Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Edgars Āboliņš: Prostatas vēzis nav vienīgā saslimšana, kas vīriešiem ir aktuāla

Statistika rāda, ka vairāk nekā 60% vīriešu Latvijā nekad nav bijuši uz bezmaksas profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta, savukārt bieži pārbaužu neapmeklēšanā vainojami sabiedrības aizspriedumi un maldīgi stereotipi par pārbaužu specifiku. Lai motivētu kungus laikus rūpēties par savu veselību, jau vairākus gadus novembris pasludināts par vīriešu veselības mēnesi.

Edgars Āboliņš: Prostatas vēzis nav vienīgā saslimšana, kas vīriešiem ir aktuāla
Foto: pexels.com
03.11.2022 06:06

"Kurzemes Vārds"

Jāteic, ka jautājumam par vīriešu nepietiekamajām rūpēm par savu veselību, ir divas puses. Pirmkārt, tas ir vīrietis pats. Ja viņš negribēs rūpēties par sevi, neviens cits to nevarēs izdarīt un rezultāts būs bēdīgs.

Kā uzrunāt vīrieti? Galvenokārt viņam vajadzētu uztraukties par to, lai viņš varētu būt vīrietis līdz mūža galam. Nav nekāds noslēpums, ka vēžu, tostarp prostatas, rādītāji gadu no gada aug, ļoti daudzi vīrieši nonāk līdz ielaistām stadijām, ja vīrietis tik tālu nonāk, ārstēšanās ir daudz grūtāka.

Ja vīrietis PSA (prostatas jeb priekšdziedzera specifiskais antigēns) analīzes veic laikus, piemēram, sākot no 40 gadu vecuma, ja onkoloģiskā saslimšana bijusi rados un var būt ģenētiski pārmantota, bet pārējos gadījumos no 50 gadiem, mūsdienu medicīna ļoti sekmīgi var ārstēt prostatas vēzi.

Ja aiziet uz analīzēm vēlāk vai ir jau kādi simptomi – sāpes vai urinēšanas traucējumi, kas izraisa apgrūtinājumu, ārstēt arī paliek sarežģītāk.

Vīrietim vienmēr ir jābūt un jāpaliek vīrietim. Ja neveic šo PSA analīzi, kas ir viens no vīrišķības rādītājiem, var gadīties, ka rādītāji ir slikti, slimība ielaista un ar vīrišķību var būt, kā būt.

Vīrietim vajadzētu atcerēties arī par saviem līdzcilvēkiem, kas ar viņu ir kopā, īpaši par ģimeni un citiem tuviniekiem. Vēzis ir toksisks apkārtējiem – ja šī diagnoze ienāk cilvēka dzīvē, tā nonāk arī pie līdzcilvēkiem, ietekmē ģimenes ikdienu un attiecības, un ne tikai finansiālo pusi, bet arī emocionālo sfēru.

Analīzes tikpat kā neko nemaksā, vēl jo vairāk jāpriecājas, ka no 2021. gada ir valsts apmaksātais prostatas vēža skrīnings – reizi divos gados bez maksas. To noteikti vajag izmantot – neesam slinki!

Nekad nevajag domāt, ka tas mani neskars. Labāk parūpēties par sevi, kas nozīmē arī rūpes par savu ģimeni.

Otrkārt, ja vīrietis nav pašapzinīgs, lai pats pieteiktos un izteiktu vēlēšanos veikt analīzes, liela nozīme vīriešu veselībā un prostatas rādītāju noteikšanā ir ģimenes ārstam. Tas ir viens ķeksītis analīžu anketā. Piemēram, tieši manā gadījumā jāsaka paldies manam ģimenes ārstam.

Bieži vien vīrieši, uzzinot, ka jāpārbauda prostata, nobīstas, jo nodomā, ka tas ir neērts izmeklējums, no kā ir jākaunas. Taču jāatgādina, ka tas iesākumā nav nekāds iekšķīgs izmeklējums, bet gan pārbaude ar labi zināmām metodēm – analīzēm. Lai paņemtu analīzes, nedur adatu vairākas reizes, bet tikai vienu.

Ja PSA ir normā, var iestāties miers, bet, ja rādītājs aug un ir aizdomas par kādu saslimšanu, tad nākamais solis ir vizīte pie urologa un pārējais atkarībā no katra gadījuma individuāli. Taču nekādā gadījumā nevajadzētu izmeklējumus uztvert aizspriedumaini, bet uzdot jautājumus – vai būtu labāk, ka es būtu slogs saviem tuvākajiem, vai man varēs palīdzēt un cik tas maksās? Par to der laikus padomāt.

Bieži cilvēks to uztver tā – viņš ir strādājis, maksājis nodokļus, valstij man ir jāpalīdz. Bet vispirms un galvenokārt ir jāpalīdz pašam sev, parūpējoties pa savu veselību!

Ārstēšana nav nekas apkaunojošs vai šausmīgs, to veic atbilstoši noteikumiem un ņemot vērā izaugsmi medicīnā.

Taču arī pašiem vīriešiem jāuzņemas iniciatīva, jāpārkāpj sev pāri, jāmaina domāšanas veids: nav jābaidās, ka būs vēzis, bet jābaidās, ka to varētu par vēlu atklāt un ko ar šādu savu rīcību, ka negāju pārbaudīties, es nodarīšu saviem apkārtējiem.

Ko varēšu dot sev un viņiem? Uzskatu, ka vairāk jārunā par to, kas ir PSA – ko tas nozīmē šodien, ko nozīmēs tuvākā un tālākā nākotnē.

Prostatas vēzis nav vienīgā saslimšana, kas vīriešiem ir aktuāla. Vēl ir arī kuņģa un zarnu trakta, konkrētāk, kolorektālais, vēzis. Pie ģimenes ārsta vecumā no 50 līdz 74 gadiem var saņemt skrīninga testus (uz slēptajām asinīm).

Sabiedrībā un saziņas telpā maz runājam par prostatas vēzi, jo paši vīrieši baidās runāt par to atklāti. Tādēļ es dalos ar savu pieredzi un arī kopā pulcēju citus vīriešus ar slimību pieredzēm, lai viņi savstarpēji dalītos informācijā par veselības jautājumiem. Tas ir liels atspaids.

Daloties pieredzē, nododot to citiem, viņi sadzird sev ko noderīgu un iedod motivāciju.

Edgars Āboliņš, fonda ”Vīriešu veselībai” vadītājs

UZZIŅAI

Valsts apmaksāta profilaktiskā pārbaude prostatas vēža noteikšanai paredz specifisku asins analīžu veikšanu reizi divos gados divām iedzīvotāju grupām:

  • visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem;
  • vīriešiem no 45 līdz 50 gadu vecumam, ja prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam.

Galvenie priekšlaicīgas nāves cēloņi vīriešiem līdz 64 gadiem:

  • 37% – asinsrites slimības;
  • 21% – ļaundabīgie audzēji;
  • 18% – ārējie nāves cēloņi (pašnāvības, noslīkšana, avārijas, kritieni);
  • 7% – gremošanas sistēmas slimības;
  • 3% – elpošanas sistēmas slimības;
  • 14% – citi cēloņi.

Biežāk diagnosticētie ļaundabīgie audzēji vīriešiem pēc 40 gadu vecuma:

  • 1. vieta – prostatas ļaundabīgs audzējs;
  • 2. vieta – bronhu un plaušu ļaundabīgs audzējs;
  • 3. vieta – kolorektālie ļaundabīgie audzēji.

Avots: SPKC

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz