Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kolagēns – modīgs trends vai nepieciešamība?

Pēdējo gadu laikā par kolagēnu runā ne vien skaistumkopšanas speciālisti, bet daudzi influenceri, šim līdzeklim nereti tiek piedēvētas pat brīnumainas spējas, solot padarīt mūs ne vien veselīgākus, bet arī jaunākus. “Lai arī kolagēnam ir būtiska nozīme vairākos organisma procesos, ar to vien visas problēmas un kaites netiks atrisinātas,” skaidro “Euroaptiekas” tīkla farmaceite Zane Melberga.

Kolagēns – modīgs trends vai nepieciešamība?
Ja parādījušās novecošanās pazīmes, kolagēnu ieteicams uzņemt ne vien uztura bagātinātāju veidā, bet arī izmantot sejas krēmus ar kolagēnu sastāvā. (Foto: hp koch on Unsplash)
25.09.2021 06:00

Maija Putna

"Kurzemes Vārds"

Vecumā izmanto rezerves

Kolagēns ir mūsu ādas svarīgākais balsts, kas gluži kā līme satur kopā mūsu saistaudus. Kolagēns ir dabiska olbaltumviela organismā, kas atrodas kaulos, cīpslās, skrimšļos, muskuļos, gļotādu audos, arī nagos un matos un līdz ar to ietekmē mūsu veselību kopumā.

Kolagēns organismā aktīvi veidojas tikai līdz 25 gadu vecumam, taču pēc tam tā sintēze ķermenī samazinās un organisms izmanto kolagēna rezerves.

Aptuveni pēc 35 gadu vecuma kolagēna daudzums organismā mazinās, un šī procesa sekas ir gan jūtamas, gan redzamas 

– samazinās ādas elastība, parādās smalkās krunciņas, veidojas grumbiņas, locītavas kļūst stīvas un sāpīgas, tāpat pasliktinās arī zobu veselība, kā arī pastiprinās matu izkrišana.

Pēdējo pāris gadu laikā par kolagēnu runā daudzi, to netieši pielīdzinot jaunības eliksīram. Pateicoties tā labvēlīgajai iedarbībai uz cilvēka organismu, farmaceite norāda, ka pieprasījums pēc kolagēna saturošiem uztura bagātinātājiem tiešām ir palielinājies, taču tāpat jāatceras, ka ar to vien nekļūsim jaunāki un veselīgāki.

Z. Melberga stāsta, ka locītavu veselībai paredzēto uztura bagātinātāju sastāvā ir kolagēns, glikozamīns, hondroitīns, hialuronskābe un C vitamīns, kas nodrošina kolagēna sintēzi organismā un palīdz ne tikai uzturēt locītavu veselību un elastību, bet arī palielina kaulu blīvumu, kas īpaši svarīgi sportistiem un gados vecākiem cilvēkiem, lai sevi pasargātu no iespējamām traumām – kaulu plaisām un lūzumiem, kā arī gadījumos, ja zūd locītavu elastīgums.

Kopā ar citiem strādā labāk

Vairāki pētījumi liecina, ka regulāra uztura bagātinātāju lietošana, kuru sastāvā ir kolagēns un C vitamīns, kopā ar veselīgu uzturu un regulārām fiziskām aktivitātēm veicina ādas atjaunošanos, uzlabo nagu stāvokli un veicina veselīgu matu augšanu, kā arī var mazināt locītavu nolietošanās pazīmes, tāpēc kolagēns kļuvis arī par skaistumkopšanas trendu.

Farmaceite norāda, ka nevajag sagaidīt, ka vizuālas izmaiņas būs saskatāmas uzreiz pēc kolagēna lietošanas, taču, lietojot uztura bagātinātāja kompleksu, kura sastāvā bez kolagēna ir arī C vitamīns, – āda izskatās veselīgāka un pašsajūta uzlabojas.

Savukārt, ja parādījušās novecošanās pazīmes, kolagēnu ieteicams uzņemt ne vien uztura bagātinātāju veidā, bet arī izmantot to saturošus sejas krēmus. Papildus kolagēnam sejas krēmu sastāvā ir arī hialuronskābe, kas nodrošina sejas ādas pilnvērtīgu mitrināšanu, un citi vērtīgi vitamīni un minerālvielas, ko lietojot regulāri, var veicināt ādas stāvokļa uzlabošanos.

Visbiežāk kolagēnu iegūst no liellopa vai cūkas kauliem un skrimšļiem, jūras produktiem – zivju zvīņām vai ādas, bet retākos gadījumos arī no dārzeņiem.

Z. Melberga norāda, ka kolagēna izstrādi organismā iespējams stimulēt, ikdienas ēdienkartē iekļaujot C vitamīnu saturošus produktus (paprika, citrusaugļi, ogas), kā arī omega taukskābes, kas visvairāk atrodamas zivīs, riekstos, linsēklās.

Kolagēns kā uztura bagātinātājs pieejams tablešu, pulveru, ampulu, kapsulu formā, kā arī tagad tas pieejams arī šķidrā veidā, tāpēc katrs atradīs sev ērtāk lietojamo veidu.

Svarīgi sekot līdzi tam, vai dienā tiek uzņemts pietiekams daudzums kolagēna – 1000 mg jeb 1 g kolagēna. To ieteicams lietot kursa veidā trīs mēnešus, atkārtojot 2–3 reizes gadā, taču par tā pareizu lietošanu katram individuāli ieteicams konsultēties ar farmaceitu.

UZZIŅAI

Ko tu vēl nezināji par kolagēnu?

  • Veido 75% no ādas svara – kolagēns nodrošina strukturālu atbalstu, izturību un elastību, ļaujot ādai būt gludai, bez smalkām līnijām un grumbām.
  • 16 dažādi tipi – aptuveni 90% no organismā esošā kolagēna ir I tips, kas ir ļoti elastīgs un visstiprākais. I tips nodrošina struktūru kauliem, zobiem un saistaudiem, II tips palīdz amortizācijas savienojumiem, bet III tips atbalsta muskuļus, artērijas un orgānus. IV tipa kolagēns atrodams ādā.
  • Kolagēna zudumu iespējams mazināt – veselīgs uzturs, kas bagāts ar olbaltumvielām, C vitamīnu, A vitamīnu un varu, var mazināt kolagēna zudumu organismā.
  • Atrodams visā ķermenī – par kolagēnu un ādu vienmēr tiek runāts kopā, jo tā ir lielākā orgāna galvenā sastāvdaļa, taču kolagēns atrodams arī asinsvados, acs radzenē, zobos, skrimšļos, gremošanas traktā.
  • Piemērots arī vegāniem – lai arī pamatā kolagēnu iegūst, izmantojot dzīvnieku valsts produktus, zinātnieki radījuši arī vegāniem piemērotu kolagēnu, taču tas nesniegs tāda paša veida efektivitāti kā kolagēna produkti, kuru sastāvā ir dzīvnieku valsts produkti.

Avots: “Euroaptieka”

PADOMI

Ādas kopšana dažādos vecuma posmos

  • Sievietēm pēc 20 gadu vecuma nepieciešams lietot piemērotus sejas kopšanas līdzekļus – serumu, krēmu un mitrinošu acu krēmu.
  • 25–30 gadu vecumā jau var būt redzamas pirmās novecošanās pazīmes. Ir dažādi veidi un līdzekļi, kas aizkavē grumbiņu veidošanos, tādēļ ieteicams sākt izmantot sejas kopšanas produktus, kuru sastāvā ir antioksidanti (A, C, D, E vitamīni), kas cīnās ar brīvajiem radikāļiem un palēnina ādas novecošanos.
  • Vecumā no 30 līdz 35 gadiem ieteicams lietot sejas ādas kopšanas produktus, kuros esošās aktīvās vielas palīdzēs novērst izteiktas vecuma un mīmikas grumbas, atjaunojot ādas elastību vaigu un pieres zonā. Izvēlieties krēmus, kuru sastāvā ir hialuronskābe, kas atbild par mitruma līmeni ādā, kā arī omega-3, kas ādu aizsargā pret apkārtējo vidi. Svarīgi pastiprinātu vērību pievērst sejas ādas attīrīšanai, mitrināšanai, kā arī barošanai, izmantojot dažādas sejas maskas un serumus.
  • Pēc 40 gadiem sejas ādas atjaunošanās process notiek daudz lēnāk. Ir vērts ieguldīt vairāk līdzekļu un pūliņu, lai saglabātu un uzturētu sejas ādas kvalitāti un patīkamu izskatu, kā arī veselību kopumā. Piemēram, papildus pretgrumbu sejas un acu krēmiem reizi nedēļā ieteicams izmantot sejas ādu nostiprinošas sejas maskas, kas īpaši paredzētas nobriedušai ādai, lai tai nodrošinātu vairāk mitruma, elastības un tvirtuma.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz