Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Tik garšīgi kā bērnudārzā!

Ja dēls vai meita, atnākot mājās no bērnudārza, paprasītu – mammu, uztaisi to brūno ēdienu, bija tik garšīgi! – būtu diezgan grūti uzminēt, kas tas ir, ko mazulis vēlas. It sevišķi, ja bērnam tikai gadiņi trīs un viņš vēl nemāk nosaukt ēdiena sastāvdaļas.

Receptes: Tik garšīgi kā bērnudārzā!
Foto: pexels.com
04.12.2021 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Mammas smejas, ka nepieciešama īpaša rokasgrāmata vecākiem, jo bērni regulāri prasa “mērcīti kā bērnudārzā” un tamlīdzīgi. Kas mazuļiem garšo vislabāk, interesējāmies pie pirmsskolas izglītības iestāžu pārstāvjiem Dienvidkurzemes novadā.

Cieņā krāsainas zupas

Grobiņas bērnudārza “Pīpenīte” vadītāja Dzintra Gutāne un pavāres Aina Daize un Inese Jansone bija gatavas padalīties, kas tad audzēkņiem dārziņā garšo, bet kas nepavisam ne. Stāsts par brūno ēdienu arī nāk no šīs pirmsskolas izglītības iestādes.

Izrādās, ka tā kāds mazulis bija nosaucis plovu! Bērnam tas ļoti garšojis, un viņš gribēja, lai arī mamma mājās to pagatavo. “Visās grupiņās bērni ļoti labprāt ēd krāsainās zupas, piemēram, biešu, skābeņu. Ja uzmanību piesaista krāsa, tad labprāt ķeras pie karotes!

Kā liecina mūsu novērojumi, paši mazākie parasti ir ļoti izvēlīgi ēdiena ziņā. Iespējams, tādēļ, ka viena daļa mazuļu mājās nav ēduši tādus ēdienus, kādus piedāvājam dārziņā.

Liela daļa mammu vienmēr aizņemtas darbos un pašas bieži negatavo. Vecākajās grupiņās bērni jau ļoti labprāt ēd mūsu saimnieču piedāvāto, jo viss ir garšīgs un viņi pie šāda ēdiena pieraduši,” stāsta D. Gutāne.

Ēdienkartes sastādīšana bērnudārzos ir medicīnas māsas ziņā un, protams, jāievēro visi noteikumi, cik daudz kalorijām un taukvielām jābūt, cik daudz sāls un cukura jāpievieno u.c. Pavāres atklāj, ka garšvielas ēdieniem tiek pievienotas minimāli, jo galvenais akcents likts uz to, lai dominētu izmantoto produktu dabiskā garša, nevis dažādi garšaugi, garšvielas.

Patiesībā jau tas prasa diezgan lielu meistarību ēdienkarti sabalansēt tā, lai bērniem garšotu, būtu veselīgi un atbilstoši normatīvajiem aktiem. “Pīpenītē”, tāpat kā citos bērnudārzos, kur maltītes bērniem gatavo uz vietas, tuvojoties svētkiem, pavāres uzcep kādu neikdienišķāku gardumu: raušus, plātsmaizes vai kliņģeri. Kārumi top tikai svētkos!

Kas mazajiem tiešām garšo no ikdienas brokastu, pusdienu, launaga piedāvājuma?

Uz ēšanu noteikti neesot pierunājami, ja galdā makaroni ar sieru vai maltās gaļas mērcīti. Tad vēl, protams, plovs!

Pankūkas tiekot vienmēr apēstas. Lai saturs veselīgāks, pavāres rudeņos to papildina ar smalki sarīvētu ķirbi. Biezpiena sacepums ar mērci no sablendētām zemenēm – brīnišķīgi!

No biezputrām, kas, protams, sātīgas un veselīgas, par iecienītāko “Pīpenītē” varot uzskatīt to dzelteno, kas vārīta no kukurūzas putraimiem. Ko ignorē gandrīz visi bērni? Neparko neesot piedabūjami dzert kompotu, kas vārīts no dažādiem žāvētiem augļiem: rozīnēm, āboliem, aprikozēm u.c.

Svarīga gan smarža, gan garša

Gan “Pīpenītē”, gan bērnudārzā “Spārīte” Nīcā un, protams, vēl citos ir kāda laba tradīcija. Nomizoti, svaigi burkāni, āboli, kāposti tiek sagriezti, salikti uz šķīvja un nolikti grupiņā uz galda. Garām ejot, bērni ļoti labprāt paņem pa gabaliņam un apēd. “Grauž, ka šņakst vien, un šķīvi izēd tīru līdz pēdējam gabaliņam!” priecājas audzinātājas un pavāres.

“Spārītes” vadītāja Daira Eglīte novērojusi, ka bērniem patīk nesamocīti ēdieni, kur visas sastāvdaļas labi redzamas un atpazīstamas. Ar brokastu putrām neiet viegli. Iespējams, tāpēc, ka daudzās ģimenēs nav tradīcijas brokastīs ēst, piemēram, auzu pārslu putru. Bet putras nepārprotami ir veselīgas un arī gardas.

“Spārītes” pavāres Daina Sīkle un Inese Treide veido saliedētu komandu un sadarbībā ar medicīnas māsiņu strādā un gādā, lai mazuļi būtu paēduši gan garšīgi, gan veselīgi.

Vēl būtiska nianse – patiesībā pavārītēm ēdieni jāgatavo nevis pēc vienas vienīgas ēdienkartes, bet pēc četrām, un ikdienā tas ir liels izaicinājums.

Ir bērni, kuri var ēst visu, bet ir tādi, kuri nepanes laktozi vai produktus, kuros ir glutēns. Ceturtā grupā ir tie ēdāji, kuriem ir atsevišķu produktu nepanesamība.

Runājot par zupām, Nīcas bērndārzniekiem vislabāk garšojot soļanka, kas gan netiek vārīta tik pikanta, kāda garšo pieaugušajiem. Ja kādā zupā ir konservēti zirnīši, tos atpazīst un ātri apēd. Cieņā arī biešu zupa un buljons ar pīrādziņiem.

Garšo kartupeļi, griķi, ar rīsiem gan grūtāk. “Svētkos un īpašās dienās pašas uzcepam pīrāgus, kēksiņus, plātsmaizītes un arī picas. Tās vienmēr ēd ļoti labprāt! Gatavot bērniem nav tas pats, kas pieaugušajiem. Sastāvdaļas jāsagriež smalkāk, ja nepieciešams, jāsablendē. Ļoti svarīgs ir ēdiena izskats, krāsa, smarža – viss, viss!” pastāsta D. Sīkle.

RECEPTES

Biezpiena-ķirbja pankūkas

Vajadzēs 1 paciņu biezpiena, 2 ēd.k. brūnā cukura, 1 olu, 5 ēd.k. miltu, 1/2 tējk. cepamā pulvera, 5 ēd.k. ķirbja biezeņa.

Vispirms pagatavo ķirbja biezeni. Notīrītus gabaliņus liek uz plāts un cepampapīra. Apslaka ar olīveļļu un cep 200 grādos 20 minūtes. Padzesē un sablendē. Izdevīgāk krāsnī izcept vairāk ķirbja un tad to izmantot vēl citās receptēs. Olas sakuļ un sajauc ar biezpiena un ķirbja maisījumu un pārējām sastāvdaļām. Pankūkas cep zeltaini brūnas.

Vistas zupa ar kuskusu

Ņemiet 1 selerijas kātu, 250 g vistas filejas, 1 lielu burkānu, 70 g pērļu kuskusa, 150 g zaļo zirnīšu, šķipsniņu kurkumas un muskatrieksta, 700 ml dārzeņu vai vistas buljona.

Katliņā sakarsētā olīveļļā apcep sakapātu selerijas kātu. Pieliek mazos gabaliņos sagrieztu vistas fileju un garšvielas. Apmaisot cep uz vidējas uguns 10 minūtes. Pieliek sarīvētu burkānu, pērļu kuskusu, pielej karstu buljonu. Vāra 10 minūtes, tad pieber zaļos zirnīšus un vāra vēl 5 minūtes.

Brokastu olu maizītes

Cepšanai var izmantot kā baltās un graudu, tā rupjās maizes šķēles. Sakuļ olas, pieliek šķipsniņu sāls, pielej saldo krējumu, samaisa. Maizes šķēles iegremdē olu maisījumā un atstāj uz 2 minūtēm. Cep pannā, sviestā.

Ēd ar ievārījumu, bezpiedevu jogurtu, svaigiem augļiem, ogām vai augļu biezeni.

Auzu-banānu cepumi

Vajadzēs 100 g ātri vārāmās auzu pārslas, 1 olu un 1 lielu banānu, maltu kanēli, žāvētus augļus, saulespuķu un sezama sēkliņas.

Olu sakuļ, banānu saspaida, sajauc. Iemaisa pārslas, sēklas, augļus, pārējās sastāvdaļas. Liek sakarsētā cepeškrāsnī un 180 grādos cep 20–25 minūtes.

Trīs sastāvdaļu pankūkas

Jāņem tik olu un banānu, cik ēdāju. Vēl nepieciešams zemesriekstu sviests.

Bļodā sablendē banānus, olas un zemesriekstu sviestu. Sakarsē pannā kokosriekstu eļļu (var cept sviestā). Uz pannas liek mīklas piciņas un cep 1–2 minūtes no abām pusēm.

Kartupeļu salāti

Vajadzēs vārītus kartupeļus, svaigu gurķi, dilles, skābu krējumu. Vārītus, atdzesētus kartupeļus un svaigu gurķi sagriež sīkos gabaliņos, sajauc ar sīki sagrieztām dillēm, krējumu un kripatiņu sāls.

Kāpostu salāti

Vajadzēs 250 g kāpostu, 1 burkānu, 1 tomātu, 2 ēd.k. majonēzes. Kāpostu smalki sarīvē, burkānu nomizo un sarīvē. Tomātus smalki sagriež. Pievieno majonēzi un samaisa.

Gaļas pudiņš

Izejvielas ir 50 g putna vai liellopa gaļas, 1 šķēle baltmaizes, 50 ml piena, 1 ola, 5 g sviesta, rīvmaize. Gaļu novāra un samaļ kopā ar pienā izmērcētu baltmaizi. Pievieno olas dzeltenumu un samaisa. Olas baltumu sakuļ putās un uzmanīgi iecilā gaļā. Nelielu cepamo formu iesmērē ar sviestu un iekaisa rīvmaizi. Ieliek formā gaļu, apsedz ar cepampapīru un cepeškrāsnī cep 20 minūtes. Ēd ar kartupeļu biezeni.

Vistas plovs

Ņemiet 70 g vistas filejas, 40 g rīsu, 10 g sviesta, 5 g sīpola, miltus, 2 ēd.k. buljona, 5 g tomātu biezeņa. Sviestā apcep smalki sagrieztu sīpolu. Pieber rīsus un arī apcep. Pielej buljonu vai ūdeni, uzvāra un uz mazas uguns vāra, līdz rīsi mīksti. Pievieno tomātu biezeni, vārītu un sagrieztu vistas fileju, pēc garšas pievieno sāli un samaisa. Zem vāka uz mazas uguns sautē 5–10 minūtes.

Maltās gaļas sacepums

Vajadzēs kartupeļus, malto gaļu, sāli, tomātus, sieru, sīpolus (ja bērns tos ēd). Izvāra kartupeļus, samīca biezenī. Uz pannas apcep malto gaļu, var piecept klāt sīpolus. Cepamo veidni ietauko un apakšējā kārtā liek pusi no kartupeļu biezeņa, virsū sacepto malto gaļu. Virs tās šķēlēs sagrieztus tomātus un virspusē kārtu kartupeļu. Uzber sarīvētu sieru. Liek cepeškrāsnī, cep, līdz virspuse gaiši brūna.

UZZIŅAI

Bērndārznieku iecienītākie ēdieni:

  • makaroni ar sieru,
  • makaroni ar maltās gaļas mērci,
  • plovs,
  • pica,
  • košu krāsu krēmzupas ar maizes grauzdiņiem.
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz