Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ķermeni kā kleitu nenomainīsi. Padomi, kā uzturēt sevi formā

Mājsēdes un mājstrādes laikā nenovēršami parādās risks par maz kustēties un par daudz aizrauties ar nebeidzamām uzkodām un uzkodiņām, tāpēc ikvienam noderēs daži padomi, kā uzturēt sevi formā.

Ķermeni kā kleitu nenomainīsi. Padomi, kā uzturēt sevi formā
Aptaukošanos var noteikt ar formulu, kurā izmanto cilvēka auguma un svara parametrus. Ķermeņa masas indeksu (ĶMI) izrēķina, cilvēka svaru dalot ar auguma garumu kvadrātā. Piemēram, cilvēka ķermeņa svars ir 65 kg un auguma garums 1,65 metri, tad aprēķina šādi: 65 kg : 1,65x1,65 = 65 : 2,7225 = 23,875 (iegūtais indekss atbilst normālai ķermeņa masai). Ja ĶMI ir zem 18,5 – svars ir par mazu. Normāli ĶMI jābūt no 18,5 līdz 24,8, bet, ja ĶMI ir virs 25, tātad ir jau liekais svars, ja virs 30 – aptaukošanās. Cīņu pret aptaukošanos ieteicams sākt ar pareizu uzturu un samērīgām fiziskām aktivitātēm. (Foto: Ilustratīvs)
10.04.2021 06:00

Agnese Kuplēna

"Kurzemes Vārds"

Aptaukošanās jeb adipozitāte ir daudzu faktoru slimība, kas saistīta ar tauku pārmērīgu uzkrāšanos, kā rezultātā pasliktinās veselība kopumā. Aptaukošanās palielina tauku šūnu daudzumu organismā. Cilvēkam pieņemoties svarā, vispirms tauku šūnas paliek lielākas, bet pēc tam jau pieaug arī to skaits.

Portāls www.diabets.lv vēsta, ka liekais svars un aptaukošanās ir iemesls arī diabēta attīstībai, kā arī izraisa asinsspiediena un holesterīna paaugstināšanos, neauglību, locītavu bojājumus, piemēram, artrītu.

Mūsdienās adipozitāte skarot jau vairāk nekā pusi iedzīvotāju. Tāpēc fakts, ka kleita vairāk neder, ir mazākais no ļaunumiem, ko liekie tauki nodara mūsu organismam.

Turklāt Pasaules Aptaukošanās federācijas prezidents, Liverpūles universitātes endokrinoloģijas profesors Džons Vaildings uzsver, ka liekais svars ir būtisks riska faktors saslimšanai ar Covid-19, tādēļ viņš uzskata, ka cilvēkus ar lieko svaru vajadzētu vakcinēt prioritārā kārtā, iekļaujot vienā no riska grupām.

Tikmēr dietoloģe Lolita Neimane iesaka atcerēties dalītā šķīvja principu, kur pusi no ēdiena porcijas veido dārzeņi, ceturtdaļu aizņem olbaltumvielu produkti, bet atlikušajā daļā jābūt ogļhidrātiem. Tāpat speciāliste iesaka kritiski pavērtēt savu iepirkumu sarakstu, neiepirkties bez plāna un haotiski. Un, protams, neatņemama dienas sastāvdaļa ir kustības.

Lai saprastu, cik treknus ēdienus drīkst lietot uzturā, nenodarot sev pāri, L. Neimane iesaka šķīvi, no kura ēdam, pēc lietošanas nomazgāt tikai ar aukstu ūdeni bez ķīmijas un pārliecināties, ka tas ir tīrs.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti atgādina, ka enerģiju cilvēks uzņem ar pārtikas produktos esošajām uzturvielām – ogļhidrātiem, taukiem un olbaltumvielām. Visvairāk enerģijas cilvēks uzņem ar ogļhidrātiem un taukiem, savukārt lielākā daļa olbaltumvielu un daļa nepiesātināto taukskābju tiek izmantotas organisma šūnu veidošanai un atjaunošanai, kā arī dažādu reakciju un citu funkciju nodrošināšanai.

Svarīgi uzturvielas uzņemt pareizās attiecībās, dažādojot uzturu un iekļaujot katrā no ēdienreizēm pārtikas produktus, kas satur ogļhidrātus, taukus un olbaltumvielas.

SPKC speciālisti arī uzsver, ka balanss starp uzņemtām un patērētām kalorijām ir būtisks, lai saglabātu optimālu ķermeņa masu. Katru dienu ir jāuzņem 2–2,5 litri šķidruma, un vismaz pusei no šī daudzuma jābūt ūdenim. Tāpat katru dienu ieteicams lietot uzturā dārzeņus, augļus un ogas, īpaši vietējas izcelsmes un sezonai atbilstošus. Ieteicamais daudzums – vismaz piecas porcijas dienā (vismaz pusi svaigā veidā).

Nevajag arī baidīties no graudaugu un kartupeļu lietošanas. Ieteicamais daudzums – 4-6 porcijas dienā.

Samaziniet dzīvnieku izcelsmes tauku lietošanu uzturā. To vietā labāk izvēlēties dažādu augu eļļu. Svarīgi ir ēst bieži, bet mazām porcijām.

UZZIŅAI

Liepājas Reģionālās slimnīcasFizikālās terapijas un rehabilitācijas nodaļas ārste Līga Priedena iesaka dažādas procedūras, kas var būtiski atvieglot tievēšanas procesu.

Šarko duša – ar spēcīgu ūdens strūklu iedarbojas uz visu ķermeni no aptuveni 3 m attāluma. Pielietojot šo procedūru, tiek tonizēti un masēti muskuļi, uzlabojas asins un limfas cirkulācija, vielmaiņa un audu apasiņošana.

Var izmantot pie mugurkaula slimībām, radikulīta, aptaukošanās (īpaši gurnu un vēdera apvidū), pie kaulu lūzumiem. Profilaksei iesaka pēc ilgstošas ārstēšanās. Tonizē organismu, uzlabo darba spējas.

Cirkulārā duša – aplī izvietotas vertikālas caurulītes, kuru iekšpusē ir sīkas atveres, caur kurām ar 1–1,5 atmosfēru spiedienu izplūst ūdens. Dušas ilgums ir 2–5 minūtes.

Ar šīs dušas palīdzību tiekuzlabota ādas apasiņošana, tā labvēlīgi iedarbojas arī uz centrālo nervu sistēmu un sirds un asinsvadu sistēmu. Pielieto pie aptaukošanās, neirozēm. Iedarbojas gan uz vielmaiņu, gan iekšējiem orgāniem, stiprina imūnsistēmu.

Zemūdens masāžas laikā speciālā vannā zem ūdens uz pacienta ķermeni iedarbojas kompakta ūdens strūkla 10–20 cm attālumā no pacienta ķermeņa. Ūdens strūklu pārvieto pēc vispārējiem klasiskās masāžas likumiem. Zemūdens masāžu var izmantot arī bērni, sākot no 10 gadu vecuma.

Siltajam ūdenim piemīt vispārēja iedarbība, kas pazemina arteriālo asinsspiedienu un palēnina sirdsdarbības ritmu. Zemūdens masāža galvenokārt iedarbojas uz nervu sistēmu. Tā labvēlīgi ietekmē arī sirds un asinsvadu sistēmu. Pastiprinās vielmaiņa šūnās, audi asimilē vairāk skābekļa.

Masāža stimulē asinsrades sistēmu, paaugstina hemoglobīna un eritrocītu līmeni. Pielietojama pie gandrīz visām slimībām, arī aptaukošanās un celulīta gadījumā.

Zemūdens masāža ar pērļu vannu – nosaukums radies tādēļ, ka gaisa burbulīši, kurus izlaiž vannā no sīkcaurumotas caurules, atgādina pērles. No vannas dibenā novietotā cauruļu režģa gaisa burbulīši, paceļoties augšup, mehāniski un termiski patīkami kairina ādu. Procedūrai piemīt nomierinošs efekts.

Pērļu vannā papildus tiek veikta zemūdens masāža ar ūdens strūklu aptuveni 10–20 cm attālumā no cilvēka ķermeņa. Šāda zemūdens masāža sniedz atsvaidzinošu un uzmundrinošu efektu. Uzlabojas asinsrite, elpošana, vielmaiņa, nostiprinās āda un saistaudi.

To pielieto arī aptaukošanās ārstēšanai, kā arī miega un veģetatīvās nervu sistēmas traucējumu, neirozes, palielināta asinsspiediena, klimaktēriskās neirozes, kāju asinsvadu slimību, locītavu un mugurkaula slimību gadījumos.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz