizolāciju, līdz ar to ūdens vairs nenonāk kontaktā ar koku un baļļa nav jābriedina.

Koka baļļas priekšrocība ir tā, ka, to gatavojot, var variēt ar formu, diametru un dziļumu, tikmēr stiklšķiedras tvertnes lielākoties ir standarta izmēra – ar ārējo diametru 1,8 metri, paredzētas līdz četriem cilvēkiem. Taču šis kubls ir vieglāks, ērtāk transportējams un uzstādāms.

“Vēl viena atšķirība ir tā, ka stiklšķiedras kublam nav koka solu,” teic A. Pauļukevičs.

Šodien nopērkami arī stiklšķiedras kubli, kas aprīkoti ar hidromasāžās sistēmu un integrētu apgaismojumu. Taču arī šāda baļļa pirms iegādes būtu rūpīgi jāizpēta.

Baļļu iznomātājs SIA “Summerhouse B” šajā ziņā saskāries ar negatīvu pieredzi. “Kad šādu kublu nopirkām, drīz vien nācās secināt, ka to nepieciešams pārtaisīt. Elektrodrošība šim kublam bija ļoti primitīva, taču tā nav joka lieta – ūdens un elektrība ir bīstama kombinācija. Arī apdare bija zemā līmenī, tā bija jāpārtaisa,” stāsta SIA “Summerhouse B” darba vadītājs Jānis Brikmanis.

Galvenais, lai kurināmais sauss

Kublā, ka darināts tikai no koka, ūdens līdz vajadzīgajai temperatūrai uzsilst aptuveni trīs stundu laikā, baļļā ar stiklšķiedras oderi – nedaudz ātrāk. Galvenais priekšnoteikums krāsns kurināšanai ir, lai malka būtu sausa, skaidro A. Pauļukevičs.

“Nevajadzētu izmantot egles vai priedes malku, jo tad krāsns ātrāk aizsērē, aizsveķojas, veidojas darva. Sauss melnalksnis vai bērzs, kam var pievienot osi, ir ļoti labs kurināmais.

Varbūt nevajadzētu kurināt ar tīru ozolu, tad metāls ātrāk noārdīsies. Lielākā kļūda ir tā, ka tiek izmantots nepiemērots kurināmais, piemēram, mitri celtniecības pārpalikumi. Līdz ar to ūdens līdz vajadzīgajai temperatūrai arī neuzsildās. Protams, arī ar celtniecības pārpalikumiem var karsēt baļļu, taču tad šis kurināmais jākombinē ar sausu malku. Tāpat malkai var pievienot briketes, kas arī dod vajadzīgo enerģiju.”

Ja kublam kādu laiku paredzēta dīkstāve, ieteicams to uzglabāt šķūnī, kur ir laba gaisa plūsma. Tāpat, lai pasargātu no lietus un sniega, baļļu var pārklāt ar plēves pārsegumu. Taču mucu nevajadzētu nosegt pilnībā, pretējā gadījumā veidosies kondensāts un kubls var sākt pelēt.

“Tomēr baļļu iesaku lietot visos gadalaikos, arī ziemā. Relaksācija baļļā krietni uzlabo veselību, arī miegs ir labāks. Tas ir ļoti labs antidepresants,” saka A. Pauļukevičs.

UZZIŅAI

Pirms kāpt kublā

  • Kurinot kublu, ieteicams virsū likt vāku – tā ūdens uzsils daudz ātrāk.
  • Optimālā ūdens temperatūra ir 35–42°C.
  • Ieteicams karsēties ne ilgāk kā 20 min.
  • Ziemā pēc kubla lietošanas ieteicams dzesēties līdz 25°C uzsildītā ūdenī.
  • Vasarā pēc karsta kubla var atdzesēties vēsā ūdenī.
  • Pirms iekāpt karstajā kublā, vajadzētu vismaz noskaloties.
  • Zemā gaisa temperatūrā lietojot kublu, ieteicams galvā vilkt plānu cepuri.
  • Kubla procedūras neiesaka cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām, ādas slimībām, kā arī grūtniecēm.
  • Pamatnei jābūt pietiekami stiprai, lai tā atbalstītu pilnu kublu ar ūdeni un cilvēkiem. Tai jābūt precīzi nolīmeņotai, lai ūdens kublā ir vienmērīgā līmenī pret malām.

Avots: brivdienunoma.lv

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz