Trešdiena, 8. maijs Staņislava, Staņislavs, Stefānija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Man kaķis – tas ir cilvēks!”

“Man kaķis – tas ir cilvēks!”
Foto: publicitātes
02.12.2019 08:52

Dmitrija Kuklačova kaķu teātris

Tā teicis Krievijas nopelniem bagātais mākslinieks, unikālā Kuklačova Kaķu teātra galvenais solists Dmitrijs Kuklačovs.

Viņu bieži uzaicina uz dažādiem televīzijas raidījumiem, tajā skaitā ”Kamēr visi ir mājās”, ”Malahovs+”, ”Dzīvnieku pasaulē” u.c. Kuklačovs kļuvis par kaķu triku režisoru vadošo dzīvnieku barības ražotāju reklāmas video. No vairākiem interesantiem faktiem izcelsim šo: kaķa Behemota lomu režisora Vladimira Bortko veidotajā filmā ”Meistars un Margarita” izpildīja Kuklačova teātra pārstāvis Varters.

– Dmitrij, decembrī jūs viesosieties pie mums. Cik ūsaino un astaino mākslinieku dosies jums līdzi?

– Kopā būs 45 kaķēni. Skatītāji ieraudzīs īsto repertuāra pērli – jaungada izrādi ”Ziemas pasaka”. Izrādē tiek izmantota iluzora tehnoloģija ”Melnais kabinets”: skatītāju priekšā parādīsies un pazudīs priekšmeti, cilvēki un dzīvnieki. Pirmā akta beigās skatītājus sagaida pārsteigums: viņi kļūs par izrādes dalībniekiem un nonāks zem Ziemiņas-Ziemas maģiskās sniega segas. Atbrauks arī mūsu sunīši – pazīstami pūdeļi Stepiks un Hariks. Arī viņi ir izrādes tiešie dalībnieki. 

– Cik es saprotu, tad kaķu skaits jūsu teātrī regulāri palielinās?

– Jā, nemitīgi, jo kaķu ģimenēs notiek pieaugumi, brīžiem pat divas trīs reizes gadā. Protams, ne visi kaķēni paliek, jo viņus ātri paņem citi. Bet pašus talantīgākos mēs cenšamies atstāt pie sevis, lai viņi izaugtu par māksliniekiem. Uz izrādi, kuru jūs tikko vērojāt, atnāca mamma ar meitu. Savulaik viņas atdeva mums kaķēnu, kurš tagad jau uzstājas uz skatuves. Viņas atnāca apciemot savu vienu gadu veco Pūciņu. Kad man atnesa šo kaķēnu, viņam bija seši mēneši.

– Kādā vecumā jūs sākat darboties ar potenciālo pūkaino mākslinieku?

– Parasti no bērnu vecuma, jo agrāk – jo labāk. Jau 3-4 mēnešu vecumā kaķēni kļūst patstāvīgi, tad arī sākam. Gada laikā dzīvnieks adaptējas un sāk kāpt uz skatuves.

– Vai ir kāds vecums, pēc kura kaķim būtu jādodas pensijā?

-Te viss ir individuāli. Dzīvnieki uzstājas līdz brīdim, kamēr viņi var kāpt uz skatuves, nekāda konkrēta termiņa nav. Jebkurā gadījumā, līdz mūža beigām visi kaķi dzīvo pie mums. Mēs neatdodam viņus nekādās patversmēs. Mans uzdevums ir nodrošināt, lai kaķi vienmēr ir labā stāvoklī, lai viņiem ir lieliska veselība un laba apetīte. Mums ir veterāni, kuri uzstājas jau ļoti ilgi. Piemēram, Černuškai ir 18,5 gadi. Viņu droši varam saukt par mūsu teātra korifeju.

– Kura suga ir vistalantīgākā?

– Viss atkarīgs no dzīvnieka rakstura, sugai nav īpaši lielas nozīmes, mēs to neakcentējam. Teātrī pārsvarā ir bezsugas kaķi. Mūsu mērķis ir parādīt nevis sugas īpatnības, bet kaķu iemaņas. Jo arī cilvēkam-māksliniekam nav noteikti jābūt skaistam un ar karaliskām asinīm. Galvenais ir talants!

– Jūs uzskatāt, ka kaķiem ir talants?

– Protams! Mūsu uzdevums ir šo talantu ieraudzīt un atrast konkrētā dzīvnieka specifisku īpašību, kuru mēs varētu parādīt skatītājiem. Ja kaķis prot kaut ko darīt, viņam nebūs grūti to pašu nodemonstrēt arī uz skatuves, kur viņš jutīsies samērā komfortabli.

 

Kurš kuram

-Kāds triks ir vissarežģītākais?

-Visgrūtāk ir vienkārši iziet uz skatuves un saglabāt mieru. Kaķim tas tiešām ir nopietns pārbaudījums, jo viņš pēc savas dabas ir diezgan bailīga būtne. Brīžiem jāiegulda daudz darba, lai viņš vairs nebaidītos no mūzikas, gaismas un skatītāju zāles. Un arī lai viņš nevis baidītos no manis, bet mīlētu. Beigās skatuve viņam kļūst par drošāko vietu.

– Sanāk, ka ne kaķi – jums, bet jūs – kaķiem?

– Tikai un vienīgi: mēs – kaķiem. Mums nav citu variantu, kā sadraudzēties. Kaķis mīlēs tevi tikai tad, kad sapratīs, ka viss apkārt notiekošais tiek darīts tikai viņam. Pretējā gadījumā nesanāks atrast kopējo valodu, un tad būs grūti gan jums, gan viņam.

– Par talantu mēs jau runājām. Bet vai kaķim ir intelekts?

– Un kādas ir jūsu domas? Kaķis noteikti nav stulbs dzīvnieks, kā daži mēdz domāt. Pats redzējāt izrādes laikā, cik intelektuāli tie uzvedas. Ko tur teikt: man kaķis – tas ir cilvēks. Ar viņu intelektu, attīstību un prāta spējām. Vēl viņi ir ļoti viltīgi un tajā pašā laikā laipni. Kaķis tevi nekad nenodos. Godīgi sakot, brīžiem šķiet, ka intelekta ziņā kaķi jau sen apdzinuši cilvēkus.

Jebkurā gadījumā, kaķi sen saprata pavisam vienkāršu lietu: lai atrastu kopēju valodu, nav nepieciešams karot. Mūsu makslinieki nekad nestrīdas savā starpā un nemēģina noskaidrot, kurš ir labāks, bet kurš – vājāks. Viņi dzīvo pilnīgā mierā un harmonijā. Uzskatu, ka tas vien ir iemesls, kāpēc kaķi ir gudrāki par mums. Mūsu izdevums ir mācīties no viņiem. Mums arī jābūt laipniem savā starpā, svarīgi palīdzēt cits citam. Kaķi to dara. 

 

Kad teātris kļūst par mājām

– Ko jūs sākat saviem padotajiem pirms un pēc izrādes, un ko – tās laikā? Kad skatījos izrādi, tad ieraudzīju, ka jūs visu laiku kaut ko čukstat kaķiem ausī?

– Es vienmēr saku viņiem tikai vienu vārdu – paldies! Lieku sajust, cik daudz esmu viņiem pateicīgs. Es viņus glāstu, sarunājos, piebaroju. Mana neizmērojama pateicība var izpausties dažādos veidos. Taču es runāju tieši par pateicību, neko vairāk. Katrs mākslinieks labi zina, kas viņam jādara, tāpēc man viņš nav speciāli jāgatavo pirms izrādes. Viss jau ir sen izmēģināts. Vajadzīgi vairāki smaga darba gadi, lai sanāktu viena izrāde. Kaķēni izpilda tos trikus, kurus uzskata par vajadzīgu izpildīt, bet mans uzdevums ir novirzīt viņus uz pareizā ceļa. 

– Vai jums mājās ir kaķi?

– Manas mājas ir teātrī. Šeit uzturos gandrīz visu diennakti. Astoņos no rīta jau esmu darbā, un tā līdz desmitiem vakarā. Visi dzīvnieki arī atrodas šeit. Ja man mājās būtu kaķis, viņš justos pamests. Un tāpat atnāktu uz mūsu teātri. 

– Kuru, iespējams, varam nosaukt arī par cirku?

– Jā, mans tētis vairākus gadus nostrādāja cirkā, arī es savulaik tur esmu strādājis. Tas deva nopietnus pamatus teātrim. Mūsu pirmie šovi vairāk izskatījās pēc cirka izrādēm, jo galvenais akcents tika likts uz trikiem. Pēc tam mēs pievērsāmies tematiskām izrādēm – ar ideju, sižetu un dramaturģiju. Kas nav tik vienkārši, kā tas šķiet sākumā. Viena lieta ir izdomāt, bet pavisam cita – realizēt. Grūti izdarīt tā, lai dzīvnieki dabiski iekļautos vienā vai citā stāstā.

– Novēlam rādošus panākumus un gaidām Latvijā ar izrādēm!

 

9. decembrī plkst. 18:00 Olimpiskajā centra būs vērojams priekšnesums pazīstamā Kaķu teātra izpildījumā.

https://www.bilesuserviss.lv/lat/biletes/teatris/bernu-un-jauniesu-teatris/jaungada-izrade-ziemas-pasaka-dmitrijs-kuklacovs-un-45-kaki-makslinieki-279167/

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz