Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Ribiņas – uz galda!

Brūnas, sulīgas un kraukšķīgas – cūkas ribiņas reti kuru gaļas mīļotāju spēj atstāt pilnībā vienaldzīgu. Šo produktu, protams, veikalos var nopirkt jau iemarinētu vai pat termiski apstrādātu, taču svaigas ribiņas namamātei dod milzum daudz iespēju izpausties pašai.

Receptes: Ribiņas – uz galda!
Ilustratīvs (Foto: unsplash.com)
14.04.2024 06:15

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Tas vienmēr ir aizraujošs brīdis – mirklis pirms gatavošanas. Katrā gadījumā ribu gabals jāsagriež. Pa vienai, pa divām vai trim – kā nu saimniece izvēlas. Marinē vai ne. Pieliek tās vai citas garšvielas. Vāra, cep cepeškrāsnī vai apvieno abus variantus! Parasti jau iepriekš ir izdomāts, kā tieši gatavot.

Šoreiz izvēlējos kādu pavisam vienkāršu recepti, bez sarežģītām, ekstravagantām vai mājās neatrodamām sastāvdaļām.

Bez ribiņām vajadzēs tikai “Kostilja” buljona kubiņu, 4 ķiploka daiviņas, 2 tējk. ar kaudzīti garšvielu medību gaļai.

Foto: Daiga Lutere

Katliņā ielej 700–800 ml auksta ūdens un uzvāra. Kad tas burbuļo, ieliek sagrieztās ribiņas, buljona kubiņu, garšvielas un caur ķiploku spiedi izspiestās daiviņas. Uz mazas liesmas vāra aptuveni stundu.

Tikmēr var saklāt galdu, apdarīt virtuves darbus un nomizot, likt vārīties kartupeļus.  

Foto: Daiga Lutere

Pēc stundas uguni izslēdz un minūtes 5 katla saturam ļauj atpūsties. Ieslēdz un uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem. Ribiņas izņem no katla, sakārto cepšanas traukā, apslaka ar eļļu. Liek sakarsētā cepeškrāsnī.

Noregulē uz ventilatora karsēšanas funkciju un 8–10 minūtes apbrūnina.

Foto: Daiga Lutere

Uz šķīvja liek ribiņas, kartupeļus un salātus. Šoreiz izvēlējos skābētus gurķus. Pasniedzot var pievienot dažādas mērces. Piemēram, miltu mērci var pagatavot, izmantojot buljonu, kurā vārījās ribiņas. Ja ne – buljons noderēs kādai zupai.

Tie, kas skaita kalorijas, mērci var pagatavot no bezpiedevu jogurta, kurā iemaisa uz rupjas rīves sarīvētu skābo gurķi un caur spiedi izspiestu ķiploka daiviņu.

Foto: Daiga Lutere

Receptes

Ribiņas medus glazūrā

Vajadzēs cūkgaļas ribiņas, ķiploka daiviņas, ingveru, sinepes, medu, Vusteršīras mērci, rozmarīnu, timiānu, sāli, piparus.

Ribas sagriež gabalos un iemarinē. Marinādei sagatavo 2 cm sagrieztu ingveru, divas ķiploku daiviņas, sasmalcinātu kaltētu rozmarīnu un timiānu, kā arī melnos piparus, sāli un Vusteršīras mērci.

Gaļu liek zem sloga un atstāj vismaz uz 3–4 stundām.

Kad gaļa iemarinējusies, cepešpannā ieklāj foliju, kārto gaļu un no augšas trauku pārklāj ar foliju. Cepeškrāsnī cep apmēram stundu 220 grādos. Tad  pārsmērē ribiņas ar medus un sinepju maisījumu.

Medus un sinepju proporcija – pēc katra individuālajiem ieskatiem. Piemēram, 3 ēdamkarotes medus ar 3 tējkarotēm sinepju.

Medus un sinepju mērci pārlej pāri gaļai un liek pannu vēlreiz cepeškrāsnī (bez folijas) 200 grādos. Cep, kamēr gaļa apvilkusies ar zeltaini brūnu garoziņu. 

Ķīniešu gaumē

Sagādā 1,5 kg ribiņas, sāli, melnos piparus, 3 ķiploka daiviņas, 2 cm ingvera sakni, 2 ēd.k. sojas mērci, 1 ēd.k. cukura, 3 ēd.k. vīna, 2 ēd.k. “Khoi sin” ķīniešu mērces, 2 ēd.k. tomātu pastas.

Cūkas ribiņas sagriež gabaliņos, apber ar sāli un pipariem. Liek cepeškrāsnī 140 grādos uz 90 minūtēm.

Pa to laiku sarīvē ķiploka daiviņas un ingvera sakni, sajauc ar sojas mērci, cukuru, vīnu, “Khoi sin” ķīniešu mērci un tomātu pastu. Maisījumu uzkarsē un pārlej ribiņām.

Pārregulē cepeškrāsni uz 180 grādiem un cep 20–30 minūtes.

Terijaki ribiņas

Būs nepieciešamas ribiņas, garšvielas, ķiploki. Marinādei citrona sulu, eļļu, terijaki marinādi, sinepes, medu pēc garšas, čili piparus. Glazūrai 1 ēd.k. kartupeļu cietes. Vēl apceptas sezama sēklas.

Ribiņas ierīvē ar garšvielām un izspiestu ķiploku. Pagatavo marinādi no nedaudz citrona sulas, nedaudz eļļas, terijaki marinādes, sinepēm, nedaudz medus un čili pipariem. Visu samaisa.

Sagrieztās ribiņas liek traukā, pārlej marinādi, samaisa. 1–1,5 stundas tur ledusskapī.

Uzkarsē cepeškrāsni, ribiņas ar visu marinādi liek cepamā traukā un uzliek vāku vai pārsedz ar foliju. Pēc 25 minūtēm atsedz ribiņas, gandrīz visu šķidrumu nolej katliņā.

Cepeškrāsni noregulē uz grila režīmu un gaļu apbrūnina.

Nolieto mērci uzvāra, iebiezina ar nelielā daudzumā ūdens iemaisītu kartupeļu cieti, pārlej kā glazūru ribiņām. Pārkaisa ar grauzdētām sezama sēklām.

Padomi

– Pērc tādas ribiņas, kas spilgti rozā krāsā un ar tauku slānīti. 

– Rēķina, ka vienam ēdājam būs 4–6 ribiņas. 

– Gatavojot pārgriež plēvīti virs katras ribiņas. Tad pēc cepšanas gaļu labi var atdalīt.

– Vislabāk, ja var iemarinēties dienu iepriekš. Vai arī liek ledusskapī uz nakti. Tas palīdz iesūkties garšām. 

– Kad ribiņas iemarinētas un izņemtas, tūlīt tās neliec cepeškrāsnī vai uz pannas, lai nebūtu krasas temperatūras maiņas gaļā. Ribiņas paturi istabas temperatūrā vismaz pusstundu, tad tās gatavosies vienmērīgi.

Mana bērnības garša

Brūkleņu-ābolu zapte

Ilze Vainovska, mezglu sējēja:

– Runājot par pamatēdieniem, manās bērnības mājās izceptās kotletes ēdām ar pašu vārītu brūkleņu-ābolu zapti un ar vārītiem kartupeļiem. Mamma vēl gatavoja sīpolu un miltu mērci, bet tā man negaršoja. Joprojām rudeņos mamma vāra to zapti un iedod arī man.

Vajadzīgi skābi āboli. Ar kotletēm garšo vienkārši ideāli! Vēl jau bija mārrutki. To saknes pirka tirgū un tad opītis raudādams rīvēja. Sarīvētajai masai klāt laikam lika gan sāli, gan cukuru.

Tas ir mans zelta standarts – ja pusdienās kotletes, tad kopā ar brūkleņu-ābolu zapti un arī mārrutkiem.

Reizi gadā papam uz dzimšanas dienu sieva gatavoja peldošās salas. Reti nobaudāms ēdiens, tādēļ atmiņā palicis kā ļoti garšīgs.

Bubertu savukārt gatavoja mana mamma, un tam ir tāda īpaša – svētdienas pusdienu – noskaņa. To svētkos viņa pagatavo joprojām.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz