Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: šodien galdā zaļas lapas

Uztura speciālisti apgalvo: zaļos salātus var un vajag ēst katru dienu un pēc iespējas vairāk. Tie it sevišķi ieteicami, ja cilvēkam ir liekais svars. Ar svaigajiem, zaļajiem salātiem vajag piekraut pusi maltītes šķīvja. Pārēja puse jāatstāj gaļai, dažādiem graudaugiem, dārzeņiem. Kādus augus liek salātos? Iepazīstinām ar dažiem.

Receptes: šodien galdā zaļas lapas
Foto: Ilustratīvs
22.05.2022 12:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Lapu salāti. Ne tikai dažādo uzturu, bet arī uzlabo veselību, jo veicina gremošanu un palīdz nervu sistēmai. 200 gramos lapu salātu būc C vitamīna un karotīna nepieciešamā diennakts deva. Sastāvā daudz dzelzs, magnija, folijskābes u.c. Ēd svaigus, labi garšo ar skābpiena produktiem. Hlorofils stimulē hemoglobīna un eritrocītu veidošanos asinīs.

Sarkanie ”Lollo rosso” salāti. Pie kātiņa tie zaļi, bet lapu augšpuse gandrīz bordo krāsā, aug kompaktās rozetēs. Parasti iekļauj dažādos salātu maisījumos, lai uzlabotu krāsu. Bagāti ar šķiedrvielām, dzelzi, antioksidantiem.

Ledussalāti. Maiga, neitrāla garša, kraukšķīgi. Atgādina kāpostgalviņu. Vēl vairāk folijskābes nekā lapu salātos. Ledusskapī iepakojumā var glabāt vismaz nedēļu. Izmanto salātu maisījumos, liek uz sviestmaizēm, gatavojot vrapus, burgerus.

Romiešu salāti. Valstīs pie Vidusjūras tos pazīst vairāk nekā 4000 gadu. Sastāvā A, C vitamīni, labs kalcija avots. Lapas ir garenas, biezas, sulīgas, kraukšķīgas, sader ar citiem salātiem, ēdot jūras produktus vai putnu gaļu. Liek Cēzara salātos, uz sviestmaizēm.

Rukola. Robainajām lapiņām ir pikanta piegarša. Jaunākām tā maigāka. Daudz C vitamīna, joda, kalcija, magnija un dažādu minerālvielu. Palīdz aktivizēt vielmaiņu, gremošanu. Tāpat kā citi dārzeņi, arī rukola satur ļoti maz kaloriju – 100 gramu tikai 25 kcal.

Ķīniešu kāposts. Lapas nav tik maigas kā lapu salātiem, tiešām atgādina kāpostlapas. Šos salātus izmanto termiskai apstrādei. Pasniedz ar sojas mērci, papriku, gatavošanā var izmantot čili un ķimenes.

Endīvijas. Kruzuļainajās lapās slēpjas pikantas rūgtvielas, kas patīk aknām un veicina gremošanu. Tāpat kā citi zaļie salāti, arī endīvijas bagātas ar vitamīniem, kalciju, dzelzi. Ēdot svaigus, var pievienot sīpolus, ķiplokus, timiānu, lokus. Liek zupās un sautējumos. Pasniedz ar garnelēm, zivīm, ceptu cūkgaļu, sieru un citrusu mērcēm.

Cigoriņi. Lapām rūgtena, asa piegarša. Arī cigoriņos esošās rūgtvielas stimulē aknu funkcijas. Ēd svaigus vai vīnā sautētus. Svaigajiem salātiem piešķir pikantu noti. Var sagriezt lielos gabalos un uz mazas uguns pasautēt olīveļļā, kurai pievienoti ķiploki.

Avota kreses. Pēc garšas atgādina redīsus, vitamīnu un minerālvielu bumba. Liek salātu maisījumos, uz sviestmaizēm, sakapā un svaigas pārber zupas šķīvim pētersīļu vietā.

Spināti. Uzturvērtības ziņā ļoti noderīgi cilvēka organismam, daudz šķiedrvielu, kas labi ietekmē zarnas, novērš aizcietējumus, uztur zemu cukura līmeni asinīs, rada sāta sajūtu un palīdz nepārēsties. Daudz hlorofila, kas samazina iekaisumus. Tāpat palīdz asinīs saglabāt stabilu glikozes līmeni.

RECEPTES

Ar zilā siera mērci

Salātu maisījumu vai tikai sagrieztu ledussalātu liek bļodā. No skābā krējuma pagatavo mērci, kurā iemaisa sadrupinātu zilo (ar pelējumu) sieru. Skāba krējuma vietā var ņemt saldo krējumu.

Ar mocarellu

Sieru sagriež gabalos, pārkaisa ar sagrieztām salātu un rukolas lapām. Pagatavo mērci no riekstu eļļas, ābolu etiķa un brūnā cukura.

Ar apelsīnu un vistu

Vajadzēs ledussalātu, 200 g vistas filejas, 1 apelsīnu, 1 gurķi, 1/2 citrona.

Novāra un sīki sagriež vistas fileju. Apelsīnu notīra, sadala daiviņās, katru sagriež uz pusēm. Gurķi sagriež salmiņos, sagriež ledussalātu. Pārslaka ar citrona sulu, pieber garšvielas.

Klasiskie Cēzara salāti

Būs nepieciešams 170 ml olīveļļas, 30 g parmezāna siera, 2 lielas romiešu salātu galviņas, 2 ķiploka daiviņas, bļodiņa ar kubiņos sagrieztu baltmaizi, 2 olas, 1 laims, sāls, pipari, Vorčesteras mērce.

Caur spiedi izspiež ķiploku, pievieno sāli, liek mazā pannā, kurā 3 ēdamkarotes eļļas. Kad eļļa uzsilusi, bet vēl nav karsta, pievieno maizes kubiņus. Minūti apcep uz mazas uguns. Ieliek bļodā. Olām resnākajā galā ar adatu izurbina caurumiņu, lai tās neplīst, un ieliek verdošā ūdenī. Vāra 1 minūti, liek traukā ar aukstu ūdeni.

Salātus sadala pa lapām. Pašas lielākās atstāj citiem salātiem, ņem tikai vidējās. Tās liek lielā bļodā, pārlej 4 ēdamkarotes eļļas un viegli apmaisa. Pieber sāli, svaigi maltus piparus, uzlej laima sulu un 8 pilienus Vorčesteras mērces. Piesit abas olas. Ja gribas, var papildināt ar vistas fileju vai mazsālītu lasi.

Ar Čedaras sieru un bumbieri

Sagādājiet svaigus lapu salātus, rukolu, spinātus, biešu lapiņas, 1 mizotu bumbieri, 80 g Čedaras siera. Mērcei: drupināti valrieksti, 1 daiviņa ķiploka, 6 ēdk. olīveļļas, 1 ēdk. citrona sulas, sāls, pipari.

Gatavo mērci no drupinātiem valriekstiem, rīvēta ķiploka un pārējām mērces sastāvdaļām. Salātu maisījumam pieliek plānās šķēlītēs sagrieztu bumbieri un uzlej sagatavoto mērci. Viegli iecilā, samaisa un uzber sarīvētu sieru.

Ar saulespuķu sēkliņām

Olīveļļai pieliek citrona sulu un apgrauzdētas saulespuķu sēklas. Pārlej salātiem.

Ar krabju nūjiņām

Jāņem zaļie salāti, krabju nūjiņas, fetas siers, svaigi lociņi, redīsi, gurķi, diedzētas sēklas, olīveļļa.

Visu sagriež, liek bļodā, pievieno fetas sieru. Pārlej olīveļļu, pieber diedzētās sēklas un izmaisa.

Ar kukurūzu

Sagrieztam ledussalātam pieliek notecinātu konservēto kukurūzu, piespiež laima sulu, pielej, iemaisa olīveļļu vai citu paštaisītu salātu mērci.

Ar avokado

Vajadzēs dažādus lapu salātus, gurķi, granātābola sēkliņas, avokao, fenheli, olīveļļu, medu, balzamiko, citrona sulu.

Traukā vai lielā šķīvī kārto rukolas un spinātu lapiņas, pievieno ar dārzeņu mizotāju sašķēlētu gurķi, avokado daiviņas, gareniski sagrieztu fenheli, granātābola sēkliņas. Uzsmidzina olīveļļu un balzamiko, pārlej ar citrona sulu. Pieliek 1 ēdamkaroti šķidra medus, viegli apmaisa.

DAŽAS GUDRĪBAS

  • Visvairāk bioloģiski aktīvo vielu zaļajos salātos ir tieši pēc novākšanas, un tās saglabājas apmēram diennakti.
  • Vielas, ko satur salātlapas, zarnu traktā veido savienojumus ar olbaltumvielu sabrukšanas blakusproduktiem un mazina to uzsūkšanos. Tādēļ salātus sauc par zarnu slotu.
  • Pirms lietošanas visi zaļie produkti jānoskalo zem tekoša ūdens. Ilgi turēt ūdenī nevajag. Jānosusina parastajā vai papīra dvieļos.
  • Ja salātlapas nenomazgā, uz tām var saglabāties parazīti.
  • Vieni uzskata, ka vislabāk salātus plucināt ar rokām, otri tos smalcina tikai ar nazi.
  • Lai pasniedzot zaļie salāti nesaplaktu, nesamirktu, mērci lej atsevišķā traukā.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz