Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Augi pret mitrumu un pelējumu

Ja mājās nācies saskarties ar tādu problēmu kā mitrs gaiss, daudzi mūsdienās droši vien uzreiz apdomās modernas mitruma absorbētājas ierīces iegādi. Taču šo problēmu var atrisināt arī augi, kuru lapas veiksmīgi uzsūc mitrumu no gaisa. Sevišķi tos vēlams izvietot vannasistabā, kur mitruma līmenis parasti ir visaugstākais.

Augi pret mitrumu un pelējumu
Ilustratīvs (Foto: Annie Spratt on Unsplash)
18.03.2023 06:00

Agnese Grīnberga

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Atslēgvārdi

Pārlieku mitrs gaiss dzīvojamās telpās ilgtermiņā var radīt draudus veselībai – var saasināties dažādas alerģiskas izpausmes, rasties elpceļu slimības, piemēram, astma vai bronhīts.

Mitrums pēdas atstāj arī pašā mājoklī – vai tie būtu tumši pelējuma pleķi uz sienām, vai nepatīkams aromāts, turklāt laika gaitā var sākt atlupt sienas krāsa vai atlīmēties tapetes – zem tām iespējama arī burbuļu veidošanās.

Mitrs gaiss var veicināt arī putekļu ērcīšu vairošanos.

Sevišķi liels mitrums veidojas vannasistabā – mazgājoties karstā dušā, ūdens tvaiks piepilda visu telpu un ne vienmēr ventilācijas sistēma spēj to laikus novadīt.

Gaisa mitruma novēršanā var palīdzēt vairāki augi, kuru lapas mitrumu uzsūc no gaisa.

Viens no šādiem augiem ir orhideja, turklāt tā ne tikai palīdzēs cīņā ar mitrumu, bet arī attīrīs gaisu no toksīniem, piemēram, formaldehīda.

Miera lilija būs skaists un noderīgs mājokļa papildinājums. Foto: Pretty in Green Plants, www.pinterest.com

Tikpat lielisks palīgs būs arī parastā efeja, kura jau laikus mazinās pelējuma veidošanos, tāpēc šo augu ieteicams novietot pēc iespējas tuvāk griestiem.

Arī Bostonas paparde zināma kā mitrumu mīlošs augs. Uzsūkdama to pa tiešo no gaisa, paparde augs un zaļos vēl straujāk. Lai tā nekļūtu par apgrūtinājumu, aizņemot daudz vietas dzīvojamā platībā, to var ielikt grozā un piekarināt pie griestiem vai sienas.

Sevišķi veiksmīga izvēle būs miera lilija – tai ir skaisti, balti ziedi, turklāt tai nav vajadzīgs liels daudzums saules gaismas, tāpēc ar drošu prātu to var novietot vannasistabā.

Mazi hlorofīti ir ļoti praktiski – tie neaizņem daudz vietas, tāpēc ir viegli atrast, kur tos novietot. Foto: Katrina Simmonds, www.pinterest.com

Saules gaismu un īpašas rūpes nepieprasa arī hlorofīti. Tiem nekas nekaitēs, ja tiks novietoti tumšākos istabas stūros.

Visu to augu, kuri palīdz cīņā pret mitrumu, otrs pluss (kurš nav ne mazāk nozīmīgs) ir tāds, ka tie izdaiļo mūsu mājokli – sevišķi jau vannasistabas, kur parasti iztrūkst krāsainības un zaļuma.

Avots: www.breathinggarden.com

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz