Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aktuāls jautājums: Kam tērēs saziedoto naudu?

Kopš piektdienas ir gaisā sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!”. Šī gada mērķis ir palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Maratonā saziedotie līdzekļi ar labdarības organizācijas Ziedot.lv starpniecību nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz palīdzīgu roku izvirzītajai mērķgrupai. Vairākas no šīm apvienībām, kas saņems saziedotos līdzekļus, ir arī Liepājā.

18.12.2023 05:10

liepajniekiem.lv

Andris Kāposts, biedrības “Attīstības platforma You+” vadītājs, jauniešu mentors

Varēja pieteikties četriem virzieniem, mēs izvēlējāmies divus.

Viens no tiem ir krīzes mājoklis. Ja kādam jaunietim rastos pēc tā vajadzība, tad mēs varētu to piedāvāt. Līdz šim mums nebija tāda piedāvājuma, jo arī kaut ko maksā.

Mūžīgi uz labdarību kaut ko uzturēt ir grūti. Bet saredzam, ka nauda tam varētu būt, līdz ar to esam operatīvi reaģējuši.

Esam atraduši divus mājokļus, un, ja būs tāda nepieciešamība, varēsim piedāvāt. Mums ir bijušas reizes, kad šāda iespēja būtu noderējusi.

Jo mūsu redzeslokā nonāk jaunieši no “smagām” ģimenēm.

Viņi grib no tā visa izrauties. Ja viņiem nekas nepieder, naudas nav, strādāt arī neviens īpaši neņems, tad atrisināt to grūti. Ir gadījumi, kad vecāki jauniešus vienkārši izmet no mājām un viņiem nav kur palikt.

Otrs virziens ir tas, ko ikdienā jau darām, un tas ir mentorings. 150 jauniešu gada laikā ir izgājuši cauri mūsu programmai.

Šis pakalpojums vērtējams pozitīvi arī tādēļ, ka mēs ātrāk redzam problēmas, ātrāk izķeram potenciālās bīstamās situācijas. Līdz ar to ir mazāk pēdējā vai jau degošā brīdī kaut kur jāsteidz palīgā.

Labdarības maratona mērķis, protams, ir ļoti labs. Tikai ir nedaudz bažas par sabiedrības atsaucību.

Tā varētu būs nedaudz mazāka nekā citas reizes tēmas dēļ. Bet tik un tā ir vērtējams pozitīvi.

Tas gan ļaus padzēst “ugunsgrēkus”, gan pievērst vispār uzmanību. Mēs jau jauniešus ieraugām vien tad, kad viņi kaut ko jau ir sastrādājuši.

Darbs ar riskam pakļautajiem jauniešiem ir laikietilpīgs. Viņi no tās vides jāvelk ārā divus trīs gadus, līdz redzei, kad ir tiešām rezultāts un viņi paši ir gatavi darīt lietas.

Tatjana Makovija, biedrības “House of Hope” vadītāja

Mērķis tiešām ir bērni un jaunieši. Lai spētu viņiem nodrošināt blakus cilvēku, kurš palīdzētu risināt svarīgus jautājumus, atbildēt uz viņa vajadzībām.

Ja bērnam vai jaunietim ir problēmas komunikācijā, socializācijā vai nav draugu, vai piedzīvo bulingu, slikti mācās vai ir kas cits satraucošs, – to identificēt un kopā arī risināt. Lai viņš ar to nepaliktu viens pats.

Pat, ja ir pieejama informācija, jaunieši to nemeklē.

Vajag kādu pieaugušo, kurš tiešām palīdz viņam mainīt dzīvi.

Mēs primāri izvirzām intereses un vajadzības, kas konkrēti bērnam vai jaunietim ir. Ja viņu interesē mūzika, bet to nekad nav mācījies, pie mums viņš to var pamēģināt un attīstīt. Tā mēs iegūstam viņa uzmanību, bet paralēli iemācām vēl ko citu.

Nereti tīri praktiskas iemaņas. Ir jaunieši, kuriem ir sveša higiēna.

Vēl jauniešiem ir grūti tikt galā ar emocijām, viņiem ir zems pašvērtējums. Mēs ar dažādām metodēm cenšamies jaunietim palīdzēt, lai viņš pats jūtas labāk un lai nebaidās kaut ko darīt.

Ģimenes bieži vien ir šķirtas, vecāki strādā, līdz ar to nav blakus pieaugušā, ar ko parunāt.

Ja jaunietis nāk no bērnunama, tad jo īpaši ir vajadzīgs sabiedrības un cilvēka atbalsts. Uzticības persona vai draugs, ar kuru var parunāt, pastāstīt, kā todien gājis, kā vispār iet pa dzīvi un kādi ir nākotnes sapņi. Man pašai dažkārt ir rinda pie kabineta, lai gan tas nav mans tiešais darbs.

Neteiktu, ka šie bērni neuzticas saviem vecākiem. Viņiem nav laika savam bērnam, bet citreiz jaunieši grib uzklausīt viedokli no malas. Un šādi tomēr ir labāk, nevis, ja viņš to prasītu “draugiem”, kuri ir narkomāni vai alkoholiķi. Jo viņi arī ir autoritātes.

Tas ir ļoti labi, ka tiek runāts par jauniešiem un viņu problēmām. Protams, sabiedrībā un valstī ir ļoti daudz problēmu: ekonomiskas utt.

Bet, ja nesaredz jauniešus tagad, nebūs darbspējīgu cilvēku nākotnē, tas noved pie kriminālām situācijām.

Jo viņi grib nopelnīt, bet īsti nav kur. Bet alkohola, aizliegto vielu tirgus ir ļoti plašs… Tas nozīmē, ka sabiedrība pēc tam uzturēs jaunieti cietumā.

Otrs ir tas, ka jauniešu pašnāvības un atkarības problēmas ir procentuāli ļoti lielas Latvijā.

Tas ir labi, ka šie jautājumi tiek celti gaismā. Sabiedrībai ir iespēja atbalstīt, domāt un redzēt.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz