Piektdiena, 10. maijs Maija, Paija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Kas tik garšīgi smaržo?

Šī gada ražas ķiploki nopērkami kā tirgū, tā veikalos. Tik iecienīti, pazīstami un pierasti, bet, ja var ticēt vēsturniekiem, Latvijā šis augs nonāca 12. gadsimtā, kad to no siltajām zemēm atveda tirgotāji. Ja jau ķiploks dārzos un laukos joprojām aug arī 21. gadsimtā, tas savu vietu iekarojis uz palikšanu.

Receptes: Kas tik garšīgi smaržo?
Foto: Ilustratīvs
30.10.2022 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Apstrādāt un saglabāt

Ķiploku audzētāji un cienītāji zina, ka, īstajā laikā novākti un pareizi izžāvēti, šie augi labi glabājas līdz nākamā gada pavasarim.

Ar savu pieredzi par ķiploku uzglabāšanu un sagatavošanu ziemai padalījās Linda Mileika. Laukos dārzā ik gadus ziemas ķiplokus audzē viņas mamma, un laika gaitā uzkrājusies zināma pieredze.

L. Mileika: ”Mammai daļa ražas glabājas pagrabā, kur konstanta temperatūra, bet daļa virtuvē vienkāršā pītā kastē. Tā stāv pie zemes, vēsumā. Savā dzīvoklī, kur centrālā apkure, ķiplokus turu kopā ar sīpoliem istabas temperatūrā, un problēmu nav līdz pavasarim, martam, kad tie tomēr sāk savīst.

Manuprāt, viss noslēpums tajā, ka mamma, liekot lietā savu pieredzi, ķiplokus novāc pareizajā laikā, pēc tam kārtīgi apžāvē un notīra.”

Jaunā sieviete atklāj, ka viņas ģimenē aromātiskais garšaugs ļoti iecienīts un vienmēr, kad no maltās gaļas tiek ceptas kotletes, tām pievieno vairākas ķiploka daiviņas. Tādās reizēs vīrs, pārnākot mājās no darba, jau uz sliekšņa jautājot: ”Kas te atkal tik garšīgi smaržo?” Protams, atbilde viņam labi zināma.

Nu jau pāris gadu rudeņos Linda ķiplokus sagatavo īpaši, lai tie būtu ātri pieejami un nevajadzētu katru reizi pirms maltītes tos tīrīt un smalcināt. ”Zinot, ka atkal gaidāma laba ķiploku raža, sāku meklēt dažādas receptes, kā tos pārstrādāt,” turpināja namamāte. ”Ļoti labi, ja mājās ir sakrātas mazās stikla burciņas, kur bijis veikalā pirktais ievārījums, sinepes, mārrutki, pesto u.c. Tajās var sapildīt sagatavotos ķiplokus.”

Noteikti vajag blenderi

Lūk, dažas no Lindas pārbaudītajām receptēm!

200 grami notīrītu ķiploka daiviņu, apmēram 25–30 mililitri olīveļļas un 1 tējkarote bez kaudzes sāls. Var pievienot 1 tējkaroti svaigi spiestas citrona sulas.

Noteikti vajadzīgs blenderis, lai samaltā masa sanāktu krēmīga, nevis graudaina.

Daiviņas liek traukā un ar blenderi sasmalcina. Tad pieber sāli, pielej eļļu, sulu un ar karoti samaisa. Atkal blendē līdz viendabīgai masai. Pastu tūlīt liek tīrās, izkarsētās burciņās, aizvāko un glabā ledusskapī. Ja sirds nav droša, pirms aizvākošanas virsū uzlej plānu kārtiņu olīveļļas.

Mazliet vairāk sastāvdaļu vajadzēs nākamajai receptei, kura no iepriekšējās atšķiras ar savu koši zaļo krāsu.

Atkal notīra ķiploka daiviņas, lai tīrā masa būtu 200 gramu, un blenderī sasmalcina. Pēc tam pieliek tējkaroti sāls, 2 ēdamkarotes olīveļļas un 1 ēdamkaroti ābolu etiķa. Pieber notīrītas, sagrieztas dilles. Blendē, līdz izveidojas viendabīga masa. Liek burciņās un glabā ledusskapī.

Ja raža padevusies laba un ķiploku pastas sagatavots daudz, daļu tās var uzglabāt saldētavā ilgākam laikam.

L. Mileika: ”Šādi sagatavotās pastas pa karotei lieku klāt kā gaļas mērcēm, tā zupām un sautējumiem.

Vienkārši, ātri un izdevīgi, tikai jāatceras, ka pie ķiplokiem, lai arī maz, bet tomēr ir klāt sāls, tāpēc ēdienam sāls garšu noregulēju pašās beigās, kad pasta jau pievienota.

Šādi sagatavotos ķiplokus, kas salikti mazās, glīti noformētās burciņās, mēdzu dāvināt savām draudzenēm Ziemassvētkos.”

Lindas mamma savukārt iecienījusi tomātu-ķiploku mērci, kuru viņa gatavo no pēdējiem siltumnīcā izaudzētajiem tomātiem.

Tīrus tomātus sagriež gabalos un ar nazi izņem zaļo viduci. Jāsanāk 500 gramiem tīrās masas. Vēl vajag tikpat daudz notīrītu ķiploka daiviņu un 3 tējkarotes sāls. Visas sastāvdaļas sablendē.

Šī pasta sanāk šķidrāka. Liek trauciņos un glabā ledusskapī. ”Es šo recepti vēl papildināju ar krietnu šķipsnu kaijenas piparu,” piebilda Linda. ”Ideāla pie gaļas ēdieniem vai gatavojot krējuma mērci. Atliek vien ķiploku pastu iemaisīt krējumā un gatavs!”

Visbeidzot pavisam vienkārša metode, kuru ieteikusi L. Mileikas draudzene.

Ķiploka daiviņas notīra un sablendē. Pa tējkarotei šīs masas liek uz nelieliem pārtikas plēves gabaliem un satin. Saldētavā sasaldē un, kad nepieciešams, izņem sasaldēto porciju un iemet katlā, kurā vārās zupa. Atlaidinātu gabaliņu kārtīgi samaisa ar mīkstu sviestu, un sanāks aromātisks sviests sviestmaizēm vai cepšanai.

RECEPTES

Ķiploki marinādē

Vajadzēs: 1 kg ķiploku, piparus, krustnagliņas, lauru lapu. Marinādei 1 l ūdens, 50 g sāls, 50 g cukura, 2 ēdamkarotes 9% galda etiķa.

Ķiplokus notīra. Sterilā burkā liek garšvielas, tad blīvi sapilda ķiplokus. Aplej ar verdošu ūdeni, uzliek vāciņu un tur 24 stundas. Pēc tam ūdeni nolej un ķiplokus aplej ar aukstu marinādi. Burkas noslēdz ar vāciņiem.

Ziemas vakariņām

Vajadzēs: biezpienu, dilles, lociņus, 2 ķiploka daiviņas, krējumu.

Biezpienam pievieno spiedē izspiestus ķiplokus un samaisa kopā ar krējumu, lokiem, dillēm. Ēd ar grauzdētu maizīti.

Siera pīrāgs

Vajadzēs: 200 g cieta siera, 300 g biezpiena, 3–4 ēdamkarotes mannas, 3 olas, 2 ķiploka daiviņas, dilles, pusi glāzes kefīra, sāli, piparus.

Kefīrā ieber mannu, samaisa un atstāj uz pusstundu uzbriest. Sieru sarīvē uz rupjās rīves, sajauc ar biezpienu. Sakuļ, pielej olas, pieber sakapātas dilles, izspiestus ķiplokus, sāli, piparus. Uzbriedušo mannu iejauc biezpiena masā. Cep veidnē sakarsētā krāsnī, kamēr pīrāgs gatavs.

Slinkie kāpostu tīteņi

Vajadzēs: galviņkāpostu, malto gaļu, rīsus, sīpolus, ķiplokus, burkānus, tomātu pastu, miltus, olas.

Rīsus uzvāra, smalki sagriež kāpostu. Kopā apcep sīpolus, ķiplokus, burkānus un malto gaļu. Sajauc ar kāpostiem, rīsiem, pieliek sāli un piparus pēc garšas, pievieno olas. Veido kotletes un uz pannas eļļā apcep no abām pusēm. Pēc tam visas liek cepamtraukā.

Pagatavo mērci no eļļas, kas palika no slinko kāpostu tīteņu cepšanas. Tajā iemaisa pāris ēdamkarotes miltu un tomātu pastas, atšķaida ar ūdeni, uzvāra un pārlej kāpostu tīteņiem.

Cepamtrauku liek sakarsētā cepeškrāsnī un 180 grādos cep 30 minūtes.

Karstā tomātu uzkoda

Vajadzēs: 600 g tomātu, 150 g Parmas siera, olīveļļu, maltus melnos piparus, sāli, kaltētu baziliku un rozmarīnu.

Veidnē ieklāj cepampapīru un uz tā saliek uz pusēm pārgrieztus tomātus. Uzkaisa sāli, piparus. Smalki sarīvētu Parmas sieru samaisa ar garšvielām. Katrai tomāta pusītei uzsmidzina olīveļļu un uzliek siera-garšvielu maisījumu.

Vēlreiz uzsmidzina olīveļļu un 200 grādu temperatūrā cep 30 minūtes.

Ieteikumi ķiploku uzglabāšanai

  • Drīz pēc novākšanas, kamēr laksti vēl mīksti, no ķiplokiem sapin dekoratīvas virtenes, bet tās nav paredzētas ilgstošai glabāšanai.
  • Izvairieties ražu turēt siltā un gaišā vietā, jo galviņas var ātri izžūt vai pavasarī ātrāk dīgt.
  • Mitrumam telpā, kurā glabājas ķiploki, nevajadzētu pārsniegt 70%. Tāpēc tie jātur atsevišķi no kartupeļiem un citiem dārzeņiem, kuriem nepieciešams augstāks mitruma līmenis.
  • Neiesaka glabāt uz balkona vai lodžijas, kur iespējama liela atšķirība starp dienas un nakts temperatūru. Glabājot laukā, augsts mitruma līmenis var izraisīt ķiploku puvi.
  • Stikla burkā ieber sāli un kārtās liek ķiploka galviņas, pārberot tās ar rupjo sāli.
  • Ķiplokus neturiet plastmasas traukos vai maisiņos.
  • Glabāšanas laikā tie regulāri jāpārbauda un jāizņem bojātās galviņas.

Avots: food-and-recipes.com

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz