Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Mājas bārmeņa starta komplekts. Kas nepieciešams, lai pagatavotu interesantus un garšīgus dzērienus?

Pakāpeniski atsākoties iespējai brīvdabā satikties cilvēkiem no dažādām mājsaimniecībām, aktuāls ir arī jautājums par dārza ballīšu rīkošanu. Ievērojot drošības noteikumus, to var darīt bez bēdu, turklāt mājās var radīt interesantus un garšīgus dzērienus, ja vien mājas bāriņā ir galvenie pamatelementi, iedrošina bārmenis Arvis Zēmanis.

Mājas bārmeņa starta komplekts. Kas nepieciešams, lai pagatavotu interesantus un garšīgus dzērienus?
Foto: suju-foto from Pixabay
05.06.2021 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Dēlītis, nazītis un bāra karote

“Ja vien tu savā virtuvē kaut reizi dzīvē esi kaut ko gatavojis, tur noteikti atradīsies dēlītis un nazis, kas lieliski noderēs arī kokteiļu gatavošanai. Ja nazi šim mērķim pirksi speciāli, atceries, ka, gatavojot kokteiļus, lielākoties griezīsi augļus, tāpēc izvēlies nazi ar robotu maliņu, kas ļaus augļus sagriezt efektīvāk nekā ar parastu virtuves nazi,” skaidro A. Zēmanis.

Viņš piebilst, ka sīkums, kas pirmajā brīdī varētu šķist pilnīgi lieks, taču patiesībā ļoti atvieglos dzīvi, ir bāra karote. Protams, kokteiļus var maisīt ar jebkuru parasto karoti, bet, ja kokteiļus jauksi biežāk, ātri vien sapratīsi, ka parastā karote reizēm ir par īsu, reizēm tās gals ir par resnu, lai sajauktu dzērienu līdz pašai glāzes apakšai, turpretī īpaša karote tam ir ļoti, ļoti piemērota.

Bāra karotes uzdevums ir izmaisīt vai noslāņot dzērienu, turklāt, izmantojot bāra karoti, kam kausiņa vidū ir neliels izgriezums, dzērienus var liet platākā strūklā, kas labi noder, gatavojot kārtainos kokteiļus.

Citrusu sulu spiede un mizotājs

Daudzus kokteiļus dekorē ar citrona miziņu. Citrona miziņa ir ne vien dekors, bet arī ļoti labs kokteiļu aromatizētājs, jo tās eļļainais aromāts palīdz atraisīt daudzas citas dzēriena garšas nianses.

“Iegūt citrona vai apelsīna miziņu bez augļa baltās daļas ar parastu nazi labi izdodas tikai profesionāļiem, kas šo prasmi ir ilgi trenējuši, tāpēc nemokies un sagādā sev labu augļu mizotāju,” iesaka pieredzējušais bārmenis.

Tāpat noteikti lieti noderēs neliela citrusaugļu sulu spiede. Protams, sulu vari izspiest arī ar rokām, taču gan ērtāk, gan estētiskāk to darīt ar spiedi.

Ledus standziņas vai lāpstiņa

“Ir teiciens, ka bārmeņi mājas būvē no ledus, un tajā ir liela daļa taisnības, taču ne tāpēc, ka vairums bārmeņu dzīvotu eskimosu iglās. Gluži vienkārši ledus bārmeņu mājās ir vienmēr,” smej A. Zēmanis.

Ledu liek klāt ļoti daudziem kokteiļiem, un tieši ledus ir tā kokteiļa sastāvdaļa, kas nodrošina dzērienam ideālo temperatūru (nevis ieliet glāzē mazāk alkohola, kā kādam varbūt šķita studiju laikos, sēžot krodziņā).

Bez ledus neiztikt arī mājas bāriņā, un tas jālieto bagātīgi – ja kokteilī būs pārāk maz ledus, dzēriens ātri atūdeņosies.

Savukārt, lai nesaldētu un nevajadzīgi neslapinātu rokas, iegādājies ledus lāpstiņu vai standziņas – patīkams sīkums, kas palīdzēs kokteiļus gatavot ar baudu.

Mērglāze, stampiņa un sietiņš

Lai izdotos precīzi dozēt kokteiļu sastāvdaļas, neiztikt bez mērglāzes. “Lai cik precīzs būtu tavs acumērs, perfektu garšu un receptē aprakstītās proporcijas varēsi sajaukt tikai ar mērglāzi,” uzskata bārmenis.

Vienkāršus kokteiļus, protams, var sajaukt arī bez stampas izmantošanas, taču, ja vēlies, lai dzēriens iegūst patīkamu augļu, ogu vai garšvielu aromātu, stampiņa būs īstais palīgs. To izmanto daudziem kokteiļiem, arī popularitāti nezaudējošā vasaras karaļa “Mohito” pagatavošanai.

Bet, lai atsijātu nelielus ledus gabaliņus, citrusu un ogu daļiņas, būs vajadzīgs sietiņš. Profesionāli bārmeņi izmanto speciālu plakano sietiņu jeb streineri, bet iesācēji tīri labi var izlīdzēties ar parastu metāla sietu, kas, iespējams, jau ir atrodams kādā virtuves atvilktnē.

Bārmeņu atribūts – šeikers

Lai pagatavotu patiešām labus kokteiļus, svarīga ir prasme tos labi sajaukt, un te nu neiztikt bez šeikera! Tas būs neaizstājams, gatavojot tādus kokteiļu pasaules grandus kā “Daiquiri”, “Gimlet”, “Whiskey Sour” un “Margarita”.

“Šeikošana vajadzīga, lai kokteilis perfekti atdzistu, iegūtu garšu balansu, perfekti atūdeņotos un radītu gaisa burbuļus dzērienā, kas pastiprinās vai spilgtāk izcels kokteiļa garšas un aromātus,” skaidro A. Zēmanis.

Protams, iesākumā var izmantot arī kādu labi noslēgtu burciņu vai aizskrūvējamu ūdens trauku, bet šeikerī ir vērts investēt, jo labs šeikeris palīdzēs ne tikai labāk pagatavot dzērienus, bet arī sajusties profesionālākam, turklāt tas noteikti izdaiļos kokteiļu gatavošanas stūrīti.

Glāzes un receptes

Eksperimenti, protams, ir laba lieta, bet labu kokteiļu pagatavošanas zelta atslēga iesācējiem ir un paliek recepte, uzskata bārmenis. Izmantojot receptes, varat būt droši, ka kokteiļi izdosies, turklāt, gatavojot dzērienus pēc receptēs norādītā apraksta, precīzi zināsiet, kādi rīki būs vajadzīgi, un varēsiet iepriekš sagādāt visus nepieciešamos produktus.

“Protams, daudzās receptēs tiek minēts, kāda tieši glāze būtu jālieto, taču tas ir visai nosacīti, un, ja vien tev mājās ir kaut kādas glāzes, jauna kokteiļa gatavošanu nevajag sākt ar trauku veikala apmeklējumu.

Ideālais komplekts mājas bāriņam ir četru tipu glāzes – vīna glāze, viskija glāze, vecmodīgā, zemā šampanieša glāze un augstā sulas glāze. Viss pārējais ir tikai gaumes lieta,” uzskata A. Zēmanis.

KOKTEIĻI

“Manhetena”

300 g viskija, 150 g gaišā vermuta, 50 g “Mednieku rūgtā”, 50 g kaltētu citrona mizu, konservēti ķirši, ledus.

Visas sastāvdaļas, izņemot citrona mizas, sajauc šeikerī un salej glāzēs. Katrā ieliek 2 ķiršus un pa gabaliņam citrona mizas.

“Baltā lēdija”

200 g džina, 100 g apelsīnu liķiera, 100 g apelsīnu sulas, ledus.

Visu šeikerī samaisa. Lej glāzēs ar cukura apmalīti.

“Sapnis”

150 g konjaka, 150 g ruma, 100 g “Dienvidu” liķiera, 100 g citrona sulas, apelsīna šķēlītes.

Visu lej šeikerī un samaisa. Katrā glāzē ieliek 2 gabaliņus ledus un uzlej kokteili. Pirms pasniegšanas glāzei kā jumtiņu uzliek apelsīna šķēlīti.

“Krievu lācis”

50 g degvīna, 250 g liķiera “Moka”, 25 g saldā krējuma, 2 g muskatrieksta, 10 g maltas kafijas, ledus.

Visu, izņemot kafiju, šeikerī maisa 2–3 minūtes, katrā glāzē liek ledu un ielej kokteili. Virsū uzber mazliet kafijas.

RECEPTES

“Pikadilli”

1 kg vārītu kartupeļu, 100 g sīpolu, 250 g siļķes, 100 g sinepju un etiķa mērces, 30 g pētersīļu.

Izvārītus kartupeļus nomizo, sagriež ripiņās, mazsālītai siļķei izņem asakas, sagriež gabaliņos. Sīpolu sīki sasmalcina. Traukā apakšā liek kartupeļus, sīpolus, tad siļķi. Pārlej ar eļļas, etiķa un sinepju maisījumu, uzkaisa pētersīļus.

“Viesību salāti”

Vienai porcijai: 2–3 vārīti kartupeļi, 2–3 šampinjoni, 150 g vārītas vistas filejas, 1 vārīta ola. Mērcei: 4 ēd. k. krējuma, 1 tējk. franču sinepju, 2 ēd. k. saldā krējuma, sāls.

Kartupeļus, vistas fileju un olu sagriež kubiņos. Šampinjonus sagriež šķēlītēs. Visu samaisa. Mērces sastāvdaļas sajauc un iemaisa salātos.

“Slinkā kūka”

500 g zemeņu ievārījuma vai saldētu (vai svaigu) zemeņu, 300 g cukura, 50 g ruma, 250 g putukrējuma.

Zemenes apber ar cukuru, aplej ar rumu un atstāj uz 30 minūtēm. Saputo saldo krējumu. Traukā liek zemenes un virsū putukrējumu.

Šokolādes krēms

1 litrs piena, 200 g cukura, 200 g šokolādes, 20 g želatīna.

Pienu ar cukuru un šokolādi uzvāra. Aukstā pienā uzbriedinātu želatīnu izšķīdina karstajā piena un šokolādes maisījumā. Rūpīgi samaisa un liek veidnītēs vai trauciņos. Tur aukstumā, pasniedz ar ogu mērci.

Saldējums ar uguni

2–3 bumbiņas saldējuma, 1 plakans cepums, 1 tējk. smalka cukura, 1 tējk. stipra ruma un 1 tējk. spirta.

Stikla trauciņā ieliek saldējumu, pārsedz ar cepumu, kuram pārkaisīts rumā un spirtā samitrināts cukurs.

Avots: grāmata “Viesu uzņemšana”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz