Sestdiena, 18. maijs Inese, Inesis, Ēriks
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Persiku apmetiens un Transilvānijas gulašs – receptes no nezināmām ārzemēm

Šodien, kad internetā var atrast praktiski visu, daudzas saimnieces pavārgrāmatās ieskatās tikai pa retam. Ielūkosimies pirms apaļiem 33 gadiem izdotā grāmatā “Kādi viesi, tādi svētki”.

Persiku apmetiens un Transilvānijas gulašs – receptes no nezināmām ārzemēm
Ilustratīvs (Foto: no pexels.com)
04.05.2024 06:45

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

To sastādījusi Ilze Kalniņa un īsajā ievadā norādījusi, ka piedāvātajās receptēs “viss nav izsvērts ar precizitāti līdz gramam”, bet atstāts pašu gatavotāju garšas un acumēra ziņā.

Citāts: “Jo bieži labāku mēru grūti atrast. Šīs iemaņas attīstās ar pieredzi, jo darbs māca darītāju.”

Tālāk interesanta piebilde, kas bija aktuāla pirms 33 gadiem, bet šobrīd liek pasmaidīt, proti: “Lai jūs neērcina, ka daži receptēs minētie komponenti pagaidām mūsu veikalos nav atrodami.” Un mierinājums:

“Gan jau atjautīgās namamātes pratīs tos aizvietot. Labs nāk ar gaidīšanu.”

Sastādītāja nav norādījusi, no kādām valstīm, no kādām pavārgrāmatām receptes ņemtas.

Par to, ka tās nav no Eiropas, liecina piezīme ar aicinājumu uzmanīties, jo cepšanas temperatūra uzrādīta nevis pēc Celsija, bet Fārenheita.

Pēc Celsija skalas temperatūra būtu apmēram divas reizes mazāka!

Vēl interesanti, ka pirms 33 gadiem tekstā izmantoti vārdi “ātrkūlējs” un “vaska papīrs”, ko šodien saucam par blenderi un papīru cepšanai.

Recepšu piedāvājums gana plašs, sākot no dzērieniem, uzkožamajiem, zupām, gaļas un zivju ēdieniem un beidzot ar sālītiem sacepumiem, saknēm, salātiem, saldajiem ēdieniem, tortēm, saldajām maizēm, nobeigumā sadaļa “No visa kā”.

Lasītājiem piedāvājam izmēģināt dažas, pēc mūsu prāta, interesantākās receptes. Pārējās publicēsim citu reizi.

Receptes

Pildīti tomātiņi

Vajadzēs: 24–30 mazos tomātiņus, 120 g sakapāta žāvēta laša, 1 mazu, sakapātu sīpolu, 1 zaļu, sakapātu piparu.

Tomātiņiem nogriež virsas, ar mazu karotīti izņem vidiņus un saliek atsevišķā bļodā. Tomātiņus apgāž uz papīra dvieļa, lai iztecinātu lieko sulu.

Vidiņus sakapā, samaisa ar lasi, sīpolu un zaļo piparu. Maisījumu iepilda vidiņos. Pasniedz atdzesētus.

Tomātiņus var pildīt stundu pirms pasniegšanas, bet iztīrītos bez pildījuma var uzglabāt sešas stundas.

Pikantie aplīši

Vajadzēs: 10 plānas šķēles baltmaizes, 3/4 krūzes majonēzes, 1/4 krūzes sarīvēta siera.

No baltmaizes šķēlēm ar stikla glāzi vai sacepuma formiņu izspiež apaļas ripiņas un krāsnī mazliet apgrauzdē. Samaisa sieru un majonēzi. Maizītes apziež ar maisījumu un cepeškrāsnī apcep.

Ļoti labi garšo ar pavisam plānu sīpola šķēlīti, ko var palikt zem siera-majonēzes maisījuma.

Šķiņķa rullīši

Vajadzēs: 250 g plānu šķiņķa šķēlīšu, 200 g mīksta krējuma siera, mārrutkus pēc garšas.

Krējuma sieru sajauc ar mārrutkiem. Katru šķiņķa šķēli uzmanīgi apziež ar šķiņķa maisījumu un saritina. Ledusskapī atdzesē 2 stundas, saldētavā 20 minūtes.

Katru rullīti sagriež pirksta platuma gabaliņos un uzdur uz zobu bakstāmajiem.

Mokas kafija ar riekstu krēmu

Vajadzēs: 1 krūzi putukrējuma, 2 ēd.k. pūdercukura, 1/2 tējk. vaniļas, 1/2 krūzes grauzdētu, samaltu lazdu riekstu, 3 ēd.k. pussaldas šokolādes, 5 krūzes stipras un karstas kafijas.

Krējumu saputo ar cukuru un vaniļu. Iecilā riekstus, šokolādi iemaisa karstā kafijā, kamēr izkūst. Kafiju pasniedz krūzītēs, virsū liekot bagātīgu devu putukrējuma.

Persiku apmetiens

Vajadzēs: 250 g saldētu persiku, 150 g koncentrētas, saldētas limonādes, 150 g degvīna, 6 gabaliņus ledus.

Visas sastāvdaļas liek ātrkūlējā un sakuļ, līdz ledus izzūd. Pasniedz zemās glāzēs. Persiku vietā var izmantot saldētas zemenes vai ananasus.

Cāļa vira īru gaumē

Vajadzēs: 1,3 kg cāļa gaļas gabalos, 4 ēd.k. sviesta, 1/4 krūzes miltu, 1 sīpolu, 1 sakapātu zaļo piparu, 2 ēd.k. sakapātu pētersīļu, 2 zaļus, mizotus, sakapātus ābolus, 1 ēd.k. sāls, 1/4 tējk. maltu piparu, 2 tējk. Indijas garšvielu, 1/8 tējk. muskatrieksta, 2 krustnagliņas, 500 g konservētu tomātu, 4 krūzes ūdens.

Cāļa gabalus apviļā miltos un apcep sviestā, pārējās sastāvdaļas liek katlā un samaisa. Pieliek apcepto cāli. Uzvāra un uz lēnas uguns turpina vārīt 1–1,5 stundas.

Izņem gaļu, noloba no kauliem un smalki sagriež. Izvārītās saknes un ābolus izspiež caur sietiņu vai sakuļ ātrkūlējā. Visu saliek katlā un samaisa, uzkarsē. 

Sātīgā Šveices kartupeļu zupa

Vajadzēs: 4 nomizotus, gabalos sagrieztus kartupeļus, 2 sakapātus puravus, 2 šķēlēs sagrieztu sīpolus, 2 ēd.k. sviesta, 2 krūzes cāļa buljona, 1 krūzi piena, 1/2 krūzes kafijas krējuma, sāli pēc garšas, 1/8 tējk. muskatrieksta, 1/2 krūzes rīvēta Šveices siera, kapātus lociņus.

Kartupeļus ūdenī vāra 5 minūtes, nokāš. Puravus un sīpolu sautē mīkstus, nokāstiem kartupeļiem pielej buljonu, pieliek saceptos puravus, sīpolu.

Vāra uz lēnas uguns, lai kartupeļi pilnīgi mīksti. Tad ātrkūlējā sasmalcina. Liek atpakaļ katlā, pielej pienu, krējumu. Pieber piparus, sāli pēc garšas. Iemaisa muskatriekstu un sieru. Maisot karsē, lai siers izkūst. Vārīt nedrīkst!

Pasniedz karstu, pārkaisītu ar lociņiem.

Transilvānijas gulašs astoņām personām

Vajadzēs: 2 kg cūkgaļas, sagrieztu gabalos, 6 sakapātus sīpolus, 1 tējk. sasmalcinātu diļļu sēklu, 1 sakapātu ķiploka daiviņu, 1 tējk. ķimeņu, 1 ēd.k. sāls, 400 g vērša gaļas buljona, 4 tējkarotes paprikas, 500 nokāstu skābo kāpostu, 4 krūzes skābā krējuma.

Lielā katlā liek gaļu (bez taukiem), sīpolus, garšvielas, buljonu. Uz lēnas uguns vāra 1 stundu.

Papriku iejauc 1 krūzē uzvārīta šķidruma un ielej katlā. Pieliek kāpostus, turpina vārīt apmēram 1 stundu – kamēr gaļa mīksta. Piemaisa skābo krējumu.

Pasniedz ar vārītiem kartupeļiem.

Rūbena rullis

Vajadzēs: 1 kg maltas vērša gaļas, 1,5 krūzes sadrumstalotas rupjmaizes ar ķimenēm, 1 olu, 1/2 krūzes sakapātu sīpolu, 1/4 krūzes saldskābu gurķu maisījuma, 1/4 krūzes salātu mērces, 1,5 tējk. sāls, 400 g nokāstu, sakapātu skābo kāpostu, 1,5 krūzes rīvēta siera.

Samaisa visas sastāvdaļas, izņemot skābos kāpostus un sieru. Rūpīgi ar roku samīca.

Maisījumu uzgāž uz vaska papīra, izlīdzina un izveido četrstūri. Pārliek ar skābiem kāpostiem un sieru, saritina veltnī, palīdzot ar vaska papīru.

Cepeškrāsnī cep 350 grādos (pēc Fārenheita!) 45 minūtes. Pasniedz sagrieztu šķēlēs.

Uzziņai

Kas ir aperitīvs?

Aperitīvs ir viens no veidiem, kā izklaidēt viesus, uzvedināt uz interesantu sarunu, ierosināt apetīti.

Aperire franču valodā nozīmē atvērt, atklāt.

Visbiežāk aperitīvs paredz viesu pacienāšanu pirms došanās pie dzīru galda. Piedāvā alkoholiskos dzērienus nelielā daudzumā. Kā arī atdzesētus deserta vai aromātiskus, atspirdzinošus dzērienus.

Latvijā aperitīvu parasti piedāvā lielās svinībās, piemēram, kāzās. Viesus aicina pie atsevišķa galda, uz kura ir dzērieni un uzkodas.

Foto: Ilustratīvs

Glāze dzēriena uzmundrina tos, kas jūtas nedaudz noguruši, palīdz atraisīties tiem, kas jūtas bikli un nedroši, rosina sākt sarunas.

Daudzviet Amerikā aperitīvu ierasts pasniegt pirms jebkuras ēdienreizes, izņemot pirmās brokastis.

Daudzi turas pie tradīcijas, ka pirms došanās uz restorānu ar draugiem, radiem visus uzaicina uz mājām uz aperitīva stundu. Tikai pēc tam dodas uz restorānu vakariņot.

Kādus dzērienus piedāvāt? Pirms pusdienām iesaka pasniegt nedaudz degvīna vai rūgtus zāļu uzlējumus. Pirms vakariņām – retas markas stipru vīnu, rūgto uzlējumu vai vermutu (atšķaidītu ar sulu un ar ledu).

Avots: S. Libas grāmata “Viesu uzņemšana”

Mana bērnības garša

“Kūlu un bļodu izlaizīju!”

“Cīrulīšu cepļa” saimniece, aktrise Sigita Jevgļevska-Pļaviņa: “Mana vecmāmiņa Katrīna Rozentāle bija saimnieku meita un arī pati – ļoti laba saimniece. Bieži vien viņai lūdza uzcept garšīgu kūku uz dažādiem godiem, un vecmāmiņa to arī darīja.

Man ne tikai ļoti patika vērot, kā vecmamma darbojas virtuvē, bet viņai palīdzēt. Atceros, kā putoju olas un palīdzēju arī ar roku putot putukrējumu.

Foto: Ilustratīvs

Kaut kad parādījās elektriskais mikseris, bet tas tik bieži plīsa, ka drošāk bija putot ar roku – kā senatnē. Šis darbiņš nemaz nebija viegls! Taču pēc tam varēju izlaizīt bļodā pāri palikušo!

Tieši putukrējuma garša ir tā, kuru atceros no bērnības.

Tas man garšoja toreiz un garšo joprojām, līdz pat šim brīdim. Pirms dažām dienām izcepu savu mīļāko kūku – šarloti. Ar biskvīta mīklu, daudz āboliem un putukrējumu.

To gatavojot un saldo krējumu putojot, cukuru klāt nelieku vispār. Tikai dabīgo vanilīnu garšai.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz