Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā plānot budžetu efektīvi

Kā plānot budžetu efektīvi
27.11.2018 09:51

Financer Latvia

Pirmssvētku drudzis un tēriņi vairs nav aiz kalniem, kā arī apkures sezona jau ir klāt. Iespējams, ka neesat domājis par savu finanšu plānošanu, bet vai zināt, kur aizplūst jūs finanšu līdzekļi? Bieži vien ikdienas gaitās mēs nepievēršam pārlieku lielu uzmanību, tam, kur aizplūst mūsu nauda – pārtikas iegāde, rēķinu maksājumi, izklaides, dāvanas  un citas lietas, tie ir tēriņi, kas ir neizbēgami. Tomēr kā mēs tos varam kontrolēt?

Sāciet plānot savu budžetu

Budžeta plānošana var būt izaicinošs vai pat sarežģīts process, jo īpaši, ja neesat ar to nekad vēl saskāries.

 Ja esat nonācis pie secinājuma, ka negribat dzīvot nepārtrauktās bažās par savām finansēm un naudas plūsmu – personīgais budžets būs labākais jūsu naudas kontroles rīks, jūsu personīgais finanšu kontrolieris!

 Lai izveidotu budžetu, ir jāsāk ar savu ienākumu un izdevumu pārskatīšanu, pēc tam budžeta plāna izveidi. No pirmā acu skata jūsu paša veiktie aprēķini var liktiesgandrīz vai biedējoši, un var pat rasties vēlme atlikt savu personīgo finanšu pārskatīšanu, tā teikt uz vēlāku. Šeit ir liekama stopzīme – cik ļoti mums negribētos, tomēr ir svarīgi kontrolēt savu finanšu plūsmu, bez budžeta ir grūti plānot un pieņemt sapratīgus finanšu lēmumus.

Kā izveidot budžetu?

Pirms budžeta izveidošanas, ir jāveic sagatavošanās darbi – jāapkopo dati par visām mēneša izmaksām, uzksaitot visas kvītis, čeku, rēķinus,un bankas kontu pārskatus. Tas atvieglos plānošanas procesu un jūs iegūsiet reālas izmaksu summas.

 Ja ir mēneša vidus un esat nolēmis izveidot personīgā budžeta pārskatu, jūs varat vienkārši apkopot līdzšinējās izmaksas. Tomēr, lai sniegtu pilnīgu pārskatu par jūs finansēm, ieteicams veidot budžetu par vismaz vienu kalendāro mēnesi, kurā jūs varat iekļaut visas iespējamās mēneša izmaksas. Visprecīzāko pārskatu par izmaksām būs iespējams iegūt veidojot pārskatu par 3, 6 un vairāk mēnešiem – jo ilgāks periods, jo precīzāki būs jūsu izmaksu aprēķini.

 Jāņem vērā, ka izdevumu kopsumma var atšķirties pa mēnešiem. Piemēram, sporta zāles abonementi, mobilo aplikāciju abonementi, un citas izmaksas iespējams jūs maksājat tikai pa ceturkšņiem vai reizi gadā. Tādēļ, lai gūtu reālu pārskatu par jūsu izdevumiem, ir svarīgi iekļaut tādas šādas izmaksas, kas tiek veiktas retāk.

 Kad sagatavošanās darbi ir pabeigti un visi izmaksu dati un pārskati ir apkopoti, tie ir jāsarindo budžeta kategorijās, kas pēc tam aprēķinās kopējo izmaksu summu.

 Budžeta veidošana var būt laikietilpīga, it īpaši, ja veicat aprēķinus manuāli. Lai atvieglotu sava budžeta plānošanu, ieteicams izmantot datorprogrammatūru, kas veic automātiskus aprēķinus.

 Visvienkāršākā un ērtākā metode ir Excel izklājlapu programma, kas ļauj ievadīt datus par visām jūsu izmaksām, un tikai ar dažiem taustiņu un peles klikšķiem tie aprēķinātās jūsu kopējas izmaksas. Citas budžetu aplikācijas, ko jūs varat izmantot ir, piemēram, BudgetPulse MoneyLover, Goodbudget. Ja nu tomēr vēlaties pieturēties pie tradicionālās MS Excel, droši izmantojiet šo budžeta veidni.

Ienākumi un izdevumi – nosakiet savu izdevumu limitu

Katrai izdevumu kategorijai jūs varat noteikt vēlamo limitu. Piemēram, ja, jūsuprāt, optimāls budžets pārtikas iegādei mēnesī ir 200 EUR, tad šādu summu arī norādiet kā limitu kategorijai “pārtika”.

Veidojiet budžetu katru gadu

Personīgā budžeta veidošana ir ilgtermiņa process un visakurātako pārskatu jūs varēsiet gūt tikai tad, ja aprēķināsiet savus ienākumus un izdevumus regulāri.

 Piemēram, šogad jūs Ziemassvētku dāvanām iztērējāt 150 eiro, bet nākamgad plānojot dāvanu pirkumus jums būs iespēja salīdzināt pagājuša gada izmaksas un iespējams tās samazināt.

 Tomēr, ja jūs ilgu laiku esat dzīvojis nemainīgi un jūsu izdevumi nav palielinājušies, jūs varat aprēķināt savas vidējas izmaksas balstoties uz jūsu līdzšinējām izmaksām.

Neatkarīgi no tā kādi ir jūsu finanšu mērķi, budžets var būt lielisks atspoguļojums jūs finansēm. Esiet godīgi pret sevi, nostādiet reālistiskus budžeta izpildes mērķus, kas jums palīdzēs kontrolēt naudas plūsmu un aiztaupīs rūpes par iespējams negaidītām izmaksām.

Ja vēlaties, varat arī izveidot budžetu manuāli – piemēram, varat iegādāties pierakstu blociņu, lai pārskaitītu izmaksas un veiktu pierakstus.

 Jūsu izvēle ir atkarīga no jūsu vēlmēm – izmantojiet jums vispiemērotāko metodi, kas palīdz iegūt parsāktu pār jūsu finansēm. Nav pareizu vai nepareizu veidu kā veidot budžetu!

27.11.2018 09:51

Financer Latvia

Dalies ar šo ziņu
Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz