Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ziemassvētku receptes – pēc tradīcijām vai radoši?

Gatavojoties Ziemassvētkiem, daudzās ģimenēs tiek godātas tautas tradīcijas. Un ir tādas, kurās saimniece vienmēr cenšas pagatavot kaut ko jaunu, nebijušu. Vai pareizāk uz galda likt deviņus vai divpadsmit ēdienus? Kas lai zina! Šoreiz piedāvāsim idejas un ieteikumus šī gada Ziemassvētku galdam.

Ziemassvētku receptes – pēc tradīcijām vai radoši?
21.12.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Tā kā šogad ciemos iet nedrīkst un svētki jāsvin tikai mājinieku lokā, namamātēm būs mazliet vieglāk – ēdiens jāgatavo mazāk. Rasolam nevajadzēs ņemt vislielāko bļodu, kāda mājās atrodama. Nebūs jācep lielais grozs ar piparkūkām, pietiks, iespējams, ar sauju cepumu.

Protams, tautas tradīcijas nosaka, ka Ziemassvētkos uz galda jābūt vismaz deviņiem ēdieniem, lai nākamais gads būtu pārticis un bagāts. Daļa turas pie pārliecības, ka ar deviņiem būs par maz, jo gadā taču ir divpadsmit mēneši.

Klasiskajā variantā svētku mielasta galdā liek pelēkos zirņus vai pupas ar speķi, štovētus kāpostus, speķa pīrāgus, putnu gaļu, cūkgaļu vai cūkas šņukuru, zivis, dārzeņus, piparkūkas, rasolu, saldās plātsmaizes, kurzemnieku cienītos sklandraušus. Sekojot senajām tradīcijām, jāatceras, ka obligāti uz galda jābūt maizei, sālim un ugunij. Tad nākamais gads būšot svētīts un bagāts. Senatnē uzskatīja, ka galdu nedrīkst novākt visu Ziemassvētku nakti, lai nākamo gadu dzīvotu pārticībā.

Tā, kā svētkos smaržo štovēti kāposti, nesmaržo nekas cits!

To pagatavošanas receptes mēdz būt ļoti dažādas. Skābētos kāpostus pērkot, tos jāizvēlas stingrus un kraukšķīgus. Ir saimnieces, kas kāpostus sautē bez piedevām, ir, kas pieliek sagrieztu gaļu, speķi, kūpinātu cauraudzīti, sarīvētus burkānus un vēl arī smalki sagrieztu svaigo kāpostu. Štovētiem kāpostiem noteikti nav viena vispareizākā gatavošanas ilguma. Cik laika vajadzēs, tas atkarīgs kā no kāpostiem un gaļas, tā ēdāju gaumes. Katls ik pa laikam jāapmaisa, lai saturs nepiedeg, jāpielej ūdens vai kāpostu sula. Parasti sautēšana ilgst no divām līdz trim stundām.  

RECEPTES

Cūkas cepetis ar sautētiem kāpostiem

2 kg cūkas šķiņķa vai pleca daļas ierīvē ar medu, maltu muskatriekstu, pipariem, sāli. Liek cepšanas maisā kopā 1 sagrieztu sīpolu, 6 ķiploka daiviņām, sakapātu rozmarīnu vai timiāna zariņiem. Vēl pieliek ripiņās sagrieztus 2 burkānus. Cepeškrāsni uzkarsē. Gaļu 180–200 grādos cep 2 stundas.

Kāpostus izsautē jau dienu pirms svētkiem. Uz 1,5 kg skābu un 500 g svaigu, smalki sagrieztu kāpostu ņem 600 g cauraugušas, patreknas cūkgaļas. Katlā ielej 1 glāzi ūdens, liek mazos gabaliņos sagrieztu gaļu un kāpostus. Kad sāk vārīties un saturs kārtīgi apmaisīts, sautē uz mazas liesmiņas apmēram 3 stundas. Uz pannas sabrūnina cukuru, tam pieliek dažas karotes jau mīksto kāpostu un izmaisa. Tad pannas saturu ieliek katlā un samaisa. Būs labāka garša un brūnāka krāsa. 

Zirņi ar sīpoliem un speķi

Vajadzēs 400 g pelēko zirņu, 1 l ūdens, 200–300 g kūpināta speķa (vai žāvētas krūtiņas), 2–3 sīpolus, sāli, maltus piparus, 2 ēdamkarotes brūnā cukura.

Pelēkos zirņus vakarā aplej ar ūdeni un atstāj visu nakti mērcēties. No rīta ūdeni nolej un no krāna uzlej tīru, kārtīgi noskalo, nolej. Zirņus ber katlā, pielej ūdeni un vāra mīkstus. Vārīšanās laikā noņem putas. Ja nepieciešams, vārīšanas laikā ūdeni pielej papildus, bet verdošu, nevis aukstu. Sāli pievieno tikai pašās beigās. Sīpolus, speķi vai krūtiņu sagriež mazos gabaliņos. Uz sakarsētas pannas dažas minūtes apcep gaļu. Pievieno sīpolus un cukuru. Visu cep zeltaini brūnu. Pēc garšas pieber maltus piparus, samaisa. Gatavos zirņus nokāš un atstāj katlā uz 3 minūtēm atpūsties. Ēd ar apcepto gaļu un sīpoliem. Var pielikt kādu karoti skābā krējuma.

Karpa saldā krējuma-majonēzes mērcē

Vajadzēs 2–2,5 kg smagu karpu, 300 ml saldā krējuma, 4 daiviņas ķiploka, majonēzi, 1–2 burkānus, 1 sarkano papriku, piparus, sāli, sagrieztas dilles.

Veselu karpu iztīra, atstāj galvu un asti. Ierīvē ar sasmalcinātiem ķiplokiem, sāli un pipariem, patur ledusskapī līdz 30 minūtēm. Tikmēr notīra, sagriež un cepampannā ieliek burkānus un papriku. Pielej mazliet ūdens, uzliek virsū karpu, cep cepeškrāsnī 190 grādos apmēram 25 minūtes. Tad zivi apgriež uz otru pusi un pārlej ar saldā krējuma-majonēzes mērci (abas sastāvdaļas kārtīgi samaisa) un cep gatavu. Pirms liek galdā, pārkaisa ar dillēm.

Cālis citronos

Vajadzēs 1 veselu cāli, 4 citronus, olīveļļu, sāli, maltus melnos piparus, šķipsnu čili pulvera, 2 ēdamkarotes medus.

Bļodā ar mazo rīvi norīvē viena (nomazgāta) citrona miziņu, pielej eļļu, pieliek garšvielas. Samaisa un ar iegūto maisījumu iesmērē cāli. Veselos citronus sagriež šķēlēs, uzber piparus un piepilda ar tiem cāli, ko liek cepšanas maisā un cep vismaz 45 minūtes 200 grādos.

Medu kopā ar sulu, kas izspiesta no vienas citrona puses, samaisa un ar to aplej cāli pēc 45 minūtēm. Liek atpakaļ krāsnī uz 10–15 minūtēm. 

Lasis saldā krējumā

Vajadzēs 1 kg laša, 250 ml saldā krējuma, 50–100 g sarīvēta cieta siera, sviestu, sakapātas dilles, maltus melnos piparus, sāli

Cepšanas trauku iesmērē ar eļļu, ieliek laša steika vai filejas gabalus. Apkaisa ar rīvētu sieru, sagrieztām dillēm. Uzlej saldo krējumu, pārber piparus, sāli. Liek sakarsētā cepeškrāsnī, 200 grādos cep 15–20 minūtes.  

Svaigie salāti ar krabju nūjiņām

Vajadzēs Ķīnas kāpostu, papriku, konservētu kukurūzu un zirnīšus, krabju nūjiņas, krējumu, majonēzi, citrona sulu, piparus, sagrieztus zaļumus.

Ķīnas kāpostu sagriež smalki, papriku – kubiņos, visu liek lielā bļodā. Pievieno konservētu kukurūzu un zirnīšus bez šķidruma. Sagriež krabju nūjiņas gabaliņos un pievieno citām sastāvdaļām. Krējumu sajauc ar majonēzi un pieliek sāli, piparus, citrona sulu, sasmalcinātus zaļumus. Kārtīgi sajauc un pārlej salātiem. 

PIEREDZE

Deju un jogas skolotāja Zita Valka: – Brīdinu, ka es neiekļaujos kaut kādos vispārpieņemtajos sabiedrības rāmjos ne ar savu ēšanu, ne ar ko citu! Tā kā esmu no astrologu un vēdu izzinātāju cilts, tad, ja runājam par Ziemassvētkiem saulgriežu kontekstā, tie šogad ir 21. decembrī, nevis kā kāds nejēga iedomājies kalendārā ierakstīt. Ja tos saista ar Kristus dzimšanu, tad vēl jo vairāk – kāds šeit sakars ar galdu un ēšanu? Kādreiz, kad bērni bija mazi, mājās mēdzām mazliet pamāžoties un cepām piparkūkas. Mani neinteresē tradicionālā virtuve ar gaļas ēdieniem. Es esmu veģetāriete, un nav pieļaujams, ka uz mana galda atrastos zvērīgi noslepkavotu dzīvnieku vārīti vai cepti līķi cūkas šņukuru un citu ķermeņa daļu veidā, kas vēl viltīgi ieštopēti nabaga pīrādziņos. Piparkūku neesamība mani nemaz netraucē.

Ja runa par palīdzēšanu, tad mana mammīte gatavo pasaulē gardākos štovētos kāpostus. Protams, veģetāros, ar burkāniem, sviestiņu un pareizajām garšvielām, bet tāpēc jau nav vajadzīgi speciāli svētki.

Man patīk gatavot tikai tad, ja zinu, ka man ir daudz laika un kāds pagatavoto ēdīs ar prieku. Pēdējais mans patiešām šedevrs bija ķirbju biezeņzupa ar atslēgas garšvielu – koriandru. Bez Indijas garšvielām manā virtuvē nekas nenotiek! Tās spēj apmierināt visas piecas manas garšas sajūtas, tātad arī smalko ķermeni.

Ideāls ēdiens ir jebkurš ar mīlestību gatavots veģetārs ēdiens un tas, kas arī Dieviņam piedāvāts, un katru dienu, nevis tikai Ziemassvētkos vien. Ko tu ēd, tas tu esi. Tā ir tā matērija un prāna, kas iekļūst tevī tevis paša izvēles dēļ, kas vēlāk dos rezultātus: veselību vai slimību. Un, kad “paēduši, padzēruši, pateicamies Dieviņam”.

Veselīga dzīvesveida un fitnesa personiskās izaugsmes trenere Ilona Jēce:

– Gatavojot Ziemassvētku galdu, domāju par to, lai ēdiens būtu veselīgs. Piemēram, uzkodai taisot laša maizītes, neņemu balto, bet graudu maizīti un nesmērēju sviestu. Tā vietā lieku avokado. Nav Ziemassvētkos jāpieēdas tā, ka gribas tikai iekrist dīvānā, vaidēt un vairs nekustēties! Ēdienam jādod enerģija. Mēs pēc mielasta parasti spēlējam dažādas spēles.

Manā ģimenē nu jau sesto gadu ir tradīcija kopā ar vīru un meitām taisīt Ziemassvētku mājiņu no piparkūku mīklas. Esmu pārliecinājusies, ka šim nolūkam vislabāk der “Lāču” mīkla, tad būves sienas un jumts stāv stabili. Namiņu vienmēr projektē vīrs Mārtiņš, mēs ar meitām liekam visu kopā, dekorējam. Vienu gadu bija pat divi stāvi!

Nu šis darbiņš aizņem tikai vienu dienu, bet sākumā bija vajadzīgas divas, jo nebija pieredzes. Taisīt namiņu – tā ir kopīga darbošanās visai ģimenei. Pēc tam pašu rokām veidotais dekors mūs priecē līdz pat jaunajam gadam, smaržojot un radot mājīguma sajūtu. Tā kā paši tik lielu māju apēst nevaram, līdz šim to esam dāvinājuši Grobiņas bērnudārzam.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz