Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Ieteikumi pirmās palīdzības sniegšanai: Apdegumi

Ieteikumi pirmās palīdzības sniegšanai: Apdegumi
Ilustratīvs (Foto: Publicitātes)
08.02.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Saskaņā ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) datiem ikdienā mediķi vidēji dodas uz 130–150 izsaukumiem traumu dēļ. “Pēc pieredzes varu teikt, ka liela daļa cilvēku neprot prasmīgi sniegt pirmo palīdzību un par zemu novērtē šīs nezināšanas sekas. Ja cilvēkiem būtu pamatīgākas zināšanas un praktiskās iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā, izsaukumu skaits samazinātos. Tāpat uzskatu, ka, labāk izprotot negadījumus, to bīstamību un sekas, jau sākotnēji tiktu ievērota lielāka piesardzība,” stāsta Dzintars Liepa, sertificēts pirmās palīdzības pasniedzējs un instruktora palīgs. “Sunstar Group” mācību un konsultāciju centrs piedāvā dažus ieteikumus palīdzības sniegšanā, kas var noderēt ikvienam.

Neatkarīgi no apdegumu veida pirmais, kas jādara, – iespējami ātrāk apdeguma vieta jādzesē ar vēsu (nevis aukstu!) un tekošu ūdeni vismaz 10 minūtes, bet vēl labāk – tik ilgi, līdz apdeguma vietā izzudusi kairinājuma jeb dedzinošā sajūta. Ja apdeguma laukums ir lielāks par paša cietušā plaukstu, tad nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība, jo šāda lieluma apdegums var izraisīt dzīvībai bīstamu stāvokli.

Tas, ko nevajadzētu darīt nekādā gadījumā, – uz apdegumiem nedrīkst likt tautas līdzekļus, piemēram, skābo krējumu, ledu, eļļas u.c. vai medikamentus, dezinfekcijas līdzekļus. Pirms jebkādu medikamentu vai līdzekļu lietošanas apdegumu nepieciešams atrādīt ārstam un konsultēties par tālāko ārstēšanu.

Savukārt, ja gūta elektrotrauma un, iespējams, cietušais ir dzīvībai vai veselībai bīstamā stāvoklī, vispirms jāatslēdz strāvas padeve, un tikai pēc tam varam glābt cietušo. Šādā gadījumā uzreiz arī jāsauc ātrā palīdzība, jo, pat ja neredzam apdegumu, elektrotrauma var būt izraisījusi iekšējo orgānu apdegumu vai sirds aritmiju, un šīs traumas pats cietušais var sākt sajust pat ilgi pēc negadījuma.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli