Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: kad pāri palikušas olas

Ik pavasari, tuvojoties Lieldienām, namamātes steidz iepirkt olas, lai svētkos būtu ko krāsot un varētu rīkot olu kaujas. Ko zinām, ko nezinām par šo produktu? Cik daudz tās drīkst lietot? Ko darīt ar izvārītajām, bet neapēstajām?

Receptes: kad pāri palikušas olas
Zināšanai: vārītas vecākas olas var vieglāk nomizot nekā svaigas. Tāpēc pēc nopirkšanas tās ledusskapī jāpatur vismaz nedēļu un tikai tad jāvāra. (Foto: Ilustratīvs)
23.04.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Sliktā reputācija dzēsta

Šajā rakstā saziņā ar sabiedrisko attiecību konsultanti Dainu Vārpiņu izmantoti divu speciālistu viedokļi un pieredze. Viena ir sertificēta uztura speciāliste Veselības centru apvienībā Anita Baumane, otra – ”Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

A. Baumane stāstu par olām sāk ar smaidu: ”Grūti iedomāties, kāda būtu mūsu ēdienkarte, ja tajā nebūtu olu. Tad tās būtu jāizdomā!”

Viņa dalās ar pašas apkopoto informāciju par olu nozīmi uzturā un kulinārijā. Daudzās ģimenēs šis produkts ir uztura pamatelements ne tikai brokastīs, bet arī izvēlīgu bērnu maltītēs. Tās noder ātrām pusdienām vai vakariņām. Bez olām grūti pagatavot kā saldos, tā pikantos ēdienus.

Speciāliste atzīst, ka vēl pirms dažām desmitgadēm olām bija diezgan slikta reputācija. Augstā holesterīna līmeņa dēļ, ko satur olas dzeltenums, tās uzskatīja pat par neveselīgām.

A. Baumane: ”Viena liela ola satur 213 mg holesterīna, kas veido divas trešdaļas no ieteicamā dienas limita. Taču pēc 25 gadu ilgas izpētes noskaidrots, ka holesterīns, ko satur pārtikas produkti, nav īstais vainīgais. Daudz lielāka ietekme uz holesterīna līmeni asinīs ir piesātinātajiem taukiem. Trekni piena produkti un trekna gaļa ir uzskatāmākie piemēri, jo tie ir bagāti ar piesātinātajiem taukiem un veicina holesterīna ražošanu organismā. Vēl holesterīna līmeni asinīs var paaugstināt bieža un pārmērīga pārtikas produktu ar augstu fruktozes daudzumu lietošana.”

Uztura speciāliste piebilst, ka lielākā daļa veselu cilvēku nedēļā drīkst apēst septiņas olas, nepaaugstinot sirds slimību risku. Svarīgi ievērot porciju lielumu, jo olu ēšana pārlieku lielā daudzumā tomēr var būt kaitīga.

Vislabāk ir sabalansēt ēdienkarti, līdztekus iekļaujot pārtikas produktus ar zemu holesterīna līmeni un zemu nātrija saturu. Tas ļaus droši baudīt olas bez uztraukuma par holesterīna līmeņa svārstībām. Turklāt sastāvā esošie karotinoīdi var samazināt ar vecumu saistītas mākulas deģenerācijas risku, kas ir galvenais akluma cēlonis gados veciem cilvēkiem. Atmiņas uzlabošanai palīdz holīns.

Lai būtu sāts un enerģija

Mēs savu ēdienkarti varam dažādot, ik pa laikam tajā iekļaut ne tikai vistu, bet arī paipalu vai pīļu olas. Daudzi nezina, ka paipalu olas, piemēram, satur divas reizes vairāk B12 vitamīna nekā vistu. Vērtīgas ir arī pīļu olas, taču tajās būs vairāk tauku.

Farmaceite L. Fevraļeva atgādina, ka ir vēl kāds labs iemesls olu ēšanai – tās palīdz uzturēt sāta sajūtu. Tādēļ tās ietver uztura programmās, kas palīdz samazināt svaru. Piemēram, apēdot vienu, tiek novērsta bada sajūta starp ēdienreizēm.

A. Baumane: ”Tomēr cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni jāievēro ārsta ieteikumi ne tikai par olu ēšanu, bet arī par diētu kopumā. Olu uzturvērtību nenosaka to izmērs (tas būs atkarīgs no vistas šķirnes), krāsa vai dzeltenuma krāsa (atkarīga no barības).

Uzturvērtība ir atkarīga no vistas sugas, vecuma, uztura un vides faktoriem. Līdz ar to visas vistu olas nebūs pilnīgi vienādas uzturvērtības ziņā.

Daudzi uztura speciālisti uzsver, ka brokastis, kurās ir olas, cilvēkam nodrošina enerģiju vismaz pusi dienas. Pateicoties tajās esošajām barības vielām un aminoskābēm, tiek uzturētas svarīgas organisma funkcijas. Olas ir neaizvietojams produkts arī aktīvā dzīvesveida piekritējiem.

Vistas ola, kas sver apmēram 50 gramu, satur:

  • 143 kcal, tajā skaitā olas baltums 15 kcal,
  • 12 g olbaltumvielu,
  • 9 g tauku,
  • dzelzi, vitamīnus (īpaši A vitamīnu), minerālvielas un karotinoīdus.

Kāpēc jāēd olas?

  • Tās var viegli un ātri pagatavot.
  • Ilgi uzglabājas ledusskapī.
  • Salīdzinoši lēts produkts.
  • Olas izmanto daudzu un dažādu ēdienu gatavošanā.
  • Olas ir garšīgas!
  • Tajās nav šķiedrvielu, tādēļ olu ēdienus ieteicams papildināt ar svaigu dārzeņu salātiem un šķēli pilngraudu maizes.

RECEPTES

Zirnīši ar olām

Vajadzēs: 2 ēdamkarotes sviesta, 2 ēdamkarotes miltu, 1/2 tējkarotes sāls, 1/4 tējkarotes piparu, 1 glāzi 10% saldā krējuma vai pilnpiena, 1 kārbu konservētu zirnīšu, 3 cieti vārītas olas.

Pannā izkausē sviestu, pievieno miltus, sāli, piparus un, nepārtraukti maisot, vāra divas minūtes. Pakāpeniski pievieno krējumu vai pienu, maisa, līdz masa kļuvusi viegli krēmīga, bez kunkuļiem. Tad tajā iemaisa sasmalcinātas olas un zirņus. Labi garšo uz grauzdiņiem vai ar zivju ēdieniem.

Olu pusītes

Nomizotas olas pārgriež uz pusēm, pārkaisa ar sāli un pipariem, pārslaka ar olīveļļu. Tad apkaisa ar svaigiem garšaugiem (lociņiem, dillēm u.c. pēc izvēles). Pārliek marinētus šalotes sīpolus. Sīpolus marinē šādi: tos smalki sagriež un liek nelielā katliņā. Uzlej galda etiķi, pievieno cukuru, sāli, piparus, lauru lapas. Katliņa saturu uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Gatavs, kad atdzisis.

Aukstā zupa

Vajadzēs: 1 burciņu marinētu galda biešu, 2 gurķus, 2 vārītas olas, 600 ml kefīra, pētersīļus, dilles, lociņus.

Olas un gurķus sagriež kubiņos, smalki sakapā lokus, pētersīļus, dilles. Traukā liek bietes ar visu sulu, gurķus, olas, pa virsu uzlej kefīru. Samaisa un pārber zaļumus. Pasniedz atdzesētu.

Omletes ar vistu akniņām

Vajadzēs: vistu aknas, olas, sviestu, sīpolus, sāli, piparus.

Aknas nomazgā un smalki sagriež. Pannā izkausē sviestu un aknas sacep ar sīpoliem, pieber piparus. Izcep omletes, tad katrā ieliek pildījumu, pārloka uz pusēm un pasniedz.

Šampinjonu, tomātu un olu sacepums

Vajadzēs: sviestu, 400 šampinjonu, 4 tomātus, 7 olas, 200 g rīvēta siera, sāli, piparus, dilles, pētersīļus.

Sēnes noskalo un sagriež šķēlītēs, tomātus sagriež daiviņās. Lielā pannā izkausē sviestu un 4 minūtes cep šampinjonus un tomātu daiviņas, līdz tās kļuvušas pusmīkstas. Olas sakuļ ar 2 ēdamkarotēm auksta ūdens, pieliek sāli un piparus, pieber sieru un pētersīļus, iemaisa apceptos šampinjonos un tomātos. Pannā izkausē sviestu un ielej olu maisījumu. Cep uz lēnas uguns, uzliekot vāku, līdz olas ir sarecējušas, apmēram 8–10 minūtes. Pārkaisa zaļumus.

Olu salāti

Vajadzēs: vārītas olas, majonēzi vai krējumu, apgrauzdētas maizes šķēles.

Olas samīca ar dakšiņu, sajauc ar majonēzi un liek uz maizītēm. Ja majonēze ir maiga, tajās var iemaisīt sinepes.

Paipalu olu salāti

Vajadzēs: 12 paipalu olas, svaigus tomātus, zaļo salātu maisījumu, apceptas saulespuķu sēkliņas, sāli, piparus, olīveļļu, citrona sulu.

Oliņas vāra tikai pusotru minūti, atdzesē ūdenī, noloba. Graudu maizi sagriež kubiņos un nedaudz apgrauzdē cepeškrāsnī. Tomātus sagriež gabaliņos. Traukā ieber jauktos salātus, tomātus, grauzdiņus, sēkliņas un paipalu olu pusītes. Pagatavo mērci no olīveļļas, citrona sulas, sāls, pipariem. Ja vajag, pieber cukuru un kārtīgi sajauc, pārlej salātiem.

Kartupeļu un olu salāti

Vajadzēs: vārītus kartupeļus, vārītas olas, marinētus gurķus, graudainās sinepes, majonēzi, pēc vajadzības – sāli un piparus, lociņus.

Kartupeļus sagriež gabaliņos, olas šķēlēs, gurķus kubiņos. Graudainās sinepes samaisa ar majonēzi un sajauc ar produktiem. Pēc garšas pieber sāli, pārkaisa sagrieztus lociņus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz