Otrdiena, 30. aprīlis Liāna, Lilija, Alta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā efektīvi iznīdēt nezāles starp taciņu flīzēm

Pēc ilgstoša sausuma jūnijā liepu mēnesis zemei un augiem nesis lietus veldzi. Taču dārzkopjiem atkal bēda – no bruģa spraugām un starp taciņu flīzēm uzmācīgi spraucas ārā nezāles. Kā lai tās efektīvi iznīdē?

Kā efektīvi iznīdēt nezāles starp taciņu flīzēm
Foto: Ruslans Šuļga
25.07.2023 06:01

liepajniekiem.lv

Daiļdārzniece, ainavu tehniķe Valda Čaure min divus variantus – vienu ātru, otru ekoloģisku.

“Ātrais variants ir, kad bruģis tiek nomiglots ar herbicīdiem. Tie ir dažādi, populārākais ir glifoss, kas tirdzniecībā pieejams ar dažādiem nosaukumiem. Ja smidzināšanu veic bezvēja laikā, ļoti uzmanīgi, pasaudzējot pārējos augus un dzīvniekus, tad šī ir visvieglākā un efektīvākā nezāļu apkarošanas metode.”

Izmantojot ķīmiju, cilvēki gan bieži vien pieļaujot kļūdu, domājot, ka pēc bruģa nomiglošanas jau agrā pavasarī nezāles neaugs. “Tā tas nav, jo herbicīdi iedarbojas caur lapām. Tātad, lai viela nokļūtu augā, tam jābūt zaļam, ar pietiekami lielām lapām. Tukšu vietu miglot nav nekādas jēgas,” atzīmē daiļdārzniece.

Miglošanas laikā un vismaz divas stundas pēc tam, kamēr ķīmija nožūst, dzīvnieki jātur iekštelpās, lai nezāļu iznīdētājs nenonāk uz suņa vai kaķa ķepām.

“Taču,

ja nav vēlēšanās darboties ar ķīmiskām vielām, atliek vienīgi ravēt

– ar skrāpjiem vai nažiem censties nezāles raustīt laukā. Taču bieži vien sakne ir dziļumā, līdz ar to lapas tiek noplēstas, bet sakne paliek. Nezāļu iznīdēšanai var izmantot arī sāli vai sālsūdeni. Bieži vien cilvēki šo metodi arī izmanto, taču šajā gadījumā pastāv risks, ka sāls, iesūcoties zemē, kaitēs līdzās augošiem krūmiem vai citiem augiem.”

Tirgotavās nopērkamas arī ierīces nezāļu dedzināšanai.

V. Čaure teic, ka par šādu metodi ir dzirdēts, taču pati praksē ar to nav saskārusies. Vienlaikus ainavu tehniķe norāda – nav tādas metodes, kas palīdzētu no nezālēm atbrīvoties uz visiem laikiem. “Jo sēkliņas lido pa gaisu un arī putni tās atnes, līdz ar to nezāles iesējas visdažādākajās vietās. Un, kā zināms, dabā tukšums nepastāv. Arī tukšu vietu tā cenšas aizpildīt.”

Nezāļu apkarošanas rīki

Smidzinātājs

Ķīmiskā rūpniecība ir izstrādājusi daudzus herbicīdus – ķīmiskus līdzekļus, kas iznīcina nezāles. Tos plaši izmanto lauksaimniecībā, arī mājās.

Tam vajadzīgs īpašs smidzināšanas aprīkojums, jo, piemēram, apsmidzinot ar otu, šķidrums var nokļūt uz ādas vai iekļūt acīs.

Ir dažāda lieluma un apjoma safasētie līdzekļi, tādēļ, pirms tos iegādāties, konsultējieties ar dārza preču konsultantiem.

Etiķis, sāls un trauku mazgāšanas šķidrums

Var izmantot to pašu smidzinātāju, vienkārši kaitīgās ķīmiskās vielas vietā izmantosim līdzekļus, kas atrodas katrā mājā.

Sajauciet etiķi un sāli un ielejiet smidzinātājā, pēc tam apsmidziniet nezāles. Pēc dažām dienām nezāles novītīs.

Trauku mazgāšanas šķidrumu var sajaukt ar ūdeni, pēc tam nezāles tiek apsmidzinātas ar tā putām, kas ilgāk notur šķidrumu uz nezālēm.

Nezāļu nazis

Īpašs darbarīks ar 90° leņķa asmeni. Tas pielāgots, lai varētu izvilkt zemi no flīžu spraugām un tajās esošos augus. Problēma ir tāda, ka tas būs atkal jāizmanto pēc mēneša, jo neiznīcina saknes.

Nezāļu plēve

Nezāļu plēve tiek uzklāta tieši uz seguma, kur paredzēts iznīdēt nezāles, tā tiek piestiprināta tā, lai vējš to neaizpūš. Plēve neļauj saules gaismai tikt cauri, tāpēc nezāles dabiski iznīkst.

Šis veids piemērots, ja segums netiek neizmantots staigāšanai mēnesi vai pat ilgāk.

Lodlampa

Lodlampu sauc arī par gāzes degli prīmusam. Mūsdienās tās ir modernas ierīces – viegli pievienojams gāzes balons, garais rokturis.

Nezāles ir jāapstrādā (dedzinot) 2–3 sekundes 10–15 cm attālumā. Nav nepieciešams pilnībā sadedzināt nezāļu stiebrus – tā būs tikai gāzes izšķiešana. 2–3 sekundes 600–900° temperatūrā ir pietiekami, lai augu saknes iznīktu.

Ūdens smidzinātājs

Ja ir pašiem savs ūdens rezervuārs un nav nepieciešamības taupīt ūdeni, varat viegli izvilkt nezāles ar visu sakni no flīžu spraugām, pamatīgi laistot. Vien jāņem laistīšanas šļūtene ar galu un jāsāk visintensīvākā izsmidzināšana (“Jet” – strūklakas funkcija).

Ūdens strūklaka izskalo zemi, un tad nezāles var viegli izvilkt ar visām saknēm.

Ja ir augstspiediena ierīce, šis darbs būs vēl ātrāk un vieglāk izdarāms, jo tad nebūs jāizrauj nezāles – īpaši intensīva ūdens strūkla vienkārši izskalos zemi un zāles saknes.

Avots: ksenukai.lv

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz