Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jāskatās zem kājām, un būs labi. Kā pareizi rīkoties, sastopoties ar čūsku?

Pavasarī visus valdzina dabas atmoda un siltāks laiks mudina doties laukā no mājas. Taču starp košām puķītēm un skanīgām putnu dziesmām pastaigā var sastapt arī mums netīkamas radības – čūskas. Kādiem mītiem par šiem rāpuļiem nenoticēt, kā pareizi reaģēt un rīkoties, stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Slīteres dabas rezervāta speciālists Vilnis Skuja.

Jāskatās zem kājām, un būs labi. Kā pareizi rīkoties, sastopoties ar čūsku?
Zalkti var pazīt pēc dzeltenajām “austiņām”. “Patiesībā čūskām ārējo ausu nav”, piebilst dabas eksperts Vilnis Skuja un aicina neaiztikt arī nekaitīgo čūsku – neradīt tai stresu. (Foto: dabasdati.lv)
22.05.2021 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Tiem, kas nevēlas redzēt čūsku, tā arī attiecīgi būtu jārīkojas. Ejot pa taciņu, jādimdina kājas pret zemi kā mustangam, jāiet vairāk uz papēžiem, jo čūska, sajutusi vibrācijas, visdrīzāk nemanāmi pazudīs no cilvēka ceļa.

Pirms kaut kur piesēst atpūsties, vispirms jāpaskatās, lai neuzsēstos čūskai virsū. Silts cinītis, kas patīk atpūtniekam, var patikt arī rāpulim. Vēsos laikapstākļos čūskas ir lēnas, jo, būdamas aukstasiņu dzīvnieki, nespēj ātri pārvietoties. Tāpēc arī tās sildās saulē. Karstā laikā čūska sen jau būtu gabalā, taču vēsumā tai nesanāk ātri pazust. Tāpēc mežā vēlams vismaz ik pa laikam paskatīties zem kājām, un būs labi.

Tie, kuri dodas mežā basām kājām (lai arī tas nav labais stils), jau ieraduši skatīties, kur liek soli, lai neuzkāptu asam zaram vai stikla lauskai. Tomēr labāk, ja kājās ir kārtīgi, cieši apavi un zeķes virsū biksēm. Čūskas jau bikšu starā, protams, nelīdīs, bet ērces gan.

Latvijā nav tik lielu čūsku, kurām nevarētu apiet apkārt, ja nu rāpulis tomēr iekārtojies mūsu ceļā. Mums ir jāsaprot, ka tā labprāt aizmuktu, bet vēsumā ir pārāk stinga. Var piedauzīt ar kāju pie zemes, lai pati saprot, ka jāiet nost no celiņa.

Visi stāsti par to, ka čūska paņem asti mutē un ritenī ripo, ir tautas pasakas, kurām nav nekāda pamata. Pirmkārt, čūska to nemaz nevar izdarīt, otrkārt, tās nepārtiek no cilvēkiem, nav nekādas nepieciešamības tos vajāt.

Vasarā čūskām būs bērni. Odze piedzemdē, zalktis – izdēj olas, taču rāpuļi atvases nekādi neaizstāv, tāpat arī nesargā savu vietu. Ja pienākat cieši klāt, čūska vienkārši pārbīstas un uzskata to par uzbrukumu. Izbiedēta odze noteikti šņāks.

Arī mazie čūskulēni no cilvēka pārbīstas, jo instinkts liek secināt, ka stāvs virs viņiem nozīmē stārķi vai citu lielu dzīvnieku, kas tūlīt apēdīs. Mukt nav vērts, jo esi maziņš, būs ilgi jālokās. Tāpēc čūskulēni šņāc, šauda galvu. Zalkši arī izliekas par beigtiem.

Zalkši kož ļoti reti, tad tā čūska ir ļoti jāņukā pa rokām. Arī teiciens, ka zalkši ir indīgi reizi gadā, nav pamatots. Zalktis var vienīgi apkakāt.

Tomēr nevajadzētu čūskām iet cieši klāt un ņemt rokās pat tad, ja domājat, ka tās ir nekaitīgas. Jūs jau būsiet aizgājis, bet zalktis no stresa nebūs lāga atguvies, un to kāds noķers un apēdīs.

Čūskas arī iztērē savus resursus, to nevajadzētu veicināt. Ir cilvēki, kas liek odzei klāt zābaku, lai tur kož. Nevajag to darīt, jo indes resurss čūskai izveidojas apmēram nedēļas laikā. Inde vajadzīga gan lai paēstu, ko tās dara reti, gan arī lai aizstāvētos no cita plēsēja.

Cilvēkam pret čūsku būtu jāizturas ar cieņu – tā, kā mēs gribētu, lai pret mums izturas. Nosist čūsku nav labs darbs. Tāds uzskats ir tumsonīga lieta, no kuras mūsu dienās vajadzētu tikt vaļā.

Tā kā zalkši ūdenī jūtas ne sliktāk par zivīm, peldētājam var gadīties arī šāds kompanjons. Odze nekad ūdenī nelīdīs. Var ieteikt tikai apstāties vai papeldēt nostāk. Ja nepiemīt čūsku fobija, šādu skatu vajag vienkārši izbaudīt. Zalktis neskatās uz jūsu pusi un nelaizās, ka tūlīt paraus zem ūdens vai plikumos iekodīs.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz