Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Glumais meklē ēdamo jeb apkaro gliemežus

Augusts ir bagāts mēnesis, jo dārzos un laukos sāk ienākties jaunā raža. Pieredzējuši saimnieki norāda, ka visu laiku jāturpina būt modriem, lai izaudzēto neiznīcina dažādi kaitēkļi.

Glumais meklē ēdamo jeb apkaro gliemežus
Ja dārzā pamani kailgliemežus, cīņu ar tiem sāc nekavējoties. Tie vairojas ģeometriskā progresijā un noēdīs visu, kas gadīsies pa ceļam. (Foto: Ilustratīvs)
26.08.2023 06:00

Daiga Lutere

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Atslēgvārdi

Ja dārzā ļauj savairoties gliemežiem, tie var kļūt par īstu sērgu. Apkopojot daudzus pieredzes stāstus, piedāvājam efektīvākās metodes.

Kailgliemeži dārzā uzrodas jau pavasarī un savus grēka darbus veic līdz vēlam rudenim. Uzvelc cimdus un visus nolasi! Kā kailgliemežus, tā tos ar mājiņām.

Lai iznīcinātu, liec traukā un pārkaisi ar rupjo sāli (vai samet burkā, kur sagatavots tiešām stiprs sālsūdens). Gliemežu lasīšanā var iesaistīt bērnus, sarīkojot tiem sacensības un piesolot balvas.

Īpaša uzmanība jāpievērš ēdelīgo Spānijas kailgliemežu lasīšanai, jo tieši augustā tie sasniedz dzimumbriedumu un sāk pāroties, vēlāk dējot olas.

Parastie kailgliemeži aiz sevis atstāj pat 500 un vairāk olu!

Lai nolasīšana veicas raitāk un guvums lielāks, tas jādara mitrā laikā, pēc lietus, jo sausums līdējiem nepatīk. Aktīvais gliemežu kaitniecības periods ir diennakts tumšais laiks, dienā no saules tie slēpjas tumšās un vēsās vietās.

Zālē, pie krūmiem, ēnainā vietā noliec vecu koka dēli vai finiera gabalu. Gliemeži salīdīs apakšā, būs vienkopus un viegli savācami. Vēl variants izveidot barošanās vietu, kur saber ābolu mizas vai kāpostu lapas. Kad kaitēkļi sapulcējušies uz maltīti, tad nolasa.

Lai to dārzā mazāk, regulāri pļauj zāli, ēnainos stūrus, zem krūmiem u.c.

Gliemja ķermenis ir samērā maigs un jutīgs, tādēļ ap dobēm un vagām jāveido nelīdzenas un raupjas virsmas, kas ierobežos pieeju kārdinošajiem augiem. Baidoties savainoties, dzīvās radības visdrīzāk nevēlēsies šķērsot šādu ceļu.

Olu čaumalas sasmalcina un nokaisa starp dobēm un vagām. Čaumalas var aizstāt ar smalkām grants šķembām vai riekstu čaumalām.

Pret gliemežiem palīdz arī bordo šķīdums, kaļķis.

No sava dārza, pļavas, lauka nedzen prom vardes, krupjus, skrejvaboles, zalkšus, ežus, putnus, jo tie ir dabiskie ienaidnieki un palīgi kailgliemežu apkarošanā.

Saimniecības un dārzkopības preču veikalos atrodami dažādi preparāti, kas paredzēti kailgliemežu apkarošanai.

Pārsvarā tie ir granulu formā, ko izkaisa teritorijā, stingri ievērojot ražotāja norādījumus un nekaitējot apstādījumiem.

Var izmēģināt ieteikumus kailgliemežus pacienāt ar alu.

Šis dzēriens esot viņu vājība. Vakarā augsnē ieroc pāris glāzes, kas līdz pusei piepildītas ar alu. Runā, ka jau no rīta pie traukiem var sastapt jautru kompāniju.

Daļa gan beigti un nekustīgi peldēs alkoholā, bet daļa vēl tusēs turpat tuvumā. Dzīrotājus salasi un likvidē!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz