Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pašu sarūpēta tēja prasa rūpes: kā to ievākt, kaltēt un glabāt

Pienācis gadalaiks, kad daudziem par iecienītu dzērienu kļūst karsta tēja. Arī pašu sarūpēta. Sākot ar liepu ziediem, kumelītēm, pienenēm, piparmētrām un beidzot pat ar nātrēm un bērzu lapām – dabas piedāvātais sortiments ir gana plašs, lai veselīgu un savām garšas kārpiņām tīkamu padzērienu atrastu ikkatrs.

Pašu sarūpēta tēja prasa rūpes: kā to ievākt, kaltēt un glabāt
Līga Reitere ir zāļu sieva vairāk nekā 10 gadus. Viņa ar gādību un mīlestību pieiet augu ievākšanai, kaltēšanai un izmantošanai, jo tieši tā iespējams izbaudīt dabas velšu patieso vērtību un spēku. (Foto: no personīgā arhīva)
11.10.2021 06:00

Roberts Džeriņš

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Noķert īsto brīdi

Augu ievākšana un kaltēšana nav gluži raķešu zinātne, to no senām dienām dara gandrīz katrā ģimenē, tomēr, lai tēja būtu maksimāli vērtīga, ar kaltēšanu jāapietas pietiekami delikāti. Tā nav gluži ķirurģiska operācija, kurā nepieciešama teju dievišķa precizitāte, bet – kas krietni rūpējas par savu tēju, par to pēcāk arī tēja parūpēsies.

Šim apgalvojumam piekrīt arī par zāļu sievu sauktā Līga Reitere no Ventspils puses. Viņa ir līdz kaulam kurzemniece, kas uzaugusi, dabu mīlot un kopjot.

Parasti tējai vāc augu lakstus, proti, virszemes daļu, bet saknes paredzētas novārījumam. Virszemes daļa jāvāc augošā mēnesī. Līdz pilnam mēnesim augi ir vērtīgāki. Pilnmēnesī laksti ir visvērtīgākie, bet tās ir tikai dažas dienas, kas atkārtojas pēc vairākām nedēļām, un ir jāprot īsto brīdi noķert, pastāstīja L. Reitere.

“Kad sāk ziedēt, augi ir stiprāki, tāpēc tēju vāc tad, kad ziedēšana jau iesākusies, nevis ir pilnbriedā, jo, ja augu nogriež, tas no kāta sūta spēku uz ziediem un laksti paliek ļoti vāji. Tad tēja nav ar stipru garšu un smaržu,” teica L. Reitere.

“Pusdienlaikā arī augi ir vājāki. Labāk vēl rīta pusē, kad jau nedaudz apžuvusi rasa, bet arī svarīgi, lai augi nav pārāk mitri, tad brūnēs un zudīs garša, krāsa.”

“Vasarā šogad bija ļoti karsts, tādēļ augi uz laiku bija pārstājuši augt un ziedēt. Pēc karstuma atnāca siltais atvilnis, augi steidza uzplaukt otrreiz. Tāpat atvasarā atziedējuši āboliņš, kumelīte, tos arī var vākt. Atvasarā noteikti vērts aiziet uz atālu, kur vasarā bija nopļauta zāle, siens, tagad augi būs atziedējuši,” skaidroja L. Reitere.

Uz balta redz kukaiņus

Lai pareizi kaltētu, auga kāts ir vispirms jāsasmalcina. Ja to nedara, labāk plūkt ziedus atsevišķi. Tāpat vēlams izvairīties no buntītēm vai tās veidot ar ļoti īsiem kātiņiem. “Kātos ir dzīvība. Jo garāki tie ir, jo lēnāk augs mirst un iztērē sevī esošo enerģiju dzīvības uzturēšanai, tā rezultātā tie ir vājāki un zaudē gan garšu, gan krāsu,” L. Reitere uzsvēra.

Augus žāvējot, ir arī būtiski tos neklāt biezā kārtā, tad dabas veltes var sasust, bet nākamais jau būs pelēšana.

Lai rezultāts būtu pēc iespējas veiksmīgāks, jāsagatavo labi vēdināmas telpas, logus var turēt vaļā visu laiku. Nevajadzētu gan atļaut pārāk spožas saules gaismas pieskaršanos augiem, logu var aizklāt ar kādu audeklu, bet dienas gaisma caur to var tēju arī aptaustīt.

“Citi saka, ka tikai tumsā var kaltēt – nē, arī dienas gaismā, bet bez tiešiem saules stariem. Tie izēd ārā krāsu un smaržu, tad paliek vien tukši salmi,” viņa teica.

Vitamīni ir tieši lapās, bet ziedi vairāk satur smaržvielas, tomēr atkal svarīgi, lai augi būtu tikai iesākuši ziedēt. Piemēram, samtenes kaltējot, galviņas saliek maksimums pusotru centimetru biezā klājienā. Tās var izbērt vai nu kādā seklā kastītē, vai uz palaga, labāk – kokvilnas vai lina auduma.

“Es izvēlos baltu audumu nevis tāpēc, ka man būtu tikai balti palagi un nekas cits, bet tādēļ, ka no balta auduma dienas gaismā kukaiņi lien. Tas ir vieglākais veids, kā kaltējot nodrošināt, ka ārstnieciskos augos nesaglabājas kukaiņi,” ziedu sieva atklāja, savukārt kategoriski izslēdza kaltēšanu uz materiāliem, kuri apdrukāti – avīzes, žurnālu lapas.

Jāizvēlas tāda virsma, no kuras augi sevī neuzsūktu kaitīgas vielas. Ne avīzes, ne žurnālu lapas, ne apdruka. Arī ne uz tāda auduma, kas pats atdod krāsu. Augi ir mitri, audumu atmiekšķēs, un tad sāksies krāsošanās.

Kaltējot jāuzmanās sajaukt dažādas garšas, arī tas var kaitēt galaprodukta kvalitātei. “Rūgtaugi nedrīkst sajaukties ar citiem augiem, jo tā garša ir tik stipra, ka rūgtums var pilnībā sabojāt, piemēram, āboliņa maigumu,” viņa skaidro.

Kaltēt, līdz sabirst

“Augi jākaltē tik ilgi, kamēr, tos saspiežot saujā, viss čab un sabirst. Tad augi ir pilnīgi sausi. Rudenī gaiss ir mitrs un var gadīties, ka, saujā samiedzot, augi saņurcās, saplīst, tad tajos vēl ir mitrums. Telpas vajag vai nu pakurināt vai kā citādi nodrošināt, ka gaisa liekais mitrums tiek ārā,” teica L. Reitere.

“Ideāla žāvētava ir pirtiņa. To var iekurt līdz 40–50 grādiem, pavērt pirts lodziņu, aizsegt to ar dvielīti un atstāt pavērtu spraugu, lai gaiss cirkulē. Ielikt žāvēšanas telpā ventilatoru, kas apmaisa gaisu. Akmeņi nodrošinās siltumu un sausumu, logs – ka gaiss ar visu mitrumu tiek prom, bet pa durvju spraugu atkal ienāks jauns. Tā būtu viena brīnišķīga žāvēšana,” labāko mājžāvētavas formātu iezīmēja meistare.

Uzglabāt tēju vēlams tādā vietā, kur netiek klāt kaitēkļi. “Pelēm tādi krājumi ir brīnišķīgi ziemas pārtikai, īpaši saldie ziedi, piemēram, āboliņš, ilzīte, kumelīte, arī rudzu sēkliņas,” kurzemniece pauda. Aktuālas ir arī pārtikas kodes un putekļu ērcītes, bet, ja augi glabājas buntītēs, tīmekļus vīt var sākt arī zirnekļi.

Tēja jāuzglabā slēgtos traukos. Var lietot auduma vai papīra maisus, bet, ja ir aizdomas par grauzējiem, labāk likt skārda traukos vai stikla burkās, tomēr, ja izvēlēts stikla trauks, tas noteikti jānovieto ēnainā vietā, jo caur šo materiālu gaisma lūst, balina, augs paliek vārgāks.

“Vēl var uzglabāt pārtikas plastmasas traukos, arī es tos izvēlos. Ar apaļiem stūriem, jo tajos grauzējs nevar ielauzties,” L. Reitere norādīja.

Daudzveidība bagātina

Vislabāk kā tēju būtu lietot augu maisījumu, lai organismam ir lielāka izvēle, ko uzņemt, stāstīja zāļu sieva.

“Jo vienveidība nogurdina, bet daudzveidība bagātina, tādēļ miesai vajag piedāvāt tējas maisījumu,” viņa uzsvēra,

piebilstot, ka gadījumā, ja tēju lieto kā zāles, tad gan labāk lietot tīras drogas. “Imunitātes stiprināšanai ikdienā iesaku maisījumus. Var salikt ar atšķirīgām garšām – gan saldenu, gan rūgtenu, gan ko smaržīgu – un sajaukt drogu buķeti. Asinsritei vajag salkano, rūgtenais labs aknai un žultij, skāņs kalpo gremošanai, bet tas, kas ir sūrs, tas dzen ārā sāļu nogulsnes no locītavām. Savukārt, domājot par krāsām – zaļā tēja ir laba ādai un elpošanai, dzeltenā veicina gremošanu, baltā noder nervu sistēmai, bet sarkanā tēja iedarbojas uz asinsriti,” skaidroja kurzemniece.

“Tas viss, kas izkaltēts, nav jau lietojams tikai tējā vien, augu pulverus var lietot uzturā. Sārmainā vidē slimības nevar attīstīties, un viss, kas ir zaļā krāsā, veicina sārmainu vidi. Visu šo nevārītu var iemaisīt jebkurā gatavā ēdienā, tas tikai nāks par labu,” teica L. Reitere.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz