Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Andris Bišofs: Nesaprotu cilvēkus, kuri vienaldzīgi noskatās

Andris Bišofs: Nesaprotu cilvēkus, kuri vienaldzīgi noskatās
Foto: liepajniekiem.lv
16.01.2017 15:01

liepajniekiem.lv

Pats pirmais vadītājam, ja noticis satiksmes negadījums un tajā cietis cilvēks, ir drošība. Nekavējoties transportlīdzeklim jāieslēdz avārijas gaismas un jāizvieto avārijas trīsstūris, lai neiznāk tā, ka viena cietušā vietā ir daudz cietušo.

Nākamais solis – vadītājam jāsteidzas pie cietušā un jānovērtē situācija. Jāizprašņā cietušais: kur, kas, kā sāp. Tad ir jāpieņem lēmums un, ja cietušais sūdzas par traumām, jāzvana Ātrajai palīdzībai.

Ja cietušajam traumētas kājas, gūžas vai mugura, kā arī rokas augšējā daļa, nav ieteicams viņu pārvietot. Jo mēs varam cilvēka veselībai tādējādi nodarīt vēl lielāku ļaunumu. Protams, ja ir ļoti dzīva satiksme un to nevar apturēt, jāizvēlas cietušo tomēr saudzīgi pārvietot. Bet labāk cietušo tomēr nepārvietot.

Ja traumas ir sīkākas, protams, cietušo nekavējoties evakuējam no brauktuves!

Jāsaglabā ķermeņa siltums, ar cilvēku mierīgi jārunā – jāpārliecina viņu, ka viss būs kārtībā un tamlīdzīgi, lai nepalielinātu stresu.

Bet nekādā gadījumā cietušo vienkārši neatstājam!

Ja gadījums ir ļoti smags un cilvēks nerunā, pirmais, pārbaudām, vai cietušais ir pie samaņas. Pārbauda ļoti vienkārši: pieejam klāt un sākam ar cilvēku runāt. Un uzliekam savu roku cilvēkam uz pleca, saudzīgi purinām un skaļi uzrunājam. Ja cietušais reaģē – kaut neatbild, bet kaut ko norūc, viņš mūs ir dzirdējis un ir pie samaņas. Šādos gadījumos pārvietot cietušo nevajadzētu.

Bet, ja cilvēks nerunā un nekādi nereaģē, jāpieņem, ka viņš ir bezsamaņā un jārīkojas atbilstoši šādai situācijai. Proti, vispirms klausāmies, vai cilvēks elpo. Ja elpo, tad saudzīgi pagriežam cilvēku sāna pozā.

Ja nav arī elpošanas, tad ir smagākais darbs – jāveic sirds masāža. Jebkurā gadījumā, ja ir muguras trauma vai cita smaga trauma, bet cilvēks nereaģē, jārīkojas pēc pirmās palīdzības pamatlīnijām. Ja cilvēks gulēs uz muguras un būs bezsamaņā, bet mēs bažīsimies par mugurkaula traumu, cilvēks var noslāpt paša mēles dēļ.

Mēs nedrīkstam cietušo atstāt gulēt uz muguras! Vienalga kā, bet cilvēks saudzīgi jāpagriež uz sāniem. No diviem ļaunumiem jāizvēlas mazākais. Cilvēks var kļūt invalīds, bet viņš paliks dzīvs. Ja nedarīsim neko, atstāsim cietušo guļot uz muguras, viņš, bezsamaņā esot, noslāps.

Ja cilvēks ir bezsamaņā, bet guļ uz vēdera, vispirms cietušais saudzīgi jāpagriež uz muguras. Jāpārliecinās, vai ir elpošana. Ja elpošana ir, saudzīgi pagriežam uz sāna.

Tā kā laiks nav silts, obligāti jādomā, kā saglabāt cietušajam ķermeņa siltumu! Ja cilvēks guļ sniegā vai uz auksta asfalta, tad folija sega nepieciešama gan apakšā, gan pārsegšanai. Un folija sega ir ikvienā auto aptieciņā.

Īstenībā te ir tīri cilvēciskais faktors. Mums ir jāpalīdz citiem! Jā, es zinu, ka ir cilvēki, kuri nepanes asinis, nespēj bez ģībšanas skatīties uz smagākām traumām. Ir tādi, kuri fiziski to nevar panest. Nav tā, ka šāds cilvēks pavisam novēršas, bet viņš spējīgs tikai piezvanīt un izsaukt glābējus.

Bet, ja apkārt ir citi cilvēki, tad taču kāds cits var steigt sniegt palīdzību! Bet, ja autobusa pasažieri sēž un neko nedara! Es to nesaprotu! Protams, tā ir mana joma – pirmā palīdzība. Man viss ir skaidrs, kā melns uz balta uzrakstīts.

Bet es nesaprotu cilvēkus, kuri redzot, ka kādam ir slikti, vienaldzīgi vai nu noskatās, vai pasmīn. Bet vēl sliktākais – uztaisa video un to pēc tam publicē sociālajos tīklos.

Es tādus cilvēkus nesaprotu!

Andris Bišofs, pirmās palīdzības pasniedzējs

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz