Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Zaļie pirkstiņi” jau sāk niezēt!

Tiklīdz pārkāpts simboliskais pavasara slieksnis, dārzu īpašniekiem sāk kņudēt “zaļie pirkstiņi”. Ja ne gluži dārzā, tad siltumnīcā jau gribas ko padarīt. Ko šajā laikā var darīt un ar ko labāk nepārsteigties, stāsta “Kesko Senukai Latvia” produktu speciāliste Līna Spure.

“Zaļie pirkstiņi” jau sāk niezēt!
Foto: Ilustratīvs
Foto: Ilustratīvs
24.03.2024 06:15

Laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikums "Ligzda"

Var dezinficēt siltumnīcu

Pirms ķeras pie sēšanas un stādīšanas, jāsāk ar to, ka atbilstoši jāsagatavo pati siltumnīca, un vispirms derētu to dezinficēt.

Ja rudenī tā ir apstrādāta ar kādu dezinfekcijas līdzekli, piemēram, vara sulfātu, darba būs mazāk.

Lai augsnē neuzkrātos pārāk daudz vara, dezinfekciju nav ieteicams veikt biežāk nekā reizi gadā. Savukārt, ja pērnās dārza sezonas beigās tas nav darīts, jāņem palīgā bordo maisījums jeb vara sulfāts.

Polikarbonāta siltumnīcu iekšējās sienas mēdz kļūt zaļas – arī šī kārta jānotīra, jo tā darbojas kā dabiska žalūzija –

jo biezāks zaļais slānis, jo mazāk saules staru tiek tam cauri.

Sienas jānomazgā ar ūdens strūklu un ļoti mīkstu birstīti, lai nesaskrāpētu virsmu. Ūdenim ieteicams pievienot bordo maisījumu jeb vara sulfātu, lai pie viena siltumnīcu arī dezinficētu.

Neatkarīgi no tā, ar kādiem līdzekļiem siltumnīca mazgāta, L. Spure iesaka padedzināt telpā arī sēra sveci. Cik lielu un cik ilgi – tas atkarīgs no siltumnīcas platības, turklāt stingri jāievēro ražotāja instrukcijas.

Siltumnīca arī ļoti labi jāizvēdina.

“Vislabākais variants ir atstāt to atvērtu uz 2–3 dienām, lai kārtīgi izvējo viss, kas pa ziemu sakrājies. Ziema šogad bija diezgan silta, siltumnīcā ir vēl siltāks nekā ārā, tāpēc var viegli savairoties kaitēkļi.

Noteikti jāpārbauda, vai nav ieviesušās skudras.

Ar tām jācīnās jau tagad, kamēr nav izdīguši asni, kuru saldā sula pievilina šos kukaiņus. Cīņai ar tām der jebkurš speciālais pulverveidīgais līdzeklis.

Tāpat jāpārliecinās, vai siltumnīcā nav iemitinājušies zemesvēži, īpaši, ja augsnē ir iestrādāts komposts, – tā izdalītais siltums ļoti tīk dažādiem kaitēkļiem,” iesaka speciāliste.

Visbeidzot jāsagatavo augsne. Ja rudenī tajā ir iestrādāti siderāti jeb zaļmēslojums, zeme ir gatava lietošanai.

Pretējā gadījumā labāk to nedaudz atjaunot, pamēslojot ar biohumusa vai aļģu ekstrakta koncentrātu, bet, ja augi tajā stādīti jau vairākus gadus, ieteicams nomainīt visu zemi.

Tīra kūdra gan nederēs, būs vajadzīgi augsnes maisījumi.

Skābākas vai neitrālas augsnes izvēle ir atkarīga no tā, ko plānots audzēt. Sēšanai labāk izvēlēties augsni, kas paredzēta sēšanai vai piķēšanai, – tā ir smalkāka, saknītēm tajā ir vieglāk attīstīties. Šim nolūkam derēs arī smalkas faktūras kūdra.

Ja siltumnīca ir neliela, var arī ar rokām saplucināt parasto kūdru, bet, jāteic, ka tas ir pamatīgs darbs.

Kā nekrist salnas nagos?

Tā kā Latvijas pavasarī ir grūti prognozēt salnas, ar āra darbiem L. Spure ieteic labāk nepārsteigties.

“Augus podiņos, ko vasarā paredzēts turēt ārā, dienā var iznest laukā, lai tie saņemtu vairāk gaismas un pamazām pierastu pie zemākām temperatūrām, bet naktīs tomēr labāk tos turēt iekštelpās.

Pēc 2–3 nedēļām šādā režīmā tos jau var novietot siltumnīcā.

Arī ar stādīšanu vēl nevajag aizrauties. Tomāti, gurķi un paprika ir ļoti jutīgi pret zemām temperatūrām. Kad ārā naktīs stabili turēsies vismaz +1 grāds, varēs sākt domāt par stādīšanu.

Toties var sēt salātus, burkānus, kāpostus un garšaugus – dilles, ķiplokus, sīpolus. Pat ja uznāks liels aukstums, tie vienkārši vēlāk ienāksies, bet, ja nedaudz apsals, ātri ataugs.

Ja siltumnīcā ir pārziemojušas, piemēram, hortenzijas, tās var pamazām sākt laistīt un piebarot, vienīgi jāpiesargās no pārlieka mitruma. Augsnes virskārta var šķist sausa, taču dziļāk var būt iesūkušies kušanas ūdeņi,” stāsta dārzniece.

Ja tomēr pēkšņi uznāk salna, siltumnīcas zaļos iemītniekus var mēģināt pasargāt ar dūmu svecēm. Tās neglābs jau apsalušus augus, tomēr, ja skaidri zināms, ka gaidāms aukstums, kaut nedaudz pasargās.

Tas tomēr nav risinājums ilgam laikam, pat ne nedēļai. Dūmu sveces nav ieteicams lietot pārāk bieži, tās veido nosēdumus un tāpēc var nākties atkārtoti mazgāt siltumnīcu.

Jārēķinās ar to, ka

ne tikai katram augam, bet arī katrai šķirnei ir savs sēšanas un ārā stādīšanas laiks, tāpēc ieteicams stingri sekot ražotāja norādījumiem.

Piemēram, Vācijā un Holandē ir siltāks klimats nekā Latvijā. Ja iegādātas sēklas no Vācijas vai Holandes, der painteresēties, kāda tur ir vidējā gaisa temperatūra, – Latvijā pavasaris parasti iestājas apmēram mēnesi vēlāk.

Tātad, ja uz paciņas rakstīts, ka stādīšanas laiks ir aprīlis, mūsu apstākļos tas būs maijs.

Ja ne dārzā, tad uz palodzes

Krūmus, kokus un ogulājus var stādīt dārzā, tiklīdz zeme ir mīksta – ja var izrakt bedri, tas nozīmē, ka zeme ir gana atkususi un var arī stādīt.

Mīksta zeme ir vajadzīga mazajām saknītēm, lai tās varētu attīstīties un augs līdz nākamajai ziemai paspētu pietiekami nostiprināt sakņu sistēmu.

Ārā ieteicams stādīt tikai tos koku un krūmu stādus, kuriem vēl nav pumpuru. Svaigi pārstādītam augam nav daudz spēka, apsalušam tam būs ļoti grūti iesakņoties.

“Principā jau var stādīt ķiršus, plūmes, ābeles, vīnogas, ogulājus. Ja tiem ir pumpuri, tomēr labāk sagaidīt laiku, kad nakts gaisa temperatūra sasniegs stabilus plusus,” iesaka L. Spure.

“Ja reizi nedēļā tā noslīd zem nulles, jauno augu var piesegt, taču tas nav ilgāka laika risinājums.

Īpaši jāuzmanās ar zemenēm, tajā skaitā ar nokarenajām, kas aug podiņos siltumnīcā. Ja siltumnīca atrodas pusēnā vai ēnā, vai reģionā vienkārši ir aukstāks, zemenes labāk paturēt siltākā vietā, jo salnas tās var ļoti viegli sabojāt.”

Tikmēr podiņos un kastītēs uz palodzēm jau tagad var sēt uz nebēdu un gaidīt mazos stādiņus!

Kupli garšaugu krūmiņi, vitamīniem bagāti dīgsti un smaržīgas sīpolpuķes ir palodžu klasika, kas savu aktualitāti nezaudē arī mūsdienās.

Līdz ar zaļās domāšanas aktualizēšanos daudzi interesējas par tādu populāru augu kā tomātu, gurķu, piparu punduršķirnēm, kas ir maz prasīgas un viegli kopjamas, augstumā nepārsniedz pusmetru, toties bagātīgi ražo, tāpēc ir lieliski piemērotas gan palodzēm, gan balkoniem.

Šobrīd ir īstais laiks uz palodzes sēt ne tikai garšaugus, bet arī stādīt pavasara sīpolpuķes – krokusus, hiacintes, narcises un tulpes.

Šis solis gan krietni jāpārdomā, ja mājās ir tādi ziņkārīgi četrkājainie draugi kā kaķi, kuru veselību nopietni apdraud, piemēram, hiacintes un tomāti.

Starp citu, arī tad, kad siltumnīcā jau ir parādījuši asniņi, labāk ir atstāt vaļā tikai logus, nevis durvis, jo mājdzīvniekiem jaunie dzinumi ļoti garšo.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz