Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Veselību, laimi, prieku un vēl kādu eiro lieku

Veselību, laimi, prieku un vēl kādu eiro lieku
27.12.2019 18:49

"Kurzemes Vārds"

Cerams, visi zina, ka no 1. janvāra katrā mājoklī jābūt dūmu detektoram, bet privātmājas papildus jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu. Taču šis nav vienīgais jauninājums, ko ierasti nesis jauns gads. Daži no tiem ir vairāk vai mazāk iepriecinoši, turpretim citas izmaiņas atsevišķu preču un pakalpojumu cenām atkal liks pakāpties augstāk.

Kādam padsmit eiro, citam nulle

Šogad maksimālais ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums būs 300 eiro mēnesī, kā arī līdz 500 eiro palielināta ienākumu robeža, līdz kurai tiek piemērots maksimālais neapliekamais minimums.

Tā ir laba ziņa iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, bet diemžēl vislielākie ieguvēji būs darba ņēmēji bez apgādājamiem.

“Svarīgi ņemt vērā, ka 2020. gadā darba ņēmēji saņems lielāku atvieglojumu par katru apgādājamo, proti, tas pieaugs no 230 eiro uz 250 eiro, kas maciņos dod četru eiro papildinājumu par katru reģistrēto apgādājamo. Šajā gadījumā gan jāpievērš uzmanība tam, kā šos atvieglojumus izmantot. Ja personas atalgojums ir salīdzinoši zems un tai reģistrēts vairāk par vienu apgādājamo, pastāv risks visu atvieglojumu kopējo pienesumu maciņā nesajust, jo tā apmērs pārsniegs algu,” skaidro AS “Swedbank”.

Piemēram, personas alga pirms nodokļu nomaksas ir 600 eiro, no kuriem 300 eiro ar nodokli netiek aplikti, savukārt atvieglojumu kopsumma par diviem apgādājamiem veido 500 eiro. Tādējādi visu atvieglojumu summa pārsniedz algu, līdz ar to 600 eiro algas pelnītāji ar diviem reģistrētiem apgādājamiem savā makā nejutīs pilnīgi nekādas izmaiņas. Tādēļ zemāko algu saņēmējiem ar vairākiem apgādājamiem būtiski ir gudri sadalīt apgādājamo reģistrēšanu starp ģimenes pelnītājiem – finansiāli izdevīgāk būs reģistrēt nevis visus uz vienu pelnītāju, bet gan vairākiem, radot iespēju valsts noteiktos atvieglojumus izmantot pilnā apmērā.

Taču, kas attiecas uz darba ņēmējiem bez apgādājamiem, tad, piemēram, personai ar algu 500 eiro pirms nodokļu nomaksas, šogad maciņā būs par 18,18 eiro vairāk. Tajā pašā laikā personai ar reģistrētu vienu apgādājamo un tādu pašu algu ieguvums būs 1,18 eiro, bet ar diviem apgādājamiem – apaļa nulle.

Lielākas algas, piemēram, 1000 eiro pirms nodokļu nomaksas, saņēmējiem situācija gan būs atšķirīga – bez apgādājamiem algas palielinājums “uz rokas” būs 10,17 eiro, ar vienu apgādājamo – 14,17 eiro, bet ar diviem – 18,17eiro, informē “Swedbank”.

Komentārs

Jaunā konservatīvā partija solīja īstenot plānu “3×500”, kas paredz 500 eiro minimālo algu, 500 eiro neapliekamo minimumu algai un 500 eiro neapliekamo minimumu pensijai.

Uldis Budriķis, Saeimas deputāts (JKP): Pirmais skaitlis 500 par minimālo algu jau ir iekalts trīs gadu budžeta plānošanas dokumentos. Kas attiecas uz neapliekamo minimumu, tad mums ir grūti panākt, lai to ceļ līdz 500 eiro, taču ceram, ka nākamajos gados tas pieaugs vismaz līdz 400 eiro.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisija strādā, lai labotu nodokļu reformas nejēdzību, ka no neapliekamā minimuma izmaiņām vislielākie ieguvēji ir darba ņēmēji bez apgādājamiem. Jau šobrīd varu atklāt, ka apakškomisijā tiks pārskatīti darbaspēka nodokļi kopumā.

Cenu starpība pieaug

Kompānija “Latvijas gāze” informē, ka no 1. janvāra samazināsies dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām. Atkarībā no patēriņa gala tarifs šī gada pirmajā pusgadā samazināsies par 6,8–10,2 procentiem.

Savukārt maksājuma par dabasgāzi fiksētā daļa pirmajā pusgadā saglabāsies nemainīga.

Pagājušā gada novembra beigās Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprināja elektroenerģijas sadales pakalpojumu tarifu izmaiņas nākamajiem pieciem gadiem, līdz ar to no šī gada 1. janvāra vidējais sadales sistēmas pakalpojumu tarifs samazinājies par 5,5 procentiem.

Diemžēl kādas citas izmaiņas daudziem prasīs lielākus tēriņus, proti, 1. janvārī mainījušās akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem un tabakas izstrādājumiem (neskaitot cigaretes). Aprēķināts, ka benzīns, dīzeļdegviela un naftas gāze kļūs dārgāka par dažiem centiem, cigāri un cigarellas sadārdzināsies par nepilniem desmit centiem, bet vislielākais cenu kāpums gaidāms smēķējamai tabakai.

Komentārs

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija valdību lūdza atlikt paaugstināto akcīzes nodokļa likmju spēkā stāšanos no jaunā gada, norādot, ka nodokļu politikas dēļ degvielas cenu starpība ar Lietuvu vien pieaugs līdz 10 centiem litrā.

Edgars Grīnbergs, uzņēmuma “Kurzemes Taxi” valdes loceklis: “Mūsu nozarē teju katrs jaunais gads nāk ar jaunām prasībām un izmaiņām. Šogad taksometru pakalpojumu sniedzēju izdevumus ietekmēs ne tikai cenu pieaugums degvielai, bet arī citas prasības. Mums būs jālemj, kā tas viss atsauksies uz pakalpojuma tarifu. Lūk, kā Ministru kabinets šos jautājumus risina – viss tikai uz augšu, uz augšu!”

Šis tas jauns pensiju sistēmā

No 2020. gada par trim mēnešiem pieaug pensionēšanās vecums. Šogad tiesības uz valsts vecuma pensiju būs personām, kuras sasniegušas 63 gadu un deviņu mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, būs tiesības pensionēties priekšlaicīgi jeb divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Šogad pensionēties priekšlaicīgi varēs personas, kuras sasniegušas 61 gadu un deviņu mēnešu vecumu.

2020. gadā noteikti jauni minimālie vecuma pensijas apmēri, kas būs atkarīgi no minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzes 80 eiro apmērā (personām ar invaliditāti no bērnības –122,69 eiro), kurai atkarībā no personas apdrošināšanas stāža piemēros noteiktu koeficientu. Rezultātā personām ar apdrošināšanas stāžu no 15 līdz 20 gadiem minimālais vecuma pensijas apmērs būs 88 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 134,96 eiro. Personām ar apdrošināšanas stāžu no 21 līdz 30 gadiem minimālās vecuma pensijas apmērs būs 104 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 159,5 eiro. Ja apdrošināšanas stāžs ir no 31 līdz 40 gadiem, tad minimālās vecuma pensijas apmērs būs 120 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 184,04 eiro. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 41 gads un vairāk, tad minimālās vecuma pensijas apmērs būs 136 eiro, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 208,57 eiro.

Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta paaugstināšanas rezultātā personām ar invaliditāti no 64 eiro līdz 80 eiro (personām ar invaliditāti no bērnības – no 106,72 eiro līdz 122,69 eiro) palielināsies minimālās invaliditātes pensijas. I invaliditātes grupas gadījumā minimālā invaliditātes pensija būs 128 eiro (personai ar invaliditāti no bērnības 196,30 eiro), II invaliditātes grupas gadījumā – 112 eiro (personai ar invaliditāti no bērnības 171,77 eiro), III invaliditātes grupas gadījumā – 80 eiro (personai ar invaliditāti no bērnības 122,69 eiro).

Komentārs

Tiesībsargs Juris Jansons kritizējis valdības pieeju budžeta veidošanā, apgalvojot, ka, paraugoties konkrēti, redzams, ka sociāli vismazāk aizsargātājiem iedzīvotājiem, piemēram, bērniem, pensionāriem un personām ar invaliditāti, būtībā nekas nemainās.

Aija Barča, Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja:

Federācijā esam izveidojuši pensiju komisiju, kas jau izstrādājusi vairākus ieteikumus, kurus jāiesniedz Labklājības ministrijā. Tāpat esam nolēmuši, ka rakstīsim likumprojektus un piedāvāsim tos 13. Saeimas deputātiem – kā pozīcijas, tā opozīcijas partijām. Ceram, ka mums iznāks labi darbi. Viens no pensijas komisijas ierosinājumiem ir ar 2021. gadu atsākt divreizēju pensiju indeksāciju – aprīlī un oktobrī. Domājam, ka to var izdarīt ar pensijām, kuras nepārsniedz neapliekamo minimumu, proti, 2021. gadā tie būtu 300 eiro.

 

Uzziņai

Algu izmaiņas

 

 

Alga pirms nodokļu nomaksas

 

450 500 600 700 800 1000 1200 1500

 

Ieguvums 2020. gadā

pret 2019. gadu “uz rokas”

 

bez apgādājamiem +14,70 +18,18 +16,58 +14,98 13,38 +10,17 0 0

ar 1 apgādājamo 0 +1,18 +20,58 +18,98 +17,38 +14,17 + 4 +4

ar 2 apgādājamiem 0 0 0 +4,72 +21,38 +18,17 +8 +8

 

Avots: “Swedbank”  

 

Akcīzes nodokļa izmaiņas

Iespējamā ietekme uz naftas produktu cenām mazumtirdzniecībā (akcīze un PVN):

> benzīns +0,04 eiro (ieskaitot PVN);

> dīzeļdegviela +0,05 eiro (ieskaitot PVN);

> naftas gāze +0,03 eiro (ieskaitot PVN).

 

Iespējamā ietekme uz tabakas izstrādājumu cenām mazumtirdzniecībā (akcīze un PVN):

> cigāri un cigarillas (10 gab. paciņā) +0,09 eiro (ieskaitot PVN);

> smēķējamā tabaka (40 g paciņā) +0,24 eiro (ieskaitot PVN).

Avots: VID

 

Citas izmaiņas

> Turpmāk bezdarbnieka statusu piešķirs un pabalstu izmaksās astoņus mēnešus līdzšinējo deviņu mēnešu vietā.

> Jaundzimušajiem vairs nebūs iespējas iegūt nepilsoņa statusu. Bērns kļūs par Latvijas Republikas pilsoni, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nebūs citas valsts pilsonis.

> Pensiju otrā līmeņa kapitālu, kas krājas iedzīvotājiem, kuri strādā un ir sociāli apdrošināti, no nākamā gada varēs atstāt mantojumā. Ar 2020. gada 1. janvāri pensiju 2. līmeņa dalībnieks, kurš nav pieprasījis vecuma pensiju, varēs norādīt savu izvēli, ko darīt ar šo naudu, ja viņš nomirst pirms vecuma pensijas pieprasīšanas.

> Garantētais minimālais ienākumu līmenis (GMI) tiks paaugstināts no līdzšinējiem 53 eiro līdz 64 eiro mēnesī uz vienu personu mājsaimniecībā.

> No 15. janvāra pieaugs biļešu cenas vilcienos un reģionālo maršrutu autobusos. Autobusu biļetes cenas pieaugs par 0,1 eiro, vilcienu – par 0,1 vai 0,2 eiro atkarībā no reģiona.

> Līdz ar jauno gadu kārtējo reizi pieaudzis dabas resursu nodoklis par sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonā, līdz ar to palielināsies izmaksas par nešķiroto atkritumu apsaimniekošanu iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

> Ar šo gadu būvniecības process Latvijā kļuvis pilnībā digitāls.

> No 2020. gada pieaudzis no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (Fonds) izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs, vienlaikus paredzot to atsaisti no minimālās mēneša darba algas. Ja no fonda 2019. gadā uzturlīdzekļi bērnam līdz 7 gadu vecumam tika izmaksāti 103, 20 eiro apmērā ik mēnesi, tad turpmāk tie būs 107,50 eiro. Bērnam no 7 gadu vecuma līdz 21 gadam – 129,00 eiro.

> Pacientu līdzmaksājums personām no 65 gadu vecuma pie ģimenes ārsta līdzšinējo 1,42 eiro vietā būs 1 eiro. Visiem iedzīvotājiem samazināts līdzmaksājums, veicot izmeklējumus un apmeklējot ārstu speciālistu. Ja iepriekš pacienta līdzmaksājums bija 4,27 eiro, tad tagad – 4 eiro. No 7,11 eiro uz 7 eiro samazināts arī līdzmaksājums par gultasvietu dienas stacionārā.

 

V:Egons201812 DECEMBRIS2812-b/DSC_1559

 

Katrs jaunais gads nāk ar lielākām vai mazākām pārmaiņām. Izņēmums nav arī baltās, metāliskās Žurkas gads, jo pērn pieņemtais 2020. gada valsts budžets paredz pozitīvus ieguvumus daudziem strādājošajiem. Finansiālais efekts gan būs ļoti atšķirīgs.

 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz