Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Diska trūce – risinājumi tās ārstēšanai ir, turklāt vairāki.

Diska trūce – risinājumi tās ārstēšanai ir, turklāt vairāki.
27.03.2018 11:19

AIWA Clinic

Latvijā vienīgajā privātajā plaša profila slimnīcā ”AIWA Clinic” konsultē un operē pacientus, kurus skārušas mugurkaula un galvas smadzeņu slimības. Klīnikas ārsts Raimonds Mikijanskis konsultē un veic operācijas pacietiem ar mugurkaula, perifēro nervu, gavas un muguras smadzeņu slimībām.

Muguras sāpes, kā atklāj neiroķirurgs Raimonds Mikijanskis, ir mūsdienu sērga – tas ir viens no galvenajiem ddarba nespējas iemesliem. ”Ja runājam par tikai muguras sāpēm, pacienti bieži saka:slimoju jau desmit dienas, bet ģimenes ārsts ieteica tikai pretsāpju zāles. Tad es atbildu, ka tas ir pareizi,” stāsta neiroķirurgs. ”Ir prātīgi nogaidīt, tāpēc ka vairāk nekā 90 % gadījumu muguras sāpes 3–4 nedēļu laikā pāriet un nekas papildus nav jāizmeklē. Šodien pacienti ir daudz aktīvāki, paši vēlas visu pārbaudīt un pārliecināties, ka viss ir kārtībā, taču magnētiskā rezonanse būtu jāveic tad, ja muguras sāpes ieilgst, šīs sāpes izstaro ekstremitātēs, parādās muskuļu vājums vai arī pacientam ir kādas blakusslimības, kuras var izraisīt problemas mugurkaulā vai tam apkārtējos audos. Šādos gadījumos ar ārsta apmeklēšanu un izmeklējuma veikšanu nav jāvilcinās.”

Ārsts uzsver, ka, veicot magnētiskās rezonanses izmeklējumu vai datortomogrāfiju lielākajai daļai pacientu tiks atklātas kādas mugurkaula problēmas – diska izvelvējumi (protrūzijas) vai pat trūce, bet  šīs atrades var nebūt iemesls sūdzībām par muguras sāpēm. ”Tas, ka  izmeklējumos  redzam kādu problēmu, nebūt nenozīmē, ka tieši  tā rada sūdzības. Ārsta uzdevums ir , pirmkārt, meklēt  pacienta sūdzību iemeslu. Līdz šai atbildei nereti nav tik viegli nonākt, pat par spīti tam, ka mūsdienās ir pieejami dažādi izmeklējumi,” saka ārsts.

 Otra biežākā darbspējīga vecuma cilvēku mugurkaula problēma ir tieši starpskriemeļu diska trūce. Tā lielākoties ir gados jaunu cilvēku problēma,   ar to slimo gan vīrieši, gan sievietes, tiklab fiziski smaga, kā biroja darba veicēji, kuri neko smagāku par papīra loksni un pildspalvu nav cēluši. Ārsts norāda – priekšstats, ka starpskriemeļu diska trūci var iegūt, tikai kaut ko smagu ceļot, ir nepareizs, un min piemērus: ”Ja ir slikti attīstīta muguras muskulatūra, diska trūce var skart pat fiziski neaktīvus cilvēkus, turklāt tā var izveidoties, piemēram, skrienot vai neveiksmīgi pieceļoties no gultas. Tās ir divas galējības- ļoti smaga slodze un pilnīgs fizisku aktivitāšu trūkums” Ja ir iegūta diska trūce, muguras sāpes var būt maz izteiktas  vai arī vispār var neparādīties – pacients parasti sūdzas par stiprām sāpēm kājā vai abās, vājumu vai tirpumu tajās. Tomēr diska trūce nav spriedums, ar kuru jāsamierinās. Risinājumi, norāda ārsts, tās ārstēšanai ir, turklāt vairāki.

”Gribu uzsvērt, ka tad, ja diska trūce rada problēmas, risinājums ne vienmēr ir operācija. To var ārstēt ar medikamentiem, ārstniecisko vingrošanu, fizioterapiju, pretsāpju blokādi, un tikai tad, ja tas nelīdz, iesaku operāciju. Taču ir gadījumi, kad operāciju ir nepieciešams veikt samērā steidzami. Lēmumu par vienu vai otru ārstēšanas plānu nedrīkst pieņemt tikai apskatot magnētiskās rezonanses vai datortomogrāfijas izmeklējumu. Noteikti ir nepieciešama arī saruna ar pacientu, viņa apskate un  neiroloģiskā stāvokļa izvērtēšana,” saka Dr. Raimonds Mikijanskis. ”Parasti pacientam daudz skaidroju, kāpēc mēs kopā pieņemam šādu vai citādu lēmumu par ārstēšanos, un piekodinu  par situācijām, kad man jāzvana nekavējoties” Steidzamos gadījumos klīnikas darbinieki ir pretimnākoši un rod iespēju pacientu pieņemt ātrāk.

Parasti cilvēkus biedē vārdi ”diska trūces operācija”, taču ārsts kliedē nepamatotās bažas: ”Mūsdienās tā ir vienas dienas ķirurģija – pacientes vienu nakti paliek klīnikā, bet nākamajā dienā var doties mājās. Nākamajā rītā pēc operācijas fizioterapeits pacientu pieceļ kājās, un pacients pats aiziet mājās. Lai izoperētu viena līmeņa diska trūci, pirms gadiem trīsdesmit veica 15 centimetrus lielu griezienu, bet šodien ar mūsu aprīkojumu operācija ir maksimāli saudzīga – veicam mazu griezienu, apmēram 2,5 centimetrus. Operācija norisinās mikroskopa kontrolē – ļoti precīzi, minimāli ietekmējot muguras muskuļus un un normālās mugurkaula struktūras.”

Vai arī rezultāts ir labs? Dr. Raimonds Mikijanskis atbild: ”ja sakrīt pacienta sūdzības, neiroloģiskās izmeklēšanas un magnētiskās rezonanses vai datortomogrāfijas izmeklējuma atrade, tad ar lielu ticamību pacientam varu teikt – jā, no operācijas būs labums!”

Vairāk informācijas un pieraksts pa tālruņiem: 67799100, 20022581.

Maskavas iela 241, Rīga

https://www.facebook.com/AIWAClinic/

No maija Dr.Mikijanskis konsultēs arī Liepājā:

 VCA POLIKLĪNIKA LIEPĀJAS MC

Brīvības iela 95, Liepāja

Reģistratūra: 63428796

https://www.vca.lv/liepajas-mg.html

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz